فرهنگ و هنر

مرور نتایج عملیات «محمد رسول‌الله (ص)»

در عملیات «محمد رسول الله (ص)» رزمندگان با دو محور «مریوان» و «پاوه» وارد عملیات شدند و بالاترین نقطه منطقه را در منطقه بین «نوسود» و «مریوان» آزاد کردند. او شهر «طویله» عراق را ویران کرد و روستاهای زیادی را فتح کرد.

به گزارش مخبران، عملیات «محمد رسول الله (ص)» در 12 دی ماه 96 با رمز و به نقل از «لا اله الا الله، محمد رسول الله (ص)» در مناطق «مریوان»، «نوسود» و « تخت عمانات» «به اصطلاح مرز از ارتفاع شروع شد. این عملیات با هدف مسدود کردن ورودی‌های عناصر ضدانقلاب، پاکسازی و تامین امنیت شهرهای مرزی در منطقه عمانات، تصرف چندین ارتفاعات و روستاهای منطقه و تصرف شهر طویله در عراق انجام شد.

در این لشکرکشی رزمندگان از دو محور مریوان و پاوه وارد عملیات شدند و با آزادسازی مرتفع ترین منطقه بین نوسود و مریوان و انهدام دشمن، شهر طویل عراق را فتح کردند. و چندین روستا محور ماریان به رهبری حاج احمد متوسلیان برای فتح و امنیت شهر طویله و آزادسازی ارتفاعات شنگدور، طوالی (پنج قله)، دره تاریک، جانبازان و ملاکه پشکله در نظر گرفته شد.

پاوه آکشاو به فرماندهی حاج محمد ابراهیم همت مأموریت یافت تا شهر نوسود، هرات، سرنی، شوشمی و چندین روستای منطقه را از وجود عناصر دشمن و ضدانقلاب و نیروهای عراقی پاکسازی کند. و وارد شهر طویلا می شود.

این دو محور برای رسیدن به اهداف خود از محورهای فرعی استفاده کردند. محورهای فرعی با توجه به نیروهای ادغام دارای فرماندهی متغیر بودند. در طول لشکرکشی اصلی، برنامه اعزام چند نیرو به عمق عراق برای حمله به موانع دشمن بود.

در محور پاوه، نیروهایی که از مسیر «وزلی» وارد عملیات شده بودند، هنگام عبور از شهر نوسود برای رسیدن به ارتفاع سرنی با عناصر ضدانقلاب برخورد کردند و در نتیجه چند تن از عناصر ضدانقلاب به هلاکت رسیدند و تعدادی نیز اسیر شدند. . در ادامه این نیروها علیرغم هوشیاری دشمن توانستند به هدف خود برسند اما فشار دشمن باعث شد ارتفاع مذکور را چندین بار تغییر دهند. نیروهای ملکه پاسکله و جانبازان موفق شدند به سرعت هدف خود را فتح کرده و وارد شهر طویله عراق شوند. این در حالی است که ارتفاع نداشتن هرات و حضور دشمنان در آن، با وجود موفقیت نیروهای خودی در دو سوی اجلاس، در تامین و تدارکات نیروهای ایرانی با مشکلات جدی مواجه شد.

کمبود نیروی انسانی از دیگر مشکلات عملیات است که امکان ادامه آن را فراهم کرد. بنابراین در بعدازظهر روز اول عملیات به نیروها دستور داده شد که به مواضع قبلی خود بازگردند. در محور مریجان نیروهای خودی قبل از رسیدن به اهداف با آتش و درگیری با دشمن مواجه شدند. در گردنه شنگادور، چهار قله از این پنج قله به تصرف درآمد، اما دشمن با استقرار در قله پنجم، تأمین و پشتیبانی نیروهای خودی را مختل کرد. نیروهای دره تاریک که درگیری های اولیه را متحمل شده بودند، به دلیل تسلط و در نتیجه دید و آتش دشمن متلاشی شدند.

دشمنان از بعدازظهر روز اول عملیات با استفاده از نیروهای احتیاطی منطقه از جمله انتقال سه گردان و گارد ریاست جمهوری پاتک از پنجوین عملیات خود را آغاز کردند. اگرچه دشمن در این پاتک ها متحمل خسارات سنگینی شد، اما نبود نیروی داخلی و عدم جایگزینی نیروهای جدید، ادامه مأموریت را غیرممکن کرد. به همین دلیل حوالی ساعت 16 دستور انصراف صادر شد.

این مأموریت به صورت منطقه ای انجام شد و در پی نبود فرماندهی مرکزی تلفات زیر به دشمن وارد شد:

حدود 1000 نفر کشته، حدود 4500 زخمی و 191 اسیر شدند. همچنین دشمن 15 قبضه توپ، 6 گلوله خمپاره، توپ 106 میلی متری و چهار دستگاه تانک و چند خودروی سنگین را منهدم کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا