عمومی

مردم در هزینه های استقلال و پرسپولیس شریک می شوند، اما در مدیریت‌شان نه!

استقلال و پرسپولیس بیش از هر زمان دیگری به تسلیم نزدیک شده اند. اما این انتقال با آنچه دیگران در ذهن دارند متفاوت است. خصوصی سازی مانند واگذاری کامل سهام استقلال و پرسپولیس، روند قطع دست دولت در تصمیم گیری دو باشگاه است.

اما برنامه این دو باشگاه انتقال سهام و تداوم مالکیت دولتی در استقلال و پرسپولیس است. دولت با در اختیار داشتن 10 تا 20 درصد سهام استقلال و پرسپولیس که قرار است به زودی برگزار شود، همچنان 80 درصد از این دو باشگاه را در اختیار دارد و همه تصمیمات ریز و درشت را در مورد دو باشگاه پرطرفدار تهران می گیرد. باشگاه ها ادامه خواهند داشت.

صرف نظر از اینکه سهام هر باشگاه چقدر ارزش و ارزش دارد، باعث اختلاف قیمتی چند صد میلیارد تومانی شده است، نکته اصلی این است که دولت همچنان نمی خواهد تمام مالکیت استقلال و پرسپولیس را از دست بدهد و همچنان تمام قدرت خود را حفظ کند.

سال‌ها همیشه این بحث مطرح می‌شد که استقلال و پرسپولیس باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت با آن‌ها برخورد نکند، اما با مدلی که دولت برای ارائه به این دو باشگاه در نظر دارد، هر دو واگذاری انجام می‌شود. و هیچ حقی وجود ندارد.

منابع مالی حاصل از واگذاری 10 تا 20 درصد سهام دو باشگاه توسط باشگاه ها برای رفع بخشی از مشکلات مالی آنها هزینه می شود و مدیران دولتی می توانند به مدیریت غیرمالی خود ادامه دهند. استقلال و پرسپولیس با اعتماد به نفس بیشتری. .

مدلی که برای نقل و انتقالات استقلال و پرسپولیس در نظر گرفته شده مشابه مدل نقل و انتقالاتی سایپا و ایران خودرو است. دولت بیشتر سهام خود را در دو شرکت خودروسازی فروخته است، اما از آنجایی که سهام خود را در این دو شرکت دارد، تمامی تصمیمات مدیریتی با موافقت دولت اتخاذ می شود.

استقلال و پرسپولیس اگر 100 درصد سهام خود را واگذار نکنند به همین سرنوشت دچار خواهند شد. شرکت هایی که ظاهرا خصوصی شده اند اما مدیران آنها توسط دولت استخدام شده و زیان آنها بیشتر می شود.

یعنی دولت می خواهد 10 تا 20 درصد هزینه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را با مردم تقسیم کند اما در مورد مسائل مدیریتی آنها جداگانه تصمیم گیری می کند.

دکمه بازگشت به بالا