علمی و پزشکی

لرزه در آذربایجان و دستور مقامات

از زلزله ۵.۹ ریشتری خوی و دستور مقامات دستگاه‌های امدادی و درمانی برای رسیدگی به زلزله‌زدگان تا نخستین تغییرات رادان در فراجا و تغییر پنج تن از فرماندهان و روسای پلیس‌ و همچنین هشدار هواشناسی استان تهران نسبت به یخبندان و لغزندگی مسیرها درپی بارش برف سنگین، مهمترین اخباری بودند که مورد توجه مخاطبان اداره اجتماعی قرار گرفتند.

به گزارش مخبران، دو ساعت پیش از فرا رسیدن بامداد امروز خوی لرزید. زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر حوالی خوی در استان آذربایجان غربی که در بیشتر شهرهای شمال غرب ایران احساس شد.

طبق آخرین آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای رسمی، تاکنون این زلزله ۳ کشته و ۴۴۷ مصدوم بر جای گذاشته است.

در همین راستا نامدار، معاون بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر گفته است: بر اساس اطلاعات اولیه تیم‌های ارزیاب هلال‌احمر تیم‌های عملیاتی واحدهای BHC & RDH استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان ، کردستان و اردبیل به حالت آماده باش کامل درآمدند و آماده اعزام به مناطق زلزله زده هستند.

همچنین در پی وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی، رئیس جمعیت هلال احمر در تماس تلفنی به مدیرعامل هلال احمر آذربایجان غربی دستور داد که با توجه به برودت هوا در منطقه حادثه‌دیده، از همه امکانات برای ارزیابی منطقه و امدادرسانی سریع به زلزله‌زدگان استفاده کند و معاون اول رئیس‌جمهوری در تماس‌های تلفنی جداگانه با استاندار آذربایجان غربی و رئیس جمعیت هلال احمر، آخرین وضعیت زلزله خوی را پیگیری کرد.

در نخستین لحظات بامداد امروز اما صدای انفجار در یکی از مراکز نظامی شهر اصفهان شنیده شد که به گفته محمدرضا جان‌نثاری، معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان این حمله پهپادی که تلفات جانی نداشت، در یکی از مراکز مهمات‌سازی وابسته به وزارت دفاع در اصفهان روی داد به طوریکه چند ریزپرنده به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در حاشیه شهر اصفهان حمله کردند، اما با پدافند قدرتمندی که در آن منطقه وجود دارد، یکی از آن ریزپرنده‌ها سرنگون شد و دو ریزپرنده دیگر نیز به تله پدافندی گرفتار و مجبور شدند خودشان را منفجر کنند.

لزوم به‌روزرسانی سیاهه انتشار آلاینده‌های هوا/ دیزلی‌ها، عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به نقش به‌سزای آلایندگی خودروهای دیزلی و کیفیت سوخت بر آلودگی هوا گفت: اگر موتورسیکلت برقی به چرخه حمل و نقل اضافه شود، حدود ۲۷۰ کیلوگرم از آلاینده‌های گازی و ذرات معلق در سال کاهش پیدا خواهد کرد. 

محمدمهدی میرزایی قمی در گفت‌وگو با مخبران درباره برقی شدن موتورسیکلت‌های کار بر اساس پروژه‌های هدف‌گذاری شده بیست و دومین شنبه امید و افتخار با موضوع حمل و نقل پاک اظهارکرد: پروژه برقی‌سازی موتورسیکلت‌ها تاثیر قابل توجهی بر کاهش آلودگی هوا دارد. بر اساس محاسبات انجام شده، اگر موتورسیکلت برقی به چرخه حمل و نقل اضافه شود، حدود ۲۷۰ کیلوگرم از آلاینده‌های گازی و ذرات معلق به‌صورت سالیانه کاهش پیدا خواهد کرد. 

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

رونمایی از سامانه «برپا» و کمک به دانش‌آموزانی که دسترسی به آموزش ندارند

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعداد معلم ها و گروه‌های جهادی باانگیزه کم نیست گفت: در قالب  «سامانه برپا» که امروز رونمایی می‌شود می‌خواهیم ظرفیت‌ها و نیازها را به یکدیگر متصل و این ظرفیت‌های جهادی را توسعه دهیم. تعداد زیادی از معلمان در این فرایند مشارکت می‌کنند تا به دانش آموزانی که به هر دلیل دچار مشکل در تحصیل هستند و دسترسی به آموزش ندارند کمک کنند.

وی افزوده است: اقداماتی در این زمینه انجام شد، به عنوان مثال دانش آموزانی که به دلایل نداشتن لوازم التحریر از تحصیل باز می ماندند تحت پوشش قرار گرفتند. همچنین فهرست مدارس با پیشرفت فیزیکی بالاتر از ۷۰ درصد احصاء شده است و در پی تکمیل این فضاها هستیم و قرار شد به ما در این زمینه کمک کنند.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

خطر «آبکی شدن» خدمات سلامت

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور گفته است: دولت‌ها در این مواقع موظفند که به عنوان پایه‌ای‌ترین حق یک فرد که سلامت و حفظ جان است، به کمک مردم بیایند و بخش خالی و اثرات تورم و جبران قیمت بالارفته را در بیمه‌ها اعمال کنند تا هم خرج و پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد و هم با پایین‌ نگه داشتن دستوری تعرفه، این وزن بر شانه نحیف جامعه پزشکی تحمیل نشود. امروز اعلام می‌کنند که تورم ۴۶.۳ درصد است. وقتی تورم متوسط ۴۶.۳ درصد است، در حوزه پزشکی که اکثر دستگاه‌ها و لوازمش از خارج از کشور خریداری می‌شود و وابسته به ارز است، قطعا تورم ۲۰ تا ۳۰ درصد بیش از این ۴۶ درصد است. بنابراین واضح است که برای حفظ کیفیت خدمات سلامت و برای اینکه کیفیت خدمات تنزل پیدا نکرده و این خدمات به قولی آبکی نشود، دولت باید بیمه‌ها را تقویت کند و افزایش واقعی در تعرفه‌های پزشکی رخ دهد.

دکتر علی سالاریان افزوده است : اینکه بخواهیم به صورت دستوری و با توجه به میزان پول مقرری که داریم، نرخ خدمات پزشکی را قیمت‌گذاری کنیم، باعث کاهش کیفیت خدمات پزشکی می‌شود. در عین حال این روش به سلامت مردم آسیب زده و باعث شده که کیفیت خدمات سلامت در سال‌های اخیر اُفت پیدا کند و در عین حال بسیاری از پزشکان خوب ما مهاجرت کردند، بسیاری به سمت رشته‌های زیبایی یا جراحی‌هایی که خیلی حیاتی نیست، رفته‌اند. از طرفی پزشک مجبور است برای اینکه مطبش بگردد و زیر بار هزینه‌های آنچنانی نرود، این اقدامات را انجام دهد.

به کارگیری کودکان در شهرداری ممنوع است

رئیس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران از شهرداری خواست که با پیمانکارانی که از کودکان و نوجوانان استفاده می‌کنند، برخورد شود.

ناصر امانی صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه بر اساس قانون کار، به کارگیری کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع است، گفت: همچنین قانون کار به کارگیری نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال را منوط به انجام دو شرط انجام معاینات پزشکی در بدو استخدام و عدم پرداختن به کار سخت کرده است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.

هشدار؛ مشکلات درمان معتادان با مصرف ترکیبی «هروئین»، «شیشه» و «متادون»

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در چندین سال گذشته، بر اساس آمار خط ملی اعتیاد و مراجعین به مراکز بهزیستی، میزان مصرف مواد صنعتی روبه افزایش بوده، علت این موضوع را تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در نوجوانان به سمت مواد محرک دانست.

وی با اشاره به وجود برخی از گزارشات درباره معتادانی که علاوه بر مصرف مواد مخدر به صورت ترکیبی، متادون هم به طور سرخود مصرف می‌کنند، گفت: علی‌رغم اینکه قرار بوده متادون در یک چارچوب برای روش‌های درمانی مورد استفاده قرار گیرد اما این روند به صورت صحیح و علمی اجرا نشده و می‌تواند در آینده خیلی زود، مشکلاتی سر راه روند درمان ایجاد کند.

به گفته معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور،‌ «هروئین»، «شیشه» و «حشیش» به عنوان بالاترین نوع مواد مصرفی کسانی بوده است که به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند البته باید به این نکته دقت شود که یکسری افراد دارای اعتیاد مثل معتادان کم سن‌وسال و معتادانی که مواد خود را در خانه مصرف می‌کنند و هنوز به آن درجه از شدت اعتیاد نرسیده‌اند که والدین یا اعضای خانواده آنها متوجه اعتیادشان شوند، به دلیل اینکه هیچگاه در سیستم درمانی قرار نمی‌گیرند، در آمار نوع مصرف و … ثبت نشده‌اند.

خزعلی: تساوی غربی ، ظلم به زن است/ ابتکار: گشت ارشاد مخرب است

 «انسیه خزعلی » معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در دولت سیزدهم و «معصومه ابتکار » معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در دولت دوازدهم با حضور در برنامه تلویزیونی شیوه به مناظره در خصوص سیاست گذاری حوزه زنان  پرداختند. 

مشروح این مناظره را می‌توانید اینجا بخوانید.

برخی از اخبار پربازدید امروز سرویس اجتماعی مخبران:

چند نفر تحت تاثیر زلزله خوی قرار گرفتند؟

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور

نخستین تغییرات رادان در فراجا

خزعلی: تساوی غربی ، ظلم به زن است/ ابتکار: گشت ارشاد مخرب است

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا