عمومیمطالب برتر

علائم آزمایش خون

آیا پس از انجام خدمت با ، نیاز به تفسیر نتیجه آزمایش خود پیدا کرده‌اید؟ آیا تا به حال بعد از بررسی و تفسیر آزمایش خون گیج شده‌اید؟ شما تنها نیستید.  چیزی که سبب که می‌شود خواندن جواب آزمایش برای ما سخت باشد، اصطلاحات و اعداد ارقامی است که در برگه آزمایش می‌بینیم. در این مقاله  سعی کرده است تا بخشی از مهم‌ترین و پرکاربردترین فاکتورهای آزمایش را بررسی نماید. با مطالعه این مقاله می‌توانید تا حدودی متوجه نتیجه آزمایشات مختلف شوید. برای تفسیر آنلاین آزمایش خون توسط پزشک  بر روی بنر زیر کلیک کنید.

 

تفسیر آزمایش خون CBC

، شمارش کامل اجزای خون (همچون گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون، هموگلوبین و پلاکت‌ خون) است. نتایج آزمایش خون به پزشک‌تان کمک می‌کند که هر نوع عفونت یا حساسیت را تشخیص دهد و به وجود اختلالاتی مثل کم خونی، عفونت، مشکلات انعقاد خون، سرطان خون و اختلالات ایمنی پی ببردآزمایش CBC رایج ترین تستی است که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود و معمولا جزو جدایی ناپذیر از است. در رابطه با تفسیر آزمایش CBC و مقادیر نرمال آن سایت معتبر  می‌گوید:

هر آزمایشگاه روش‌های مختلفی برای مطالعه خون دارد. بنابراین دامنه مرجع به آزمایشگاهی که آزمایش خون را انجام می‌دهد، بستگی دارد. همچنین مواردی چون سن، جنسیت و محل زندگی نیز بر روی نتایج تاثیر خواهد داشت.

به طور کلی، بازه نرمال در نتایج آزمایش CBC عبارت است از:
گلبول‌های سفید: ۴۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر (سلول/ میلی لیتر)
گلبول‌های قرمز: ۴.۵ میلیون تا ۵.۹ میلیون سلول در میلی لیتر برای مردان ؛ ۴.۱ میلیون تا ۵.۱ میلیون سلول در میلی لیتر برای زنان
هموگلوبین: ۱۴ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر (gm / dL) برای مردان ؛  ۱۳.۵ تا ۱۶.۹ گرم در دسی لیتر برای زنان
هماتوکریت: ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ برای مردان ؛ ۳۵.۹ تا ۴۴.۶ برای زنان
پلاکت: ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۰۰،۰۰۰ پلاکت در میلی لیتر

سایت اخبار اقتصادی آخرین خبر پوشش لحظه ای قیمت ها در بازارهای طلا، سکه، ارز و رمز ارز، مسکن، خودرو و لوازم خانگی را گزارش می کند

تفسیر آزمایش گلبول‌های قرمز خون یا RBC

نشان دهنده سطح گلبول‌های قرمز خون است. سطح غیرطبیعی از گلبول‌های قرمز خون می‌تواند نشان دهنده ، کم آبی بدن، خونریزی یا سایر اختلالات باشد. سطح عادی گلبول‌های قرمز برای مردها ۴.۵ الی ۵.۹ میلیون سلول در هر میکرولیتر و برای زنان ۴.۱ الی ۵.۱ میلیون سلول در هر میکرولیتر است.

گلبول‌های سفید خون یا WBC

گلبول‌های سفید خون نیز بخش مهمی از سیستم ایمنی هستند و مهم‌ترین خط دفاعی بدن برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها محسوب می‌شوند. سطح غیرطبیعی از گلبول‌های سفید خون می‌تواند نشان دهنده عفونت، یا اختلالات سیستم ایمنی باشد. سطح عادی گلبول‌های سفید خون ۴,۵۰۰ الی ۱۱,۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر است.

بررسی سطح پلاکت‌ها یا PLT

سطح غیرعادی از پلاکت خون در آزمایش PLT می‌تواند نشان دهنده اختلالات خونریزی (عدم انعقاد کافی) یا اختلالات ترومبوتیک (انعقاد بیشتر از حد معمول) باشد؟ سطح عادی پلاکت خون ۱۵۰,۰۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ پلاکت در هر میکرولیتر است.

تفسیر تست هموگلوبین یا Hgb

هموگلوبین یک پروتئین سرشار از آهن در گلبول‌های قرمز خون است که وظیفه انتقال اکسیژن در بدن را بر عهده دارد. سطح غیر عادی از می‌تواند نشان‌دهنده بروز یا سایر اختلالات خونی باشد. سطح عادی هموگلوبین برای مردها ۱۴ الی ۱۷.۵ گرم در هر دسی لیتر و برای زنان ۱۳.۵ الی ۱۶.۹ گرم در هر دسی لیتر است.

 • اگر سطح HbA1C در بدن شما بین ۵.۷ و ۶.۴ درصد باشد، احتمالا شما مبتلا به پیش دیابت هستید
 • اگر سطح HbA1C در بدنتان ۶.۵ درصد و یا حتی بیشتر باشد، احتمالا مبتلا به دیابت هستید

هماتوکریت یا Hct

آزمایش Hct یا هماتوکریت روشی برای سنجش میزان فضایی است که گلبول‌های قرمز خون در خون اشغال کرده‌اند. بالا بودن سطح نشان دهنده کم آبی بدن است و هماتوکریت پایین به معنای کم خونی است. سطح عادی هماتوکریت برای مردان ۴۱.۵ تا ۵۰.۴ درصد , برای زنان بین ۳۶.۹ تا ۴۴.۶ درصد است.

تفسیر میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون یا MCV

یا میانگین حجم گلبول‌های قرمز خون روشی برای اندازه‌گیری میانگین اندازه سلول‌های قرمز خونی است. سطح غیر عادی از MCV می‌تواند از علائم کم خونی یا تالاسمی (شکل غیرطبیعی گلبول‌های قرمز خون) باشدمقدار نرمال MCV بین ۸۰ تا ۹۶ است.

مقدار متوسط هموگلوبین در خون یا MCH

میانگین هموگلوبین سلولی است. کاهش سطح MCH در خواندن آزمایش خون به این معنا است که سطح هموگلوبین در سلول‌های خون پایین است و بنابراین اکسیژن رسانی به درستی انجام نمی‌شود. پس در صورت اینکه با عدد غیرنرمال در جواب آزمایش مواجه شدید، حتما با پزشک مشورت نماییدمقدار نرمال MCH در آزمایش خون بین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم است

غلظت هموگلوبین در خون یا MCHC

به بررسی غلظت هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون می‌پردازد. اگر در نتیجه آزمایش مقدار MCHC بالا باشد، گلبول های قرمز خون تیره‌تر به نظر می‌رسند. در این حالت اصطلاحا گفته می‌شود وضعیت هایپرکرومیک رخ داده است. اگر MCHC در آزمایش خون افزایش پیدا کند، احتمالا بیمار در وضعیت پاتولوژیکی (آسیب شناسی) مانند سوختگی شدید قرار دارد.  مقدار نرمال MCHC در آزمایش خون ۲±۳۴ گرم بر دسی لیتر (g/dl) است.

خواندن آزمایش‌ خون تیروئید

در فاکتورهای خونی زیر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:

آزمایش TSH (هورمون محرک تیروئید)

آزمایش TSH مهم‌ترین تستی است که برای تشخیص تعادل هورمون‌های تیروئیدی تجویز می‌شود. در بسیاری از موارد، (هیپوتیروئیدیسم) با افزایش سطح TSH در آزمایش خون همراه است و اختلال (هایپر تیروئیدیسم) کاهش سطح TSH را به دنبال دارد. اگر سطح نرمال نباشد برای پی بردن به علت دقیق‌تر اختلالات تیروئیدی، آزمایش T3 و T4 نیز تجویز می‌شوند. محدوده نرمال TSH در جواب آزمایش ۰.۴۴.۵ mlU/mL است.

آزمایش T4 (تیروکسین)

 برای تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید و نیز ارزیابی روند درمان این دو اختلال هورمونی تجویز می‌شود. سطح پایین T4 در عارضه کم کاری تیروئید و سطح بالای آن در اختلال پر کاری تیروئید بروز می‌کند. محدوده نرمال T4 در آزمایش ۵.۰۱۱ ug/dL است.

آزمایش Free T4 (تیروکسین آزاد)

در  یا FT4 سطح T4 آزاد خون یعنی شکل فاقد اتصال آن با پروتئین‌های خونی سنجیده می‌شود. محدوده نرمال FT4 در آزمایش ۰.۹۲.۵ ng/dL است.

آزمایش T3 (تری یدوتیرونین)

برای تشخیص اختلال پرکاری تیروئید و یا به منظور بررسی شدت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار کم هورمون T3 در بیماری کم کاری تیروئید دیده می‌شود اما اغلب برای تشخیص هایپرتیروئیدیسم کاربرد دارد. سطح نرمال T3 در آزمایش ۷۰۲۰۴ ng/dL است.

آزمایش Free T3 (تری یدوتیرونین آزاد)

در  یا FT3 اثر پروتئین‌های اتصالی به هورمون T3 حذف می‌شود. در واقع این آزمایش برای اندازه گیری هورمون T3 آزاد یا بدون اتصال به پروتئین‌های خونی طراحی شده است. محدوده نرمال FT3 در آزمایش ۲.۳ – ۴/۱  pg/mL است.

آزمایش کلسی‌تونین

از این آزمایش برای تشخیص نوعی سرطان نادر در سلول‌های C غده تیروئید استفاده می‌شود.

ارز دیجیتال تارنمای کامل آموزشی ، تحلیلی و اطلاع رسانی در حوزه فناوری بلاکچین، ارز دیجیتال ، بیت کوین و سایز رمزارزها می باشد.

آزمایش تیروگلوبولین

 این روش آزمایشگاهی برای تشخیص التهاب تیروئید و نیز ارزیابی روند درمان التهاب تیروئید کاربرد دارد.

تفسیر آزمایش خون پانل متابولیک پایه (BMP)

پانل متابولیک پایه در حقیقت به گروهی از آزمایش‌ها می‌گویند که سطح مواد شیمیایی مختلف در خون را اندازه گیری می‌کنند. این آزمایش شامل ارزیابی گلوکز خون، کلسیم، آزمایش الکترولیت‌ها و آزمایش‌هایی است که عملکرد کلیه‌ها را ارزیابی می‌کنند. برای انجام برخی از این آزمایش‌ها باید ناشتا باشید (معمولا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید چیزی میل کنید) ولی برای انجام برخی دیگر به ناشتا بودن نیازی نیست. پزشک به شما خواهد گفت که برای آماده شدن جهت انجام آزمایش چه کارهایی باید انجام دهید.

سطح عادی گلوکز خون بین ۶۴ تا ۱۰۰ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) یا ۳.۵۵ تا ۵.۵ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است.

رنج طبیعی کلسیم بین ۸.۵ تا ۱۰.۲ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است. کلسیم یک ماده معدنی مهم در بدن است و سطح غیر عادی کلسیم در خون می‌تواند نشان دهنده مشکلات کلیه، بیماری استخوان، بیماری تیروئید، سرطان، سوء تغذیه و سایر اختلالات باشد.

الکترولیت‌ها مواد معدنی‌ای هستند که به حفظ سطح مایعات و تعادل اسیدی بدن کمک می‌کنند. به این علت به این مواد معدنی الکترولیت می‌گویند که بار الکتریکی دارند. رایج ترین الکترولیت‌هایی که طی آزمایش خون ارزیابی می‌شوند شامل این مواردند:

 • سدیممیزان نرمال سدیم خون بین ۱۳۵ تا ۱۴۵ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است
 • پتاسیم:  میزان نرمال پتاسیم خون بین ۳.۵ الی ۵.۰ میلی اکی والان در هر لیتر (mEq/L) است
 • بی کربناتمیزان نرمال بی کربنات بین ۲۲ الی ۳۰ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است
 • کلریدمیزان نرمال کلرید بین ۹۸ الی ۱۰۸ میلی مول در هر لیتر (mmol/L) است

سطح غیرعادی از الکترولیت‌ها در تفسیر آزمایش خون می‌تواند نشان‌دهنده کم آبی بدن، بیماری کلیوی، بیماری کبد، نارسایی قلبی و فشار خون بالا باشد. پس دقت کنید که در صورت غیر عادی بودن الکترولیت‌ها در جواب آزمایش خون، حتما با پزشک مشورت نمایید.

تفسیر آزمایشات بررسی عملکرد کلیه‌ها

در فاکتورهای مختلفی از جمله میزان دفع غیر طبیعی پروتئین برای ارزیابی عملکرد کلیه مورد بررسی قرار می‌گیرد. دفع زیاد پروتئین از کلیه نشان‌دهنده آسیب کلیه است. در این بخش به انواع آزمایشات کلیه و تفسیر آن‌ها می‌پردازیم.

کراتینین یکی از مواد زائد در خون است که به طور طبیعی از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. مقدار نرمال این ترکیب در   بسته به سن، جنس و شاخص توده بدن متفاوت است. مقدار بیشتر از mg/dL  ۱.۲ در زنان و mg/dL  ۱.۴ در مردان یکی از نشانه‌‌های عملکرد نادرست کلیه است. هر چه آسیب به کلیه بیشتر باشد مقدار کراتینین در خون نیز روند افزایشی به خود می‌گیرد.

 • سرعت فیلتراسیون گلومرولی یا GFR

در این آزمایش سرعت و عملکرد کلیه در تنظیم مایعات بدن و دفع مواد زائد ارزیابی می‌شود. جواب این آزمایش متناسب با سن و جنس تعیین شده و فاکتورهای مرتبط در نظر گرفته می‌شوند به صورتی‌که با افزایش سن به طور طبیعی مقدار GFR کاهش می‌یابد. میزان طبیعی جواب آزمایش ۹۰  و یا بالاتر است. در صورتی‌که جواب آزمایش کمتر از ۶۰ باشد نشانگر عملکرد نامطلوب کلیه‌ها است. اگر جواب آزمایش مقدار کمتر از ۱۵ را نشان دهد به این معناست که شرایط کلیه بسیار وخیم بوده و درمان‌های مرتبط با نارسایی حاد کلیه آغاز گردد.

 • آزمایش نیتروژن اوره یا BUN

اوره که یک ماده زائد است وارد جریان خون شده تا از طریق کلیه‌ها دفع گردد. رنج نرمال آزمایش BUN بین ۷ تا ۲۰ (mg/dL) است. اگر کلیه ها قادر نباشند عملکرد طبیعی خود را  به خوبی انجام دهند مقدار نیتروژن در خون افزایش می‌یابد.

تفسیر آزمایش CMP 

پانل متابولیک جامع تمام عواملی که در آزمایش BMP ذکر شدند را اندازه گیری می‌کند. علاوه بر این، شامل دو تست پروتئین (آلبومین و پروتئین کل) و آزمایش عملکرد کبد نیز هست:

توسط کبد تولید می‌شود و به حفظ مایعات در جریان خون کمک می‌کند در نتیجه مایعات به سایر بافت‌ها وارد نمی‌شوندسطح عادی آلبومین ۳.۴ الی ۵.۴ گرم در هر دسی لیتر (g/dL) است

پروتئین کل به حفظ عملکرد کبد و کلیه‌ها کمک می‌کند و در طول عفونت‌ها یا بیماری‌ها سطح این ماده افزایش پیدا می‌کندسطح عادی پروتئین بین ۶ تا ۸ g/dL است.

با استفاده از خدمت آزمایش در منزل می‌توانید تحت پوشش بیمه آزمایش انجام دهید.

 • آلانین آمینوترانسفراز یا ALT
 • آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)

بیلی روبین در صفرا و خون یافت می‌شود و میزان بالای  می‌‌تواند نشان دهنده یا زردی باشد. بیلی روبین به تشخیص اختلالاتی نظیر نوع خاصی از کم خونی، یرقان و بیماری‌های کبد کمک می‌کندمقدار نرمال بیلی روبین بین ۰.۱ تا ۱.۲ میلی گرم در هر دسی لیتر (mg/dL) است.

تفسیر آزمایش خون مربوط به بیماری‌های قلبی در منزل

پنل لیپید مجموعه‌ای از آزمایش‌ها است که انواع کلسترول و تری گلیسیرید را خون اندازه گیری می‌کند. این آزمایش نشان می‌دهد آیا در معرض ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب (CHD) قرار دارید یا خیر

 سطح کلسترول HDL و LDL را اندازه گیری می‌کند و این میزان باید زیر ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد تا خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی پایین باشد. دو نوع کلسترول وجود دارد:

منظور از ، لیپوپروتئین با چگالی بالاست که به آن کلسترول خوب هم می‌گویند زیرا سطح بالای آن خطر بروز و عروقی را کاهش می‌دهدمقدار نرمال HDL در آزمایش خون بین ۴۰ الی ۵۹ میلی گرم بر دسی لیتر است.

منظور از ، لیپوپروتئین کم چگالی است. سطح بالای LDL سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و رگ‌های خونی (نظیر بیماری شریان کرونری) می‌شود. LDL باید زیر ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر نگه داشته شود.

تری گلیسیریدها از اصلی ترین انواع چربی هستند که در کبد تولید می‌شوند. سطح می‌تواند به علت بیماری تیروئید یا کبد یا اختلالات ژنتیکی و سبک زندگی ناسالم، بالا باشد. سطح بالای تری گلیسیرید با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به قلب و رگ‌های خونی در ارتباط است. مقدار تری گلیسیرید در آزمایش خون برای افراد بزرگ‌سال باید کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی لیتر باشد.

Mid در آزمایش خون چیست | آزمایش خون ecl چیستتفسیر آزمایش خون بارداری

برای تایید بارداری، آزمایش خون BHCG تجویز می‌شود و اگر میزان این هورمون در خون بالاتر از ۱۰ Iu/l باشد، بارداری را تایید می‌کند. دقت داشته باشید که برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. همچنین توجه داشته باشید که پیش از انجام این آزمایش داروی ضدبارداری مصرف نکنید تا نتیجه تست مثبت کاذب نشود. برای تفسیر دقیق ، این مقاله را مطالعه نمایید. دقت داشته باشید که اگر دارید، به راحتی می‌توانید این آزمایش را در منزل نیز انجام دهید، تنها کافی است با در تماس باشید.

اقتصاد آنلاین خانوارهای ۴ نفره با هزینه متوسط ۱۳ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ دومین گروهی بودند که بیشترین هزینه را صرف بهداشت و درمان کردند.

تفسیر آزمایش آنزیم خون

آزمایش آنزیم خون کمک می‌کند که وجود برخی از انواع بیماری را تشخیص دهید. برای مثال آنزیم تروپونین اغلب بعد از وقوع وارد جریان خون می‌شود. در این شرایط‌ معمولا پزشکان آزمایش آنزیم خون را انجام می‌دهند تا وجود این آنزیم را بررسی کنند و تعیین کنند که آیا بیمار حمله قلبی داشته یا خیر. پس حتما خواندن آزمایش خون توسط پزشک انجام دهید تا خطرات احتمالی مشخص شود.

آزمایش تروپونین

زمانی که فرد حمله قلبی داشته، سطح تروپونین در خون او افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل، زمانی که بیماران احساس درد در قفسه سینه دارند یا سایر علائم حمله قلبی را نشان می‌دهند، پزشکان انجام را توصیه می‌کنند. تروپونین نرمال طبق اغلب منابع موجود در حدود ۰.۰۴ است. اگرچه نتیجه تروپونین کیفی یا نیمه کمی ممکن است بر اساس کیت‌های آزمایشگاهی مختلف، متفاوت باشد.

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد مغز و ریه

در این آزمایش برای بررسی عملکرد مغز و ریه‌ها آنزیم CPK-1 در خون اندازه گیری می‌شود. افزایش غیرطبیعی آن در خون بیانگر وجود یک التهاب یا بیماری در اندام‌های مورد نظر است. افزایش غیر عادی می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • اختلال سلول‌های عصبی، تومورهای مغزی
 •  جراحت مغز، سکته، خونریزی مغزی
 • عفونت ریوی، التهاب حاد و مزمن ریه
 • تشنج

تفسیر آزمایش CPK-1: مقدار طبیعی این آنزیم در جواب آزمایش CPK برای مردان  ۳۹-۳۰۸ U/L و برای زنان۲۶-۱۹۲ U/L است. مقدار بیشتر از این محدوده نشان دهنده آسیب مغزی و یا التهاب ریه است.

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد قلب

در این آزمایش برای بررسی عملکرد قلب آنزیم CPK-2 در خون اندازه گیری می‌شود. آنزیم CPK-2 عمدتا در ماهیچه قلبی دیده می‌شود و در موارد زیر مقدار آن افزایش می‌یابد:

 • پس از جراحی قلب به‌ویژه عمل قلب باز
 • التهاب ماهیچه قلبی
 • آسیب و ترومای قلبی
 •  آسیب قلبی ناشی از برق گرفتگی

تفسیر آزمایش CPK-2: مقدار طبیعی این آنزیم در جواب آزمایش CPK برای مردان ۳۹-۳۰۸ U/L و برای زنان ۲۶-۱۹۲ U/L است. مقدار بیشتر از این محدوده نشان دهنده آسیب به ماهیچه قلب است.

کراتین کیناز (CK)

زمانی که عضلات قلب صدمه می‌بینند یک فرآورده خون به نام CK-MB ترشح می‌شود. سطح بالای CK-MB در خون می‌تواند نشان دهنده حمله قلبی باشدحد نرمال آزمایش CK-MB بین ۲۲ تا ۱۹۸ U/L است.

تفسیر آزمایش آنزیمی ارزیابی عملکرد عضلات اسکلتی

تست CPK-3 قادر است طیف وسیعی از بیماری‌های عضلانی را شناسایی کند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 •  درماتومیوزیت، یک بیماری التهابی است که پوست و ماهیچه‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد
 • پلی میوزیت، یک بیماری التهابی بوده و سبب ضعف عضلانی می‌شود
 •  اختلال هیپرترمی بدخیم، یک بیماری ارثی است که سبب ایجاد اسپاسم‌های عضلانی می‌شود
 •  آسیب‌ها و جراحت‌هایی که سبب تخریب عضله می‌شوند نظیر کشیدگی ماهیچه‌ها، عوارض جانبی داروها و یا تروما

خواندن آزمایش خون CPK-3: مقدار طبیعی این آنزیم در جواب آزمایش CPK برای مردان ۳۹-۳۰۸ U/L و برای زنان ۲۶- ۱۹۲ U/L است. مقدار بیشتر از این محدوده نشان‌دهنده بیماری‌های عضلانی و یا کشیدگی و پارگی عضلات است.

جواب آزمایشات آنزیمی مربوط به سلامت کبد

 •  بیماری‌های کبدی نظیر ، کبد چرب، سرطان کبد، سیروز کبدی
 •  بیماری‌های ویروسی کبد نظیر ، ، و
 • بیماری عفونی و ویروس EBV
 •  بیماری‌های التهابی همچون ، و التهاب کیسه صفرا
 •  ایسکمی (ischemia) یا آسیب کبدی ناشی از عدم اکسیژن رسانی به بافت کبد
 • بیماری هموکروماتوز، که در آن مقادیر زیادی آهن در کبد رسوب می‌کند.
 •  کم کاری تیروئید

خواندن جواب آزمایش خون برای تشخیص التهاب در بدن

در این آزمایشات، با اندازه گیری این مارکرها وجود التهاب و شدت آن ارزیابی می‌شود:

در آزمایش ESR سرعت ته نشینی اریتروسیت‌ها (گلبول قرمز) و جدا شدن آن‌ها از پلاسما اندازه گیری می‌شود. صورتی که التهاب و یا عفونتی در بدن وجود داشته باشد مقدار پروتئین‌های خونی افزایش می‌یابد. محدوده نرمال  برای مردان ۰-۲۲ mm/hr و برای زنان ۰-۲۹ mm/hr است.

پروتئین CRP یا پروتئین واکنشگر فاز حاد از جمله پروتئین‌هایی است که در زمان عفونت و یا التهاب مقدار آن در خون افزایش می‌یابد. مقدار نرمال در افراد بالغ و سالم که بیماری زمینه‌ای ندارند کمتر از ۱۰ mg/L است و مقادیر بالاتر از آن نشانگر وجود التهاب یا عفونت در بدن است.

 • تفسیر آزمایش خون PV یا ویسکوزیته پلاسما 

آماده شدن نتیجه آزمایش خون چقدر طول می‌کشد؟

آماده شدن نتیجه آزمایشات خون به نوع فاکتورها بستگی دارد.

 • شمارش کامل خون (CBC): معمولا نتایج  آزمایش CBC آن۲۴ ساعت بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند
 • آزمایش‌های شیمی خون (پانل متابولیک پایه و جامع): نتایج این آزمایش نیز معمولا ۲۴ ساعت بعد از انجام آزمایش آماده می‌شوند
 • آنزیم‌های خون: از آن جایی که معمولا انجامآزمایش تروپونین و کراتین کیناز بعد از این که پزشک به حمله قلبی شک کرد توصیه می‌شود، نتایج آن باید در کمترین زمان ممکن آماده شوند. خوشبختانه با پیشرفت تجهیزات آزمایشگاهی، نتایج این آزمایش می‌توانند در کمتر از ۱ ساعت آماده شوند
 • پنل لیپید: پنل لیپید معمولا در مراجعات عادی به پزشک ارزیابی می‌شود. پزشک بعد از ۲۴ ساعت می‌تواند نتایج را از آزمایشگاه دریافت کند

اگر آزمایش خون نشان‌دهنده عوامل غیر طبیعی بود چه کاری باید انجام دهیم؟

برای تفسیر آزمایش خود باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید. همچنین   امکان تفسیر آزمایش را توسط پزشک فراهم کرده است. برای تفسیر آزمایش با شماره‌ی ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید و یا بر روی بنر زیر کلیک کنید.

گاهی اوقات نتایج بعضی از آزمایش‌ها به علت دلایل گوناگونی که آسیب شناختی نیستند بالاتر یا پایین تر از حد نرمال هستند. این دلایل شامل این این مواردند:

 •  عوارض جانبی برخی از داروها
 •  عفونت تازه درمان‌شده
 •  جنسیت
 •  استرس
 •  اشتباه حین انجام آزمایش
 •  فعالیت‌های بدنی شدید قبل از انجام آزمایش
 •  سن

تفسیر آزمایش خون در منزل با  

هیچ کسی بهتر از پزشک نمی‌تواند در تفسیر آزمایش به شما کمک کند. فهمیدن این که هر آزمایش به چه معناست سبب می‌شود تصویری کلی از وضعیت سلامتی‌تان داشته باشید. به این ترتیب حرف پزشک را بهتر می‌فهمید و سوالات آگاهانه تری خواهید پرسید. این امر سبب می‌شود تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.  خدمت تفسیر آزمایش در منزل  ، راه‌حل خوبی است که با پزشک در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقی از نتیجه آزمایش دریافت کنید. کافیست درخواست تفسیر آزمایش خود را ثبت نمایید و سپس نتیجه آزمایش را بارگذاری کنید

 

دکمه بازگشت به بالا