عکس | افعی‌ ارومیه‌ای چقدر ترسناک‌است؟

به گزارش خبرگزاری مخبران، این خزندگان با وجود طبیعت مهیبشان منحصر به فرد هستند و قدرت سازگاری قابل توجهی دارند. آنها می توانند قفسه سینه خود را دراز کنند و بدن خود را در طول زمستان پهن کنند، زیرا آنها حیوانات خونسرد هستند و برای تنظیم دما به گرما نیاز دارند.

بیشتر بخوانید:

مایکروسافت از کار افتاده، بنابراین ما امروز کار نخواهیم کرد، خداحافظ!

ساخت اولین مسجد جهان با فناوری پرینت سه‌بعدی در دبی

متأسفانه، مارها به دلیل تغییرات آب و هوایی که زیستگاه آنها را به خطر می اندازد با انقراض روبرو می شوند. این امر می تواند برخی از گونه های نادر را نابود کند و زنجیره غذایی را مختل کند.

مار زنگی تاسیتاران تاریک

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

این مار که با نام Crotalus Pussilus نیز شناخته می‌شود، در جنگل‌های کاج بلوط زندگی می‌کند و به احتمال زیاد در ارتفاعات کمتر از ۱۵۰۰ متر آن را پیدا نمی‌کنید. طول آن در نرها می تواند به ۶۸ سانتی متر برسد، اما همتایان ماده آنها کوچکتر هستند.

مار زنگی تانسیتاران دو اندام حسگر گرما بین سوراخ‌های بینی و چشم‌هایش دارد و به‌دلیل دمای پایین‌تر، به ندرت در شب فعال است.

اگرچه فعالیت های آتشفشانی، جنگل های تکه تکه شده و کارتل ها باعث کاهش زیستگاه آن شده اند، هیچ کس اندازه دقیق جمعیت مار زنگی تانکی تاسیتاران را نمی داند و برنامه ای برای تحقیق ندارد. در نتیجه، این گونه احتمالاً بدون اینکه کسی متوجه شود منقرض خواهد شد.

افعی واگنر

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

افعی واگنر یک مار سمی است که از خانواده Viperidae است و در شمال غربی ایران و شرق ترکیه زندگی می کند. موریتز واگنر طبیعت‌شناس آلمانی آن را در سال ۱۸۴۶ کشف کرد.

پس از اینکه دو زیست شناس سوئدی محل اختفای آن را ردیابی کردند، کلکسیونرهای افعی اروپایی شروع به شکار آنها کردند که باعث شد این مارها در سال ۲۰۰۹ به شدت در معرض خطر انقراض قرار گیرند.

باغ وحش سنت لوئیس در ایالات متحده یک طرح بقای گونه ها را اجرا می کند و از افعی واگنر در برابر انقراض از طریق برنامه پرورش تعاونی محافظت می کند. با این حال، این مارها همچنان در طبیعت با خطر روبرو هستند زیرا زیستگاه آنها هر سال کوچکتر می شود.

مار زنگی جزیره سانتا کاتالینا

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

ویژگی منحصر به فرد اصلی این مار سمی این است که جغجغه ندارد. به گفته دانشمندان، مار زنگی جزیره مجبور بود خود را با محیط سازگار کند و در شکار پرندگان کارآمدتر شود و این کار باعث انحطاط دم شد.

این مار باریک از سال ۲۰۰۷ به دلیل زیستگاه کمتر از ۱۰۰ کیلومتر مربع و وجود گربه‌های وحشی در فهرست در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

مار زنگی سانتا کاتالینا یک کوهنورد سریع و توانا است. با این حال، ترجیح می دهد روی زمین باشد، و مشاهده آن آسان است زیرا این مار به ندرت پنهان می شود.

مار دریایی پوزه کوتاه

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

این مار قهوه ای ۶۰ سانتی متری که به مار صخره ای ساهول نیز معروف است، در سواحل شمال غربی استرالیا زندگی می کند. اگرچه مار دریایی پوزه کوتاه معمولاً در زیر آب استراحت می کند، اما می توان آن را در صخره ها نیز پیدا کرد.

این مارها به سرعت در حال کاهش هستند، و حتی اگر دلیل واحدی برای انقراض قریب الوقوع آنها وجود نداشته باشد، افزایش دمای اقیانوس ها ممکن است تهدید اصلی آنها باشد.

مار گرگ راس

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

مار گرگ راس متعلق به گونه کولوبرید است و در جزیره دالوپیری در فیلیپین زندگی می کند، اگرچه اطلاعات کمی در مورد بوم شناسی و زیستگاه آن وجود دارد. زیست شناسان آن را در سال ۱۹۹۰ کشف کردند و این نام را به عنوان ادای احترام به رهبر سابق شرکت فلزات موکاتا و حامی کارشان، اچ.جی.جارکی، انتخاب کردند.

این مار قهوه‌ای تیره بدون نقش و نگار در پشت بدنی تقریباً استوانه‌ای و سر متمایز و صاف با مردمک‌های تقریباً دایره‌ای دارد.

مار زنگی جزیره آروبا

عکس | این مار سمی در شمال‌غربی ایران ساکن است!

نام واضح آن نشان می دهد که این مار ۸۸ سانتی متری در جزیره آروبا در سواحل ونزوئلا زندگی می کند. مار زنگی آروبا دارای پوست قهوه ای روشن با سایه های صورتی است که منعکس کننده شرایط سخت زیستگاه خشک آن است.

منبع: rarest.org

۲۲۷۲۲۷

دکمه بازگشت به بالا