علمی و پزشکی

عکس | کشاورز خوش‌شانس، کمربند طلا 2500 ساله را در زمین خود پیدا کرد

یک کشاورز در جمهوری چک ماه گذشته با کشف یک ورقه طلای نازک و مچاله شده در یک مزرعه با چشمان خود شاهد معجزه ای بود! بعدها معلوم شد که این ورق نازک یک کمربند طلایی 2500 ساله است. این کمربند طلایی متعلق به عصر برنز است و اکنون بیشتر توسط باستان شناسان مورد بررسی قرار می گیرد.

یک کشاورز خوش شانس یک شمش طلای 2500 ساله پیدا کرد

یک کشاورز در جمهوری چک ماه گذشته شمش طلای 2500 ساله را در مزرعه خود پیدا کرد. این شی تزئین شده با خاک پوشیده شده است. با این حال، به خوبی حفظ شده است.

ظاهراً کشاورز که این شی را کشف کرده بود از آن عکس گرفته و سپس آن را برای باستان شناسان موزه سیلسی در نزدیکی اوپاوا فرستاد. کشاورز اکنون می خواهد در رسانه ها ناشناس بماند.

یری زوچلکا، رئیس بخش باستان شناسی موزه سیلزی، به رادیو پراگ بین المللی گفت که این شی 51 سانتی متری احتمالاً قسمت جلویی یک بند چرمی بوده است. این شیء از طلا ساخته شده و دارای قطعاتی از نقره، مس و آهن است.

شمش طلا 2500 ساله

نوار طلایی 2500 ساله با دایره های متحدالمرکز برجسته و گیره هایی به شکل گل رز تزئین شده است. به گفته جوچلکا، احتمالاً چندین بخش کوچک از کمربند گم شده است. به غیر از این ایراد جزئی، تسمه در شرایط عالی است.

Teresa Alex Kilnar در حال حاضر مشغول مطالعه و تجزیه و تحلیل این کمربند در موزه Brunthal است. بر اساس سبک دکوراسیون، کارشناسان معتقدند که قدمت این بند طلا به اواخر عصر برنز میانه (حدود قرن 14 قبل از میلاد) می رسد.

عصر برنز به دلیل وفور مصنوعات برنزی شناخته شده است. در این دوران تجارت مواد خام مانند طلا نیز صورت گرفت و به یکی از دارایی های انحصاری طبقه بالای جامعه تبدیل شد.

شمش طلا 2500 ساله

باستان شناسان پیش از این اشیای طلای دیگری را در دفن های اروپای مرکزی پیدا کرده بودند که قدمت آن به عصر برنز باز می گردد. همچنین در برخی از انبارها اشیای طلایی پیدا شده است که نشان دهنده پیوند مواهب طبقات بالای جامعه با باورهای ماوراء طبیعی آنهاست.

اطلاعات کمی در مورد شمش طلا با قدمت 2500 سال وجود دارد. هنوز مشخص نیست که این کمربند متعلق به مقبره یا انباری است یا خیر. به گفته کیلنار، این کمربند متعلق به فردی از طبقه بالای جامعه بود. زیرا اقلام ارزشمندی مانند این کمربند در آن زمان به ندرت تولید می شد.

کاترین فریمن باستان شناس دانشگاه ملی استرالیا که در مطالعه فلزکاری در عصر برنز اروپا تخصص دارد، اذعان داشت که صاحب این شمش طلا فردی با موقعیت اجتماعی یا معنوی بالایی بوده است.

کمربند عصر برنز

به گفته فریمن، فلزکاری، از جمله تذهیب، در دوران برنز به طور فوق العاده ای رونق یافت. فریمن گفت: اجرام طلایی با ویژگی های دایره ای اغلب با سیستم های کیهانی عصر برنز مرتبط هستند که بر چرخه های خورشیدی تمرکز دارند.

علیرغم عدم بررسی دقیق کارشناسان، اهمیت بسیار زیاد این کمربند طلایی روشن است. فریمن می گوید: به ندرت می توان جواهراتی از این نوع را دست نخورده و کامل با این ظرافت یافت; زیرا ورق طلا مانند کاغذ پاره شده است. در حین حفاری به ندرت طلای خاصی پیدا می شود. این نوآوری نه تنها در منطقه ما بلکه در سراسر جمهوری چک منحصر به فرد است.

227227

دکمه بازگشت به بالا