بین الملل

معاریو: نزدیکی میان ایران و اردن باعث نگرانی اسرائیل است

معاریو نوشت که وزرای خارجه ایران و اردن بر دیدار مستقیم با یکدیگر در سریع‌ترین زمان ممکن تأکید کردند و امیر عبداللهیان نیز گفت که تهران آماده توسعه روابط دو جانبه و همکاری‌ها میان دو کشور است.

به نوشته این روزنامه عبری‌زبان دو طرف قرار است ارتباطات خود را با هدف توسعه روابط و همکاری در زمینه ثبات و امنیت منطقه ادامه دهند.

معاریو افزود: «این موضوع به خصوص پس از توافق میان تهران و ریاض، موجب نگرانی اسرائیل شده است».

در این راستا یک پژوهشگر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز به معاریو گفت که توافق میان ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط با میانجی‌گری چین برای تهران یک دستاورد دیپلماتیک بود.

پیش از این نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته بود که توافق میان تهران و ریاض، رژیم اسرائیل را تا حد زیادی نگران کرده است، به شکلی موجب می‌شود تا این رژیم در منطقه تنها بماند.

«یوئیل جوزانسکی» کارشناس حوزه کشورهای عربی خلیج فارس نیز به روزنامه معاریو گفت که توافق مذکور ضربه قابل توجهی به تلاش‌های تل آویو در سال‌های اخیر باری ایجاد بلوک ضد ایرانی در منطقه به شمار می‌رود.

وی افزود: «اگر خاورمیانه را به عنوان یک بازی حاصل جمع صفر در نظر بگیرید، در میان رقابت شدید ایران و اسرائیل، پس پیروزی دیپلماتیک برای ایران خبر بسیار بدی برای اسرائیل است».

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» نیز در همین زمینه نوشت که این توافق موجب فعال شدن ایران در میان کشورهای عربی می‌شود و می‌تواند ثمره خود را در برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای دیگر همچون مصر نشان دهد.

311311

دکمه بازگشت به بالا