معرفی تجهیزات ابزار دقیق

امروزه زمینه های صنعت و ماشین آلات دقیق آنقدر آشنا هستند که نمی توان آنها را از یکدیگر جدا کرد ماشین آلات قلب تپنده هر پروژه صنعتی است و تصور صنعتی بدون استفاده از ماشین آلات بسیار دشوار است. کار یک ماشینکار این است که ماشین ابزار مناسب را بشناسد و برای هر پروژه صنعتی ماشین مناسب را انتخاب کند. در این مقاله الکتنو می خواهیم بر روی فناوری ابزار دقیق تمرکز کنیم و در مورد دستگاه های اندازه گیری، ارتباط و کنترل، انواع آنها و کاربردهای مختلف بیشتر بدانیم.

ابزار مناسب چیست؟

اگر کار برقی انجام می دهید، احتمالاً اصطلاح «تجهیزات دقیق» را شنیده اید. این کلمه از دو کلمه ابزار و precision تشکیل شده است و به معنای ابزاری است که دقیق کار می کند، اما منظور از دقیق کار کردن چیست؟ این به معنای اندازه گیری دقیق با حداقل خطا است. بنابراین، ابزار دقیق را می توان ترکیبی از هنر و علم در استفاده از ابزارهایی دانست که اندازه گیری مناسب مقادیر مورد نیاز را با حداقل خطا تضمین می کند. این کمیت ها می توانند پارامترهایی مانند دما، فشار، سرعت جریان، سطح مایع، غلظت گاز و مقدار pH باشند. مثال:

سطح مخزن

دمای کوره.

یا فشار مخزن.

بنابراین از نظر رسمی و علمی تر می توان گفت که این نوع ابزارها ابزارهایی هستند که برای پایش، کنترل و اندازه گیری آنها استفاده می شود.

تاریخچه

هنوز مشخص نیست که چه کسی واحد کنترل و اندازه گیری را اختراع کرده است، اما مهندسان روم باستان 2600 سال قبل از میلاد اولین کسانی بودند که از ابزارهای اندازه گیری ساده و دقیق برای اندازه گیری طول پایه ساختمان های هرمی خود استفاده کردند. برای اندازه گیری و جابجایی سنگ های بزرگ. رومی ها همچنین قادر به ساخت کنتورهای آب و استفاده از آن برای هدایت و توزیع آب و آبیاری زمین خود بودند. در نمودار زیر اتفاقات مهمی در تاریخ تولید این ابزار را مشاهده می کنید.

جنگ جهانی دوم تأثیر قابل توجهی بر توسعه سریع ابزارهای دقیق داشت. ظهور عملیات مبتنی بر نرم افزار و پیشرفت های تکنولوژیکی این حوزه را بیش از پیش منحصر به فرد کرده است. رشته ابزار دقیق در ایران تا سال 1384 زیرمجموعه مهندسی برق محسوب می شد، اما پس از گسترش ابزار دقیق و ارتباط با بسیاری از صنایع، تصمیم بر آن شد که رشته ای جداگانه برای آنها در نظر گرفته شود. مهندسان این رشته به مهندسان ابزار دقیق و کنترل معروف هستند.
ابزار دقیق | تجهیزات
اجزاء

این علم از سه بخش تشکیل شده است:

مقایسه پارامترهای مختلف

کنترل اندازه گیری و پردازش مقادیر اندازه گیری شده با تجهیزات کنترلی.

ارسال پاسخ مناسب توسط اپراتور به دستگاه های کنترلی.

این 3 فرآیند با هم یک سیستم مکمل را تشکیل می دهند که به آن سیستم کنترل خودکار می گوییم که وظیفه آن کنترل یک فرآیند در گروهی از فرآیندها است. برای خرید دستگاه از چین و ابزار آلات با ما تماس بگیرید.

اندازه گرفتن:

قسمت اندازه گیری اندازه مورد نیاز را اندازه گیری می کند. در صنعت، پارامترهای مختلفی با پایش اندازه گیری می شود. این پارامترها عبارتند از:

اندازه گیری وزن.

اندازه گیری دما.

اندازه گیری جریان

ارتفاع مایع را اندازه بگیرید.

سرعت را اندازه گیری کنید.

اندازه گیری ارتعاش

شبکه ….

کنترل ها:

در تاریخ علم ابزار دقیق، دورانی را مشاهده کرده‌ایم که در آن ابزار دقیق‌تر و خودکارتر شدند. قبل از تبدیل شدن این ابزارها به نرم افزار، مدیریت صنعتی به صورت دستی و توسط عوامل انسانی انجام می شد. اما با اختراع ترانزیستورها و کارت های الکترونیکی برای کنترل استفاده از قطعات انسانی بسیار کاهش می یابد. با معرفی کامپیوترهای صنعتی به نام PLC، واحدها به راحتی کنترل می شدند. امروزه کنترلرهای جدیدی به نام سیستم کنترل کننده توزیع شده (DCS) و کنترل کننده فازی (FCD) وارد صنعت شده و مسئولیت های مدیریتی را بر عهده گرفته اند.

ماشه:

اپراتورها دستگاه هایی هستند که خروجی را از کنترلر دریافت می کنند و بر اساس این سیگنال عمل می کنند. ذخیره سازی و کنترل موتور را می توان در دستگاه خروجی اصلی مشخص کرد. این ابزارها به حفظ مقادیر اندازه گیری شده در مقدار مورد نظر کمک می کنند.

تجهیزات آموزشی سیستم های کنترل

تجهیزات ساخت سیستم های کنترل

برای کنترل یک فرآیند؛ اول، باید دانش و درک عمیقی از پویایی و رفتار آن فرآیند وجود داشته باشد. همچنین نیاز به اطلاعات لحظه ای دقیق برای کنترل یک کمیت بسیار مهم است و همیشه باید کمیت مورد نظر اندازه گیری شود. ابزار اندازه گیری معمولاً از سه قسمت تشکیل شده است:

سنسور:

سنسورها از جمله مهمترین وسایل صنعتی هستند که برای اندازه گیری پارامتر استفاده می شوند. یک دستگاه حسگر برای اندازه گیری تقریباً تمام پارامترهای فیزیکی و شیمیایی وجود دارد. سنسورها بسته به نوع عملکرد خروجی های متفاوتی دارند.

مبدل:

مبدل یا مبدل پارامترهای اندازه گیری شده توسط سنسور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. یعنی زمانی که یک سنسور فشار همراه با یک مبدل استفاده می شود، مقدار فشار را اندازه می گیرد و به مبدل می دهد و پس از آن مبدل این مقدار را به سیگنال الکتریکی قابل انتقال در شبکه ارتباطی تبدیل می کند.

داده شده:

فرستنده وسیله ای است که سیگنالی را از مبدل دریافت می کند و آن را تقویت می کند تا بتواند سیگنال را به مسافت طولانی ارسال کند. فرستنده این کار را بدون از دست دادن کیفیت سیگنال یا تداخل با سیگنال های دیگر انجام می دهد.

یک گیج خوب باید چندین ویژگی داشته باشد که به اختصار به آنها پرداخته ایم. همچنین می توانید ویژگی های مربوط به دستگاه های مورد نظر خود را در تمامی دستگاه ها در سایت صنعت تک مطالعه کنید.

محدوده اندازه گیری: محدوده ای که دستگاه می تواند اندازه گیری کند.

اندازه گیری صفر (صفر): نقطه خاصی در میدان اندازه گیری نقطه صفر در نظر گرفته می شود که لزوماً صفر نیست و می تواند مقادیری داشته باشد.

دریفت صفر: مقدار خروجی در نقطه صفر با گذشت زمان یا عوامل دیگر تغییر می کند، به این پدیده رانش صفر می گویند.

حساسیت: تغییر در خروجی کنتور در ثانیه با تغییر کمیت اندازه گیری شده حساسیت نامیده می شود.

وضوح: کوچکترین تغییر در کمیت اندازه گیری شده که دستگاه می تواند اندازه گیری کند، حد تفکیک نامیده می شود

بازخورد: در عمل دستگاه دارای ثابت زمانی و گاهی تاخیر محض است. ثابت زمانی عنصر اندازه گیری باید بسیار کمتر از کوچکترین ثابت زمانی در حلقه کنترل باشد.

دقت: تطابق مقدار اندازه گیری شده با مقدار واقعی مقدار اندازه گیری شده را دقت می گویند.

تکرارپذیری: نتیجه بدست آوردن یک اندازه گیری برای چندین شرایط ثابت تکرارپذیری نامیده می شود.

برد: فاصله بین بالاترین و کمترین مقداری که یک دستگاه می تواند اندازه گیری کند برد نامیده می شود.

تجهیزات ابزار

به عنوان یک مهندس در این زمینه، برای انتخاب تجهیزات مناسب برای هر پروژه، باید با تجهیزات اولیه و مهم ترین ابزار آشنا باشید. این دستگاه ها عبارتند از:

فلومتر

مرحله

اندازه گیری

فشارسنج

فلومتر

ارتفاع سنج

کنترل ها

لودسل

آنالایزر گاز

سنسور تراکم

دکمه بازگشت به بالا