علمی و پزشکیمطالب برتر

قهوه اسپرسو برای گلو درد

قهوه اسپرسو از جمله نوشیدنی هایی می باشد که بسیار طرفدار است و در سراسر جهان به عنوان یک نوشیدنی انرژی بخش در طول روز استفاده می شود، به شما توصیه می شود با حتما آشنا شوید. قهوه اسپرسو نوشیدنی است که نه تنها روز شما را می سازد و شما را سرحال و با انرژی می نماید و خواب را از سرتان می پراند، در درمان و رفع بسیاری از بیماری ها مفید می باشد، با توجه به نوع قهوه و زمان نوشیدن آن می توانید به بهبود بیماری خود بپردازید؛ در این مقاله قصد داریم ارتباط قهوه اسپرسو در گلودرد و تاثیرات مثبت و منفی آن را برای شما بگوییم، با همراه باشید.

آیا مصرف قهوه در دوران سرماخوردگی خوب است یا بد؟ - ستاره

گلودرد چیست؟

درد در گلو یکی از متداول ترین علائم انواع بیماری هاست و بدلیل عفونت یا زخم داخلی بوجود می آید، هر ساله بیماران زیادی در هر سن و سالی بخاطر گلودرد به پزشک مراجعه می نمایند. اگرچه تحمل گلودرد سخت می باشد اما با استفاده از دارو و رژیم غذایی مناسب بمرور از بین می رود. با مطالعه به تاثیر قهوه بر آن پی ببرید.

دلایل ابتلا به گلودرد:

ویروس ها عامل 90% از انواع گلودرد می باشند که به اختصار در زیر آنها را ذکر می نماییم:

1-سرماخوردگی

2-آنفولانزا

3-مونونوکلئوز که بیماری عفونی ای می باشد که از طریق بزاق انتقال می یابد

4-سرخک که باعث تب و بثورات پوستی نیز می گردد

5-آبله مرغان که باعث تب و خارش پوست می شود

6-اوریون که باعث تورم غدد بزاقی در گردن می گردد

انواع گلودرد:

بر اساس محل عفونت در گلو آن را به 3 دسته تقسیم می نمایند:

1-فارنژیت که در پشت دهان شکل می گیرد

2-تونسیلیت که همراه با ورم و قرمز شدن لوزه هاست

3-لارنژیت که باعث ورم و قرمز شدن در ناحیه حنجره می شود

4-غفونت های مقاربتی مانند سوزاک و کامیدیا و …

5-برفک گلو که بیشتر در کودکان رخ می دهد و لوزه را درگیر می کند

علائم گلودرد:

علائمی که گلودرد در خود نشان می دهد می تواند در انواع بیماری متفاوت باشد، مثلا یک بیماری می تواند همه موارد زیر را یا فقط یکی یا چند مورد را دارا باشد:

1-خارش در گلو

2-احساس سوزش در گلو

3-خشکی گلو

4-خلط پشت گلو

5-احساس درد در گلو

6-تورم در لوزه و گلو

7-لکه های سفید روی لوزه

عواملی غیراز ویروس که باعث گلودرد می شوند:

1-آلرژی: وقتی سیستم ایمنی نسبت به عوامل حساسیت زا مانند گرده گل، موی حیوانات و … واکنش نشان دهد، مواد شیمیایی را آزاد میکند که باعث گلودرد و سوزش گلو و … می شود.

2-آب و هوای خشک: هوای خشک بخصوص در ماه های سرد سال باعث کاهش رطوبت در دهان و گلو می شود و فرد احساس خشکی و خارش در گلوی خود احساس می کند.

3-دود، مواد شیمیایی و مواد تحریک کننده در محیط: دود سیگار و قلیان، آلودگی هوا، گرد و خاک و مواد شیمیایی حاصل از تولید در کارخانه ها

4-آسیب و جرح: هرگونه آسیبی مثل ضربه یا بریدگی در ناحیه گردن می تواند باعث گلودرد شود، گیر کردن غذاهای خشک در گلو

5-فریاد زدن و بلند صحبت کردن: باعث آسیب در تارهای صوتی و گلودرد می شود مانند مربیان و مدرسین که باید بلند صحبت کنند اکثرا دچار گلودرد می شوند.

6-ریفلاکس گاستروازوفاژیال: حالتی است که در آن اسید معده به مری بر می گردد و گلو را می سوزاند و باعث سوزش سردل و رفلاکس معده می گردد.

7-تهوع و استفراغ: که در حالات شدید آن گلو آسیب می بیند و دچار سوزش و درد می گردد و در برخی موارد به تارهای صوتی نیز آسیب می زند و در موارد جدی و شدیدتر فرد برای مدتی قادر به سخن گفتن نخواهد بود.

8-تومور: گلودرد هایی که بر اثر سرطان، تومورهایی حنجره و زبان ایجاد می شوند و از بین نمی روند.

قهوه اسپرسو در گلودرد:

وقتی به سرماخوردگی دچار می شویم مجبوریم در رژیم غذایی خود تغییراتی را ایجاد کنیم مثل نخوردن غذاهای سرخ کردنی و از خوردن برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنیم که البته کار بسیار سختی است، اما اگر از نوشیدن قهوه اسپرسو به علت سرماخوردگی ممنوع شویم ممکن است برایمان بسیار عذاب آور باشد.

باید این را گفت که قهوه اسپرسو در گلودرد می توانند باهم بسازند یا که نه قهوه اسپرسو می تواند اثری منفی بر گلودرد داشته باشد که در ادامه به مزایا و معایب قهوه اسپرسو در گلودرد برایتان توضیح می دهیم. برای آشنایی با به مراجعه نمایید.

خواص قهوه اسپرسو در گلودرد:

1-آنتی اکسیدان: به علت وجود آنتی اکسیدان هایی مانند فرولیک در قهوه اسپرسو که باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شوند، می توانید تاثیر ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی آن را در بدن خود ببینید، به همین خاطر قهوه اسپرسو در گلودرد و کمک به بهبودی آن می تواند کمک موثری باشد.

2-کافئین: موجود در قهوه اسپرسو باعث رفع کرختی و بی حالی و دادن انرژی به فردی است که دچار گلودرد شده و همین خاصیت کافئین قهوه اسپرسو در سرماخوردگی باعث ایجاد سرزندگی و زود بهبود یافتن و داشتن خلقی بهتر می شود. پس بهتر است در دوران گلودرد و سرماخوردگی بخورید مگر اینکه به کافئین آلرژی داشته باشید.

عوارض قهوه اسپرسو در گلودرد:

1-افزایش التهابات گلو: قهوه اسپرسو در ترکیبات خود اسیدهایی دارد که ممکن است باعث تحریک گلو شده و التهاب آن را بیشتر نماید.

2-کاهش آب بدن: قهوه اسپرسو مدر است و استفاده از آن باعث کاهش بدن و احساس خشکی در گلو و تشدید گلودرد و خارش در آن می گردد.

3-آلرژی: بعضی از افراد که به کافئین موجود در قهوه اسپرسو حساسیت دارند ممکن است با نوشیدن قهوه اسپرسو ایجاد خارش و سوزش در گلوی خود داشته باشند و گلودردشان بدتر شود.

4-کم خوابی: قهوه اسپرسو و نوشیدن آن در زمان بیماری می تواند خواب راحت و استراحت کافی را از شما بگیرد و باعث ایجاد گلودرد شود.

نحوه استفاده قهوه اسپرسو در گلودرد:

1-در طول بیماری خود و احساس گلودرد، اگر قهوه اسپرسو می نوشید حتما به همراه آن و در طول روز مایعات فراوان استفاده نمایید تا بذنتان دچار کم آبی نشود و گلویتان خشک نشود.

2-انتخاب قهوه بدون کافئین که اسید کمتری دارند بجای قهوه های اسپرسو پر کافئین، از خشک شدن و خارش گلویتان پیشگیری می کنند.

3-افرادی که به کافئین حساسیت دارند، بجای قهوه اسپرسو در گلودرد خود از نوشیدنی های گرم دیگری استفاده کنند تا دچار خارش و التهاب نشوند.

4-حدود 8 ساعت قبل از خواب خود قهوه اسپرسو بنوشید تا در خوابتان اختلال ایجاد نکند.

بهترین روش های استفاده قهوه اسپرسو در گلودرد:

1-بیشتر از 2 فنجان قهوه اسپرسو در روز استفاده نکنید.

2-از قهوه های دی کاف استفاده کنید.

3-قهوه را در ساعات نزدیک خواب و استراحت ننوشید.

4-مایعات زیادی در کنار قهوه اسپرسو در طول روز بنوشید.

5-قهوه اسپرسو سرد شده را مصرف نمایید.

در انتها باید بگوییم که قهوه اسپرسو در گلودرد تاثیرات مثبت و خوبی دارد و حتی به بهبودی و رفع آن کمک می کند اگر نکاتی که در کل مطاب گفته شد را رعایت بفرمایید و با استفاده نادرست و ناموقع قهوه اسپرسو، گلودرد خود را بدتر نکنید و طول درمان آن را طولانی ننمایید. خواص و فواید قهوه اسپرسو می توانسوالی که برای خیلی از کاربران پیش می آید این است که آیا اسپرسو برای سرماخوردگی خوب است؟

آیا قهوه برای سرماخوردگی خوب است؟ امروز سعی داریم در مورد موضوعی که مخصوصا در زمستانها برای دوست داران قهوه سوال می شود صحبت کنیم و آن بررسی نوشیدن قهوه در سرماخوردگی و تاثیرات آن بر بدن ما می باشد. آیا لذت نوشیدن قهوه در سرماخوردگی و زمان آنفولانزا می تواند برای بهبود ما مضر باشد یا مفید، پس با این مقاله از  همراه باشید تا آن را بطور کامل بررسی کنیم.

فواید خوردن قهوه برای سرماخوردگی و آنفولانزا

ما سعی می کنیم در ابتدا هم فواید و هم مضرات نوشیدن قهوه در سرماخورگی و زمان مبتلا شدن به آنفولانزا را بررسی کنیم تا شما با دانستن این مواد بتوانید در مورد این موضوع بهتر نتیجه گیری کنید.چند مورد از فواید  :

  1. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
  2. ایجاد نشاط و حالت سر زندگی
  3. کاهش سردرد و بدن درد

شاید اصلی ترین و مهمترین موردی که باید آن را در مورد نوشیدن قهوه بیان کنیم افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها، مخصوصا بیماری های ویروسی می باشد که سرماخوردگی و آنفولانزا شایع ترین این موارد می باشد.

مورد مهم دیگری می توان در مصرف قهوه به آن تاکید کرد، تاثیر کافئین موجود در قهوه در ایجاد نشاط و حالت سر زندگی در شما می باشد، موضوعی که در زمان ابتلا انسان به بیماری هایی این چنینی بسیار به سراغ انسان می آید.

سردرد و بدن درد یکی از علائم شایع در بیماری های سرماخورگی و آنفولانزا می باشد که قهوه یکی از مواد طبیعیست که می تواند در کاهش این موضوع بسیار تاثیر گذار باشد. با خرید قهوه فول کافئین و مصرف آن تا حدودی میتوانید گلو درد خودتون رو کاهش بدید.

ضررهای خوردن قهوه برای سرماخوردگی

همانطور که گفتیم نوع مصرف و خوردن قهوه در سرماخوردگی بسیار مهم است، هم می تواند باعث کاهش التهاب در گلو شود و هم می تواند باعث افزایش این مورد.

موضوع مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد اهمیت استراحت و خواب در زمان ابتلا به بیماری می باشد که قهوه باعث کاهش میل شما به خواب می شود که البته شما می توانید با مدیریت این موضوع را حل کنید، تنها کافیست شما تقریبا از 8 ساعت قبل از تایم و زمان استراحت و خواب از نوشیدن قهوه پرهیز کنید.

یکی از مواردی که در نوشیدن قهوه وجود دارد ادرار آور بودن این نوشیدنی می باشد که باعث می شود آب بدن شما کاهش پیدا کند، در حالی که مصرف آب و مایعات در درمان این بیماری ها بسیار تاثیر مثبتی دارد، باید بگوییم برای رفع این موضوع لازم است شما تا جایی که می توانید بعد از نوشیدن قهوه سعی کنید آب بنوشید.

 

دکمه بازگشت به بالا