فواید تزریق بوتاکس زیر بغل

وقتی که حرف از می‌شود اغلب افراد به فکر روش‌های جوانسازی و از بین بردن چین و چروک‌های صورت می‌افتند. اما تزریق بوتاکس  در کلینیک تخصصی پوست و مو کاربردهای درمانی دیگری هم دارد. برای مثال تزریق بوتاکس برای درمان دردهای میگرنی و کاهش تعریق دست، پا و زیر بغل از کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس است.

بوتاکس در واقع نوعی سم به نام بوتولونیوم است. اما  تزریق آن به شکل بوتاکس خطری برای بدن ندارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره فواید بوتاکس در کاهش تعریق زیر بغل صحبت کنیم. آیا واقعا تزریق بوتاکس به زیر بغل باعث می‌شود کمتر عرق کنیم؟ آیا تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق بدن خطرناک است یا خیر؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

هایپرهیدروزیس چیست؟

یکی از مکانیزم‌های طبیعی بدن برای دفاع از خود مکانیزم تعریق است. گرمای هوا، ورزش و حتی استرس و اضطراب می‌تواند باعث فعال شدن این مکانیزم شود. اما وقتی تعریق بدن بیشتر از حد عادی و لزوما به دلیل گرما یا جنب و جوش نباشد هایپر هیدروزیس نامیده می‌شود. بر اساس گفته‌های ، پنج درصد یا به عبارتی ۳۶۵ میلیون نفر از کل جمعیت دنیا از مشکل هایپر هیدروزیس رنج می‌‌برند. هایپر هیدروزیس یا تعریق غیر عادی بدن باعث خیس شدن لباس‌ها می‌شود که برای بسیاری با اضطراب و خجالت همراه است. اما امروزه نشانه‌های آن به سادگی قابل شناسایی و درمان است. اغلب افراد وقتی در یک محیط گرم قرار می‌گیرند یا ورزش می‌کنند بطور طبیعی و به میزان عادی عرق می‌کنند. اما اگر هنگام راه رفتن یا نوشتن یا وقتی که مضطرب می‌شوید دست و پا و زیر بغلتان بطور غیر عادی تعریق می‌کند از نشانه های هایپر هیدروزیس است.

درمان‌های هایپر هیدروزیس

هایپر هیدروزیس درمان‌های مختلف دارویی، غیر دارویی و خوراکی دارد. حتی در مواردی پزشکان از جراحی برای مصدود کردن عصب‌ها و غدد استفاده می‌کنند. اما یکی از راه حل ‌های موثر و کم خطر تر تزریق بوتاکس است که بطور موقت غدد را مصدود کرده و تعریق غیر طبیعی بدن را کاهش می‌دهد.

بوتاکس | بوتاکس زیر بغل

بوتاکس زیربغل چه کاربردی دارد؟

بطور طبیعی وقتی دما بدن بالا می‌رود این سیستم عصبی است که به غدد فرمان تعریق می‌دهد. در حقیقت بدن با این کار خودش را خنک می‌کند. اما در افرادی که دچار هایپر هیدروزیس هستند این فرآیند با تعریق بسیار بیشتری همراه است. اما تزریق بوتاکس اعصاب و غددی که وظیفه تعریق بدن را به عهده دارند مسدود می‌کنند. ابتدا ممکن است احساس کنید پوستتان یخ زده یا بی حس شده. اما بعد از مدتی و با تزریق میزان مناسبی از بوتاکس این حالت بر طرف شده. همچنین پس از گذشت چند روز تاثیرات مثبت آن را مشاهده می‌کنید.

آیا واقعا تزریق بوتاکس تعریق زیر بغل را کاهش می‌دهد؟

برای اینکه ببینیم آیا واقعا تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق راه حل مناسبی است یا خیر بهتر نگاهی به نتیجه تحقیقات و یافته‌های پزشکان داشته باشیم. بنا به گفته های ، تزریق بوتاکس به زیر بغل برای کاهش تعریق بدن در ۸۰ تا ۹۰ درصد مواقع نتایج کاملا مثبت و مطلوبی داشته است. همچنین این تحقیقات نشان داده که تزریق بوتاکس به پیشانی علاوه بر اینکه از پیری پوست جلوگیری می‌کند تعریق در پیشانی را هم کاهش داده و در ۷۵%  مواقع تا حتی ۵ ماه ماندگاری دارد.

بوتاکس چگونه عرق زیر بغل را کاهش میدهد؟

برای اینکه بدانیم بوتاکس چگونه تعریق در زیر بغل را کم می‌کند ابتدا باید بدانیم که تاثیر بوتاکس در بدن چگونه است. همانطور که گفتیم بوتاکس از نوعی سم به نام بوتولونیوم ساخته شده. تزریق بوتاکس که همان بوتولونیوم است باعث فلج شدن یا بی حس شدن ماهیچه‌ها و اعصاب می‌شود. برای مثال در جوانسازی پوست صورت، تزریق بوتاکس به خطوط میان ابرو از حرکت این عضلات جلوگیری می‌کند. در نتیجه اثرات چین و چروک دیرتر نمایان می‌شوند.

تزریق بوتاکس برای کاهش عرق کردن هم همینطور عمل می‌کند. برای مثال تزریق بوتاکس به زیر بقل یا کف دست عصب‌ها و غدد بیش فعال را مسدود و فلج می‌کند. وقتی هم که عصب‌ها نتوانند فرمان تعریق را برسانند بدن عرق نمی‌کند.

مراحل تزریق بوتاکس زیربغل چگونه است؟

تزریق بوتاکس به زیر بغل زمان زیادی لازم ندارد و طی یک جلسه مراجعه به پزشک انجام می‌شود. ابتدا پزشک مناطقی که لازم است تزریق انجام شود را مشخص می‌کند. همچنین ممکن است پزشک برای جلوگیری از درد از یخ  یا بی حس کننده استفاده کند. سپس مواد بوتاکس را از تزریق سوزن‌های ریز به زیر پوست تزریق می‌کند. بسته به وسعت ناحیه تزریق ممکن است به چند بار تزریق بوتاکس نیاز داشته باشید.

عوارض تزریق بوتاکس زیربغل چیست؟

تزریق بوتاکس اگر توسط پزشک متخصص و با مواد درجه یک انجام شود در ابتدا ممکن است عوارض جانبی کمی داشته باشد که با مراقبت بهبود می‌یابد. اما تزریق غیر اصولی آن عوارض خطرناکی دارد که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم.

عفونت

عفونت از عوارض شایع تزریق غیر بهداشتی و غیر اصولی بوتاکس است که در نتیجه وسایل ضد عفونی نشده و مواد بی کیفیت رخ می‌دهد.

تورم و کبودی

تورم و کبودی از عوارضی است که تعداد کمی از افراد بعد از تزریق بوتاکس تجربه می‌کنند. دلیل آن هم این است که هنگام تزریق بوتاکس تعدادی از مویرگ‌ها ممکن است پاره شوند. اما با گذر زمان و ترمیم مویرگ‌ها کبودی و تورم هم بهبود می‌یابد.

واکنش های آلرژیک

بطور کلی تزریق بوتاکس عمل خطرناکی نیست. اما در این میان ممکن است افراد بسیار کمی به بوتاکس حساسیت داشته باشند. به همین دلیل قبل از تزریق بهتر است از پزشک بخواهید تا تست حساسیت انجام دهد.

سردرد و تهوع

سر درد و تهوع از عوارض شایع تزریق بوتاکس به پیشانی یا شقیقه است و در تزریق بوتاکس به زیر بغل به ندرت اتفاق می افتد.

قرمزی و خارش

از آنجایی که پوست ناحیه زیر بغل کمی حساس است قرمزی و خارش می‌تواند از عوارض شایع بعد از تزریق بوتاکس باشد. اما با رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل بهبود می‌یابد.

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش شدید نسبت به چیزی است که حساسیت دارید. در این میان بدن ماده شیمیایی جدید تولید می‌کند که باعث افت فشار خون و مسدود شدن راه های تنفسی می‌شود.

هزینه تزریق بوتاکس زیربغل چقدر است؟

هزینه تزریق به نوسانات قیمت مصرفی ممکن است تغییر کند. اما هزینه دستمزد پزشکان در کلینیک صدف به صورت کاملا مناسب با تعرفه تعریف شده وزارت بهدات می‌باشد. در نتیجه تغییرات قیمت فقط برای تغییر قیمت مواد بوتاکس است. در ادامه به عوامل مختلف تغییرات قیمت در تزریق بوتاکس اشاره می‌کنیم.

برند بوتاکس

امروزه برای تهیه بوتاکس برندهای مختلفی هستند. اما میزان کیفیت و استاندارد بود هر کدام فرق می‌کند و قیمت‌های مختلفی دارند.

میزان بوتاکس مصرفی

اینکه چقدر بوتاکس باید مصرف شود بسته به نیاز شما و صلاح دید پزشک متغیر است و همین امر در بالا و پایین شدن قیمت تاثیر گذار است.

وسعت ناحیه تزریق

اگر وسعت بیشتری را بخواهید تزریق بوتاکس انجاک دهید به بوتاکس بیشتری نیاز است و مزد پزشک هم بیشتر می‌شود. در نتیجه هزینه تمام شده بیشتر می‌شود.

میزان دستمزد پزشک

همانطور که همیشه گفته اند هیچ گران و ارزانی بدون دلیل نیست! تزریق بوتاکس هم از آن کارهایی است که مهارت و تخصص پزشک در آن تاثیر زیادی دارد. در نتیجه بهتر است توسط فرد متخصص انجام شود. فریب افرادی که با دستمزد کم تزریق بوتاکس انجام می‌دهند را نخورید. همچنین توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس گران قیمت هم لزوما به معنی کیفیت بالا نیست.

ماندگاری بوتاکس زیربغل چقدر است؟

ماندگاری تزریق بوتاکس به زیر بغل با توجه به عوامل مختلفی ممکن است فرق کند. در ادامه به عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس اشاره می‌کنیم.

متابولیسم بدن

بوتاکس به مرور زمان و با سوخت و ساز جذب بدن می‌شود. در نتیجه افرادی که بدنشان متابولیسم بیشتری دارد مانند ورزشکاران تاثیر بوتاکسشان زودتر از بین می‌رود.

تکرار تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس اگر در مدت‌های معین تکرار شود تاثیرات ماندگاری خواهد داشت. با تکرار تزریق‌ها این ماهیچه بیشتر فلج می‌شوند وتعریق کمتر می‌شود.

مدت ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس بسته به کیفیت آن متغیر است. اما بطور کلی ماندگاری آن بین ۴ تا ۱۲ ماه است و در مواردی تا ۱۶ ماه هم ماندگاری دارد.

بررسی مراقبت های مهم بعد از تزریق بوتاکس در زیربغل

برای اینکه از تزریق بوتاکس نتایج مطلوب‌تری بگیرید و ماندگاری بیشتری داشته باشد بهتر است به مجموعه‌ای از مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس به زیر بغل که در ادامه آمده توجه کنید.

شستشوی و استحمام

بعد از تزریق بوتاکس بهتر است تا یک هفته حمام نروید. مخصوصا اگر عادت دارید با آب داغ حمام کنید!

میزان فعالیت

فعالیت‌های سنگین ورزشی گردش و فشار خون را در بدن افزایش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است تا یک هفته فعالیت ورزشی سنگین نداشته باشید.

مصرف داروها

قبل از تزریق بوتاکس نباید از داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن استفاده کنید. این داروها احتمال خونریزی و کبودی را زیاد می‌کند. اما مصرف داروهای مکمل اشکالی ندارد.

دست زدن به ناحیه تزریق

بعد از تزریق بوتاکس نباید به ناحیه تزریق دست بزنید. چرا که احتمال جابه جایی مواد وجود دارد.

استفاده از مواد بهداشتی

استفاده از شوینده‌های مناسب یکی از مهمترین چیزهایی است که باید بعد از تزریق بوتاکس به آن توجه کنید. از شوینده‌های ملایم، متناسب با پوستتان و با PH مناسب استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا