اجتماعی

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

مخبران تایپ و استناد شده است جابرانولین، چیزی تا پایان تعطیلات نوروزی باقی نمانده است. پایان به روز سیزدهم گره خورده است. این یک سنت دیرینه است که ایرانی ها با خانواده و دوستان خود وارد دل طبیعت می شوند تا با بهار قراردادی جدید ببندند، اما گاهی به جای معامله طبیعت را نابود می کنند. ترک سطل زباله، شکستن و سوزاندن برگ درختان، برجای ماندن آثار بر روی تنه درختان و اقدامات خرابکارانه مختلف باعث نگرانی دوستداران محیط زیست برای روز طبیعت شده است. همچنین سفر و لذت بردن از تعطیلات می تواند یک فعالیت بسیار خوب باشد، اما متاسفانه این سفرهای درون و برون شهری باعث آسیب به محیط زیست می شود. اگر می خواهید در بهار سیزدهم پیاده روی کنید یا از سفر خود لذت ببرید و به محیط زیست آسیب نرسانید، در اینجا چند نکته ساده وجود دارد:

1. ردپای کربن روی خود باقی نگذارید

ردپای کربن در واقع مقدار دی اکسید کربنی است که در نتیجه فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. مقدار آن بستگی به نحوه سفر یا گرمایش منزل شما دارد. راه هایی برای کاهش انتشار دی اکسید کربن وجود دارد:

* به جای پرواز، می توانید مانند قطار در خشکی سفر کنید، اما اگر نیاز به سفر با هواپیما دارید، به جای پرواز در شب، از پروازهای روز استفاده کنید تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود. همچنین از پروازهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین چمدان های خود را با وسایل مختلف نبندید و سبک سفر کنید، بنابراین حمل بار اضافی در هواپیما منجر به مصرف بیش از حد سوخت نمی شود.

* تا حد امکان در هتل هایی اقامت کنید که از روش های پایدار برای مدیریت مجموعه های خود استفاده می کنند. به عنوان مثال از لامپ های کم مصرف برای روشنایی استفاده می کنند یا زباله های خود را به کمپوست تبدیل می کنند یا در برخی مکان ها از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند.

* هیچ چیز بهتر از قدم زدن و لذت بردن از زیبایی های محیط جدید نیست، اما اگر می خواهید مکان های دور را ببینید، به جای ماشین شخصی یا کرایه، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. شما قادر خواهید بود مردم آن منطقه را بهتر بشناسید، اما کربن کمتری در محیط منتشر خواهید کرد.

* در سفر یا تعطیلات خود از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی آب، از بطری های قابل بازیافت استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید به کجا سفر کنید، یک فیلتر آب مسافرتی همراه داشته باشید. با این نوع فیلترها می توانید به راحتی از فروشگاه های لوازم مسافرتی تهیه کنید. این فیلترها می توانند 99.9 درصد از آلاینده های میکروبی را در هر نوع آب تمیز موجود در محیط فیلتر کنند.

2. زباله های خود را داخل سطل زباله بیندازید

وقتی برای پیک نیک یا پیاده روی در جنگل و کوه می روید، مراقب باشید که زباله های خود را در آنجا نریزید. اگر به مخزن دسترسی ندارید، آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به نزدیکترین سطل که به آن می رسید ببرید. حتی کسانی که دوستدار محیط زیست هستند، مقداری زباله در طبیعت می ریزند و در سطل زباله می اندازند.

3. از خودرو یا موتور سیکلت در شن های کویر استقبال نکنید

اگرچه این تفریحات در کویر بسیار لذت بخش است و افرادی که آدرنالین و هیجان را دوست دارند به عشق این تفریحات به صحرا می روند، اما این تفریحات می تواند به محیط کویری کویر آسیب برساند. در واقع رانندگی در بیابان های شنی نه تنها باعث ایجاد صدا و آلودگی می شود، بلکه به محیط زیست آسیب وارد کرده و حیات وحش را تهدید می کند. در این بین بذر گیاهان منتظر باران در لایه بیرونی ماسه پراکنده شده و از بین می روند. فقط باید مسیرهای پیاده روی کم خطر روی شن های کویر ترتیب داده شود.

4. در مصرف انرژی دقت کنید

هنگام اقامت در مراکز تفریحی مانند هتل ها و سوئیت ها، هنگام خاموش کردن چراغ های اضافی و یا اگر در هوای گرم هستید، تجهیزات خنک کننده مانند پنکه ها و کولرها را خاموش کنید. این مشکلی است که اکثر مدیران خوابگاه ها از آن شکایت دارند. این دستگاه ها معمولاً زمانی روشن می شوند که مسافران در اقامتگاه نباشند. با خاموش کردن آنها از اتلاف انرژی جلوگیری می کنید.

5. از محصولات بهداشتی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

هنگام استحمام در محل اقامت خود، به خصوص در مکان هایی که پایدارتر و سازگار با محیط زیست هستند، از محصولات بهداشتی طبیعی و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. بیشتر اوقات، آبی که برای حمام استفاده می کنید را می توان به منابع آب محیطی اضافه کرد یا برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده کرد. کف این مواد شوینده شیمیایی زنجیره غذایی آبزیان را آلوده می کند. بنابراین از محصولات زیست تخریب پذیر برای شستشوی خود استفاده کنید.

6. از ضد آفتاب های سازگار با محیط زیست استفاده کنید

اگر می خواهید در اقیانوس شنا کنید، از ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات استفاده نکنید که می تواند برای سفره های زیرزمینی بسیار مضر باشد. این مواد اکوسیستم دریایی را آلوده کرده و در سفید شدن گیاهان مرجانی نیز نقش دارند. به جای ضد آفتاب از کرم های معدنی استفاده کنید. علاوه بر این، ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات می توانند سرطان زا بوده و باروری را تهدید کنند.

7. سوغاتی های بادوام بخرید

قبل از خرید جواهرات و محصولات ساخته شده از پوست صدف یا حیوانات فکر کنید. خرید شما تولیدکنندگان را تشویق می کند تا بیشتر از این محصولات تولید کنند که در نهایت به حیوانات آسیب می رساند. بنابراین هنگام خرید محصول از فروشنده بپرسید که محصول از چه چیزی ساخته شده است و اگر از حیوان در تولید آن استفاده می شود از خرید آن خودداری کنید. برخی از اجناس از شاخ حیوانات، مرجان ها یا جنگل های کمیاب تهیه می شوند که به حیوانات و محیط زیست آسیب می رسانند و شما می توانید با اجتناب از خرید آنها کمک زیادی به محیط زیست و موجودات آن کنید.

8. از حیوانات برای تفریح ​​استفاده نکنید

برخی افراد در سفرهای خود به مناطق خاصی از اسب یا قزل آلا استقبال می کنند، اما اگر بدانید که با این حیوانات بد رفتار می شود و بسیار خسته هستند، هرگز سراغ این نوع تفریح ​​نخواهید رفت.

با رعایت این نکات می توانید از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا