عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! و مرتب کردن اعداد کنار جاده بر ما واجب تر از نان شب است. حالا اگر نارس به دنیا بیاوریم و چند میلیون بیشتر خرج کنیم تا تاریخ عروسی مان راند کنیم، مهم نیست.

مخبران پلاس: امروز سالگرد تاریخ خاصی در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی ایرانیان در تاریخ ۹/۹/۱۳۹۲ پشت درهای اتاق زایمان صف کشیدند تا فرزندان خود را به دنیا بیاورند، ۳۰۰۰ نوزاد در ۲۴ ساعت به دنیا آمدند و رکورد جدیدی در تولد نوزاد ثبت کردند. در کشور اتفاق افتاد.

اما آیا ثبت تاریخ تولد راند تنها دغدغه برخی است؟ پاسخ منفی است! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با گذشته بسیار متفاوت است و حتی شماره موبایل رند، تاریخ ازدواج رند و پلاک خودروی رند برای مردم امروزی ارزشمند و معتبر است. چرا اکنون ارزش ها اینقدر سقوط کرده است؟

معنای زندگی در بینش و تفسیر انسان دستخوش تغییرات بزرگی شده است

دکتر. محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: همانطور که گفتید آمارها نشان می دهد که رکورد تولد فرزند در تاریخ 9/9/99 شکسته شده است، این موضوع برای تحلیل جامعه ضروری است. تغییراتی که ارزش ها و نگرش های جامعه را هدایت می کند. تاریخ تولد رند، چرا تاریخ ازدواج و ازدواج رند، شماره موبایل رند، شماره پلاک رند و غیره برای مردم جامعه مدرن ارزشمند است، من معتقدم دیدگاه و تعریف مردم از معنای زندگی دارای ارزش است. دستخوش تغییرات فوق العاده شد.

وی ادامه می دهد: معنای زندگی این است که مردم چگونه زندگی را تفسیر می کنند و چگونه با آن برخورد می کنند، در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی با توجه به سرمایه اجتماعی و فرهنگی خود زندگی را تفسیر و تفسیر می کند، اینکه تاریخ رند به نوعی یک ارزش و در واقع معيار غرور در جامعه ما به معناي فراگير بودن اين پديده است.در نظر و ذهن افراد جامعه از حس خوب و سليم برخوردار است.نسل جديد با باورها و ارزشهاي جديد به آن احترام مي گذارد. قصد ایجاد، معنای جدیدی به زندگی می بخشد که ما آن را به عنوان یک سبک زندگی مجلل می شناسیم.

آرزوهای لوکس و کلکسیونی بازی کنید!

این جامعه شناس درباره فرهنگ تجمل گرایی که امروزه رواج یافته است، توضیح می دهد: برای نسل جدید تجمل گرایی، به جرأت می توانم بگویم تمام معنای زندگی است، نسلی که می خواهد زندگی کند، آن طور که می خواهد، می خواهد دنیا را تغییر دهد. و اطلاعات ما در مورد آنها بسیار محدود است.در اصطلاح پدیدارشناسی، زندگی در نگاه مردم می گوییم برای درک معنا باید وارد دنیای ذهنی و زندگی آنها شد و پدیده را دید.

دکتر. رحیمی معتقد است: با ورود به دنیای ذهنی افرادی که مجذوب داستان های رند می شوند، متوجه می شویم که این افراد آرزوهای انباشته زیادی دارند و می خواهند به هر نحوی که می توانند خود را از دیگران متمایز کنند و افتخار کنند؛ اما دلیل مدرن بودن آن است. ارزش های انسانی در حال تغییر و سطحی است به این دلیل که جامعه مدرن قوانین خاص خود را دارد، جامعه سنتی قوانین خاص خود را دارد و مردم با این شرایط و هنجارهای آن سازگار می شوند، جامعه را درونی می کنند، اما زمانی که افراد نمی توانند خود را با آن وفق دهند. با تغییرات اجتماعی و فرهنگی جامعه، با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند و برای غلبه بر آن سعی می‌کنند خود را با نمادهای کاذب جایگاهی به دیگران و در جامعه نشان دهند.

در 2022/02/22 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذر از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، می افزاید: مردم از یک سو روابط سنتی خود را دارند و از سوی دیگر با تحولات مدرنیته مواجه می شوند و در این تضاد اجتماعی با تغییرات ارزشی مواجه هستیم. و یک سری ارزش های اجتماعی جدید پدیدار می شود.در این مرحله (منظورم وضعیت انتقالی است) جامعه پذیری ضروری است.افراد باید در موسسات آموزشی یاد بگیرند که چگونه با چالش ها روبرو شوند و چگونه سبک زندگی خود را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در همه جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم یا خیر؟ وی می گوید: اگر این سبک زندگی مختص ما ایرانیان و جهان سومی است، باید بگویم که چند ماه پیش تاریخ رند (22/02/2022) را دیدیم، اما در این تاریخ تولد نابهنگام رخ نداده و کاری انجام نداده است. رخ دادن.” وگرنه زندگی کاملا عادی بود. واقعیت این است که وضعیت جامعه امروز تغییراتی را در ارزش‌های نسل جوان ایجاد کرده است که ناشی از تغییرات فناوری، تسهیل ارتباطات و افزایش رفاه نسبی است.

وی می افزاید: جوامع توسعه یافته به این تغییرات پی برده اند و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی به خوبی عمل کرده اند و از این رو رفتارهای روزمره مردم بر اساس عقلانیت است. اما در جامعه ما، چون تغییرات ارزشی را تشخیص نمی دهیم، رفتارهای روزمره اغلب و اغلب مبتنی بر تأمل آگاهانه و محاسبات عقلانی نیست، بلکه ناشی از عادت ها و «چمباتمه زدن» است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا