بین الملل

فایل صوتی منتسب به افسر آلمانی درباره حمله به پل کریمه خبرساز شد

مارگاریتا سیمونیان روز جمعه ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۲ در کانال تلگرامی خود نوشت: درست در روزی که «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان گفت که ناتو در مناقشه اوکراین شرکت نمی‌کند و نخواهد کرد، فایل صوتی بسیار جالبی توسط دوستان یونیفرم‌پوش (نظامی) به من منتقل شد.

این فعال رسانه‌ای روسیه با بیان اینکه قصد انتشار این فایل صوتی را دارد،‌ گفت:‌ در این گفت و شنود، افسران بلندپایه ارتش آلمان در مورد چگونگی بمباران پل کریمه صحبت می کنند و اینکه چگونه می‌توانند این کار را به حدی ماهرانه انجام دهند تا «شولتس» همچنان بتواند به صحبت درباره دور ماندن کشورش از درگیری ادامه دهد.

به گفته او، در این نوار صوتی ۴۰ دقیقه‌ای، افسران ارتش آلمان از ارتش آمریکا و انگلیس نام می‌برند و ضمناً بحث می‌کنند که اینها برای مدت طولانی مستقیماً در درگیری دخالت داشته‌اند.

سیمونیان افزود که درخواست رسمی خود به عنوان روزنامه‌نگار را به وزیر امور خارجه و سفیر آلمان و همچنین شخص شولتس ارائه کرده است.

وی در پایان نوشت:‌ آیا وقت آن نرسیده است که روسیه فعالانه به آلمان یادآوری کند که انفجار پل‌های روسیه دفعه قبل برای آلمان چه سرنوشتی را رقم زد؟ 

بخشی از فایل صوتی

رسانه روسی اسپوتنیک در گزارش دیگری نوشت: مکالمه‌ای که در آن افسران ارتش آلمان به حملات به پل کریمه اشاره کردند در ۱۹ فوریه ۲۰۲۴ صورت گرفته است.

بنابر این گزارش، در این فایل صوتی، رئیس بخش عملیات و تمرینات فرماندهی نیروی هوایی، بازرس نیروی هوایی و دو تن از کارکنان مرکز عملیات هوایی آلمان در این باره با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

بر این اساس، یکی از افسران آلمانی به سفر برنامه‌ریزی‌شده به اوکراین در ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ برای هماهنگی حملات به اهداف روسیه اشاره کرد.

واکنش وزارت خارجه روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این باره در کانال تلگرامی خود نوشت: رسانه های آلمانی می‌توانند استقلال خود را نشان دهند و از وزیر امور خارجه آلمان در مورد بحث افسران ارتش این کشور در مورد حمله به پل کریمه سؤال کنند.

ماریا زاخارووا افزود: جالب است بدانیم وزیر امور خارجه آلمان در مورد این موضوع چه فکر می کند؟ مطبوعات آلمان اکنون فرصت خوبی برای اثبات استقلال خود و سوال کردن از وی دارند و مطبوعات ما نیز موضوع مهمی برای گفتگو با سفارت آلمان در مسکو دارند.

ناگفته نماند که اولاف شولتس پیش از این در پیامی تصویری در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) گفته بود: «ما نمی‌خواهیم جنگ روسیه علیه اوکراین به جنگی میان روسیه و ناتو تبدیل شود و همه متحدان در این مورد اتفاق نظر دارند.»

وی همچنین گفت: «این به معنای عدم دخالت آلمان در جنگ نیز هست! به صراحت می‌گویم که من به عنوان صدراعظم آلمان، هیچ سربازی از نیروهای مسلح خود را به اوکراین نمی‌فرستم.»

پل کریمه، این شبه‌جزیره را که در سال ۲۰۱۴ به روسیه ملحق شد به سرزمین اصلی متصل می‌کند.

اوکراین پیش از این حملات موفق و ناموفقی را برای تخریب این پل داشته است.

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا