علمی و پزشکی

عکس | افعی ارومیه‌ای، ماری که باید خوش‌شانس باشید تا آن را ببینید!

به گزارش خبرگزاری مخبران، این خزندگان با وجود طبیعت مهیبشان منحصر به فرد هستند و قدرت سازگاری قابل توجهی دارند. آنها می توانند قفسه سینه خود را دراز کنند و بدن خود را در طول زمستان پهن کنند، زیرا آنها حیوانات خونسرد هستند و برای تنظیم دما به گرما نیاز دارند.

متأسفانه، مارها به دلیل تغییرات آب و هوایی که زیستگاه آنها را به خطر می اندازد با انقراض روبرو می شوند. این امر می تواند برخی از گونه های نادر را نابود کند و زنجیره غذایی را مختل کند.

مار زنگی تاسیتاران تاریک

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

این مار که با نام Crotalus Pussilus نیز شناخته می‌شود، در جنگل‌های کاج بلوط زندگی می‌کند و به احتمال زیاد در ارتفاعات کمتر از ۱۵۰۰ متر آن را پیدا نمی‌کنید. طول آن در نرها می تواند به ۶۸ سانتی متر برسد، اما همتایان ماده آنها کوچکتر هستند.

مار زنگی تانسیتاران دو اندام حسگر گرما بین سوراخ‌های بینی و چشم‌هایش دارد و به‌دلیل دمای پایین‌تر، به ندرت در شب فعال است.

اگرچه فعالیت های آتشفشانی، جنگل های تکه تکه شده و کارتل ها باعث کاهش زیستگاه آن شده اند، هیچ کس اندازه دقیق جمعیت مار زنگی تانکی تاسیتاران را نمی داند و برنامه ای برای تحقیق ندارد. در نتیجه، این گونه احتمالاً بدون اینکه کسی متوجه شود منقرض خواهد شد.

افعی واگنر

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

افعی واگنر یا افعی ارومیه‌ای یک مار سمی است که از خانواده Viperidae است و در شمال غربی ایران و شرق ترکیه زندگی می کند. موریتز واگنر طبیعت‌شناس آلمانی آن را در سال ۱۸۴۶ کشف کرد.

پس از اینکه دو زیست شناس سوئدی محل اختفای آن را ردیابی کردند، کلکسیونرهای افعی اروپایی شروع به شکار آنها کردند که باعث شد این مارها در سال ۲۰۰۹ به شدت در معرض خطر انقراض قرار گیرند.

باغ وحش سنت لوئیس در ایالات متحده یک طرح بقای گونه ها را اجرا می کند و از افعی واگنر در برابر انقراض از طریق برنامه پرورش تعاونی محافظت می کند. با این حال، این مارها همچنان در طبیعت با خطر روبرو هستند زیرا زیستگاه آنها هر سال کوچکتر می شود.

متن کامل این گزارش اینجا است.

227227

دکمه بازگشت به بالا