اجتماعی

عدم مدیریت بهینه خاک سالانه ۵۵ میلیارد دلار خسارت وارد می‌کند

مخبران/ همدان معاون اداره آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حوزه و حوزه آبخیز گمبد همدان در پایش رتبه اول کشور را دارد و از امکانات خوبی برخوردار است. همدان در حوزه منابع طبیعی در بسیاری از زمینه ها سرآمد است اما برای رسیدن به اهداف عالی خود نیازمند تزریق پول و اعتبار از طریق مسئولان ارشد کشوری و استانی است.

محمد شرافتی روز سه شنبه 24 آذرماه در بازدید رسانه ای از مراکز حفاظت از منابع طبیعی شهر همدان با تبریک روز جهانی خاک تاکید کرد: مطرح کردن موضوع مهم خاک در جامعه بسیار سخت است. 700 سال طول می کشد تا یک سانتی متر خاک ایجاد شود که نشان دهنده اهمیت اقدامات سازمان حفاظت از منابع طبیعی است.

وی گفت: برای حفظ خاک با ارزش و حاصلخیز برای تولید محصولات کشاورزی دغدغه های زیادی در سازمان داریم و به دنبال جلوگیری از اثرات نامطلوب و تخریب خاک هستیم و بستر تولید محصولات کشاورزی را فراهم کنیم.

عدم مدیریت صحیح خاک باعث زیان 55 میلیارد دلاری می شود

معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در کشورهای در حال توسعه مانند ایران میانگین فرسایش خاک 15.5 تن در هکتار محاسبه می شود، در حالی که در کشورهای توسعه نیافته این میزان در سال است. بین. 30 و 40 تن در هکتار. بنابراین با تمام این تفاسیر هر ساله در کشور به دلیل عدم مدیریت صحیح خاک، 55 میلیارد دلار ضرر داریم. در صورت بهبود وضعیت خاک، امنیت غذایی ما تامین می شود، علاوه بر این مشکلات، سالانه 356 میلیون مترمکعب از حجم مفید سدهای کشور از بین می رود.

وی تاکید کرد: شخم در شیب کاری نابخردانه است که باعث فرسایش، فرسایش و گل و لای خاک می شود، بنابراین باید از آن جلوگیری کرد، تغییر کاربری و چرای بی رویه نیز از دیگر علل آن است.

شرافتی در بخشی دیگر گفت: باید آبخیزداری را به درستی دنبال کنیم زیرا اقدامات مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی هر ساله توسط عوامل مختلف در دستور کار قرار می گیرد.

وی ادامه داد: حوزه های آبخیز نمایندگی کشور در این نقاط فعالیت می کنند و تنها 12 حوزه نماینده در کشور وجود دارد. متاسفانه پوشش ملی در سراسر ایران در این سال ها تکمیل نشده است و بر اساس مطالعات به بیش از 32 منطقه نیاز داریم.

شرافتی خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته حفاظت و پایش خاک از دهه 1900 آغاز شد و ایران به طور متوسط ​​80 سال زودتر از اقدامات پایش آبخیز در جهان است.

معاون اداره آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نادی گفت: با تخصیص حوزه آبخیز، عملکرد خود را برای جلوگیری از وقوع حوادثی مانند سیل، گل و لای و رانش زمین بررسی می کنیم. مناطق استانی آمارهای محلی خود را ارزیابی می کنند، نیاز امروز جامعه ما یک کارنامه و ارزیابی است و اثربخشی اقدامات مراکز حفاظت از منابع طبیعی را نشان می دهد تا بتوانیم با اعداد و ارقام برای حفاظت از منابع طبیعی مختلف برنامه ریزی کنیم.

وی گفت: در مجموعه ما هفت رده نظارتی وجود دارد که پوشش گیاهی و آب های زیرزمینی نمونه ای از آنهاست و برای ایجاد حوضه و ایستگاه های نماینده فعلی به طور متوسط ​​50 میلیارد تومان نیاز داریم که این میزان برآورد شده است. به طور متوسط ​​در هر استان سه نفر در بخش دفاع و یک نفر در بخش نظارت کار می کنند و متولی این امور هستند.

شرافتی گفت: ایستگاه و حوضه آبخیز گنبد همدان بستری ایده آل برای تحقیق و بررسی پژوهشگران بر مقالات دانشگاهی خود است و بیش از 20 مقاله و پایان نامه پژوهشی با اشاره به بهترین دانشگاه های خارج از کشور در این محیط نوشته شده است.

وی گفت: حوضه گمبد همدان در پایش رتبه اول کشور است و از امکانات خوبی برخوردار است، حمیدان در بسیاری از زمینه ها در حوزه منابع طبیعی خوب است.

شرافتی بیان کرد: اولین، بزرگ ترین و مجهزترین مرکز پایش کشور را در شهرستان میبد استان یزد تجهیز کرده ایم، بسیاری از استان های مرزی در مسیر ریزگردها قرار دارند و همدان که یکی از استان های مرکزی کشور محسوب می شود. در معرض خطر گرد و غبار نیست.

وی در خاتمه گفت: برای بهبود کارکردها و فعالیت ها و تجهیز امکانات باید وام ها و بودجه های کلان را از مسئولان ارشد کشور و استان تزریق کنیم و بدون پول نمی توانیم بسیاری از کارها را انجام دهیم. “

عدم مدیریت صحیح خاک باعث زیان 55 میلیارد دلاری می شود

در ادامه محمدمهدی آرتیمانی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: فرسایش خاک به دلیل جابجایی خاک و چرای نامناسب دام و بسیاری موارد دیگر رخ می دهد. مساحتی بالغ بر یک میلیون و 100 هزار هکتار است و گفت: حدود 670 هزار هکتار از این مساحت در سطح بحرانی قرار دارد.

وی افزود: میانگین میزان فرسایش خاک در استان همدان بر اساس مطالعات انجام شده هشت تا 12 تن در هکتار در سال است و کبودرهنگ از فرسایش بیشتری نسبت به بقیه استان برخوردار است زیرا نیروگاه آن 23 حلقه چاه آب حفر کرده و فروچاله های زیادی ایجاد کرده است. و آب، خاک و منابع طبیعی در معرض خطرات بسیاری قرار دارند.

آرتیمانی در ادامه گفت: با تدابیر اندیشیده شده چشم انداز کاهش فرسایش خاک به هشت تن در هکتار در استان همدان داریم و برای انجام این کار بزرگ نیازمند اعتبارات و تزریق بودجه هستیم و این امر در اولویت اول قرار دارد. کار کردن .

وی در پاسخ به خبرنگاران گفت: برنامه پنجم توسعه به دلیل عدم تزریق وام تنها به ۱۲.۵ درصد از اهداف خود رسیده است. برنامه ششم توسعه نیز همین طور است، تنها 38 درصد از اهداف آن محقق شده است، دستگاه های الکترونیکی عموما خارجی هستند و هزینه های کاری ما بسیار بالاست و نیازمند توجه ویژه مسئولان ارشد کشوری و استانی هستیم.

عدم مدیریت صحیح خاک باعث زیان 55 میلیارد دلاری می شود

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در خاتمه گفت: از آثار مثبت فعالیت مراکز حفاظتی می توان به حفظ و توسعه 54 گونه گیاهی اشاره کرد. یک اتفاق بسیار شاد و مثبت.

عدم مدیریت صحیح خاک باعث زیان 55 میلیارد دلاری می شود

عدم مدیریت صحیح خاک باعث زیان 55 میلیارد دلاری می شود

به گزارش مخبران، حوضه آبخیز جوی گنبد در استان همدان به وسعت 447 هکتار در 35 کیلومتری همدان در محدوده شهرستان همدان و روستای گنبد و در مجاورت جاده ملایار قرار دارد و وظیفه پایش پروژه های آبخیزداری را بر عهده دارد. . در این تور رسانه ای خبرنگاران به همراه مسئولین ضمن بازدید از نقاط مختلف این حوزه نمایندگی، سایر منابع طبیعی از جمله مناطق نزدیک روستای سیاکمر را مورد مشاهده و بررسی قرار دادند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا