بین الملل

مقام اطلاعاتی اوکراینی: در روسیه آدم کشتیم؛ باز هم می‌کشیم!

کریلو بوندانوف، رئیس اداره اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین در گفت‌وگو با یاهو نیوز مطرح کرد: ما مشغول کشتن روس‌ها بوده‌ایم و همچنان تا پیروزی کامل اوکراین، به کشتن آن‌ها در همه‌جای جهان ادامه می‌دهیم.

او ادامه داد: روس‌ها از ۲۰۱۶ سعی دارند به من اتهام تروریسم وارد کنند. اما می‌خواهم با این شروع کنم که آنچه آن‌ها آن را «تروریسم» می‌نامند، ما آزادسازی می‌نامیم. این روند هم از آنجا شروع نشده که من تصمیم بگیرم در مسکو آدم بکشم؛ بلکه ریشه در تصمیم آن‌ها برای حمله به اوکراین در ۲۰۱۴ دارد.

اشاره این مقام اطلاعاتی اوکراین به حکم اخیر دادگاهی در مسکو است که برای بوندانوف حکم بازداشت صادر کرده است. او به ایجاد «جامعه تروریستی»، «کسب غیرقانونی سلاح توسط گروهی از افراد» و «دستیابی غیرقانونی به مواد منفجره توسط گروهی از افراد» متهم شده است.

او متهم شده که در خاک روسیه دست به حملات مرگبار و فجیع زده است. از اتهامات او می‌توان به بمب‌گذاری و ترور دختر الکساندر دوگین، نظریه‌پرداز راست افراطی در مرکز مسکو و همچنین انفجار پل «کرچ» اشاره کرد، پلی که تنها راه ارتباطی مستقیم روسیه با شبه‌جزیره کریمه است.

او در این گفت‌وگو از پرداختن به اتهامات خود شانه خالی کرد و گفت: به این مسئله نپردازید. تنها چیزی که می‌خواهم بگویم این است که ما مشغول کشتن روس‌ها بوده‌ایم و همچنان تا پیروزی کامل اوکراین، به کشتن آن‌ها در همه‌جای این جهان ادامه خواهیم داد.

سازمان اطلاعاتی تحت امر بوندانوف هرگز به شکل رسمی مسئولیت حملات برون‌مرزی را بر عهده نمی‌گیرد. این سازمان هم مانند سازمان اطلاعاتی خارجی رژیم صهیونیستی (موساد) در واکنش به وقایعی که احتمال دست داشتنش در آن‌ها می‌رود، با لحنی تهدیدآمیز اما گنگ و مبهم حرف می‌زند.

او همچنین درباره واکنش روسیه به برنامه اوکراین برای اجرای مجموعه‌ای از ضدحملات گسترده که قرار بوده در فصل بهار به وقوع بپیوندد، گفت: آن‌ها سعی دارند تسلیحاتی فراهم کنند تا در ضدحملات ما اختلال ایجاد کنند، اما حقیقت این است که ذخایرشان تقریبا صفر شده است.

او هم مانند اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین تاریخ دقیقی برای ضدحملات اوکراین اعلام نکرد، اما مدعی شد که شبه‌جزیره کریمه «آزاد خواهد شد، زیرا بدون آزادسازی کریمه» پیروزی اوکراین ممکن نخواهد بود.

کریمه شبه‌جزیزه‌ای در جنوب اوکراین است که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود الحاق کرد.

311311

دکمه بازگشت به بالا