بین المللمطالب برتر

مقایسه قبرس شمالی و جنوبی

هوای آفتابی و سیاست مالی ملایم قبرس در قبال مهاجران، باعث شده است تا مهاجرت به قبرس به تصمیمی جذاب تبدیل شود. نرخ‌های مالیات و هزینه زندگی در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار پایین است و مهاجران به شکلی راحت می‌توانند ویزای قبرس و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.با این حال، قبرس هنوز برای بسیاری از افراد کشوری ناشناخته است. در اخبار دیدگاهی یکسان از فرهنگ ملی قبرس ارائه می‌شود که با ماهیت دوگانه یونانی و ترکی قبرس آن مغایرت دارد. این فرهنگ دوگانه مربوط به دو بخش جدا از جمله قبرس شمالی و قبرس جنوبی است. در این بررسی ما به شمال و جنوب قبرس نگاهی می‌اندازیم و به طور کلی در مورد وضعیت زندگی در کشور قبرس می‌پردازیم.

درباره جزیره قبرس

77 درصد از جمعیت جزیره را قبرس یونانی تشکیل می‌دهند، در حالی که تنها 18 درصد قبرس ترک هستند و تقسیم زمین نیز تا حدودی به نفع طرف یونانی است که ضلع شمالی 3355 کیلومتر مربع از قبرس را پوشش می‌دهد. بخش ترکی این کشور که قبرس شمالی نام دارد، پس از درگیری در سال 1974 به طور یکجانبه اعلام استقلال کرد و با وجود عدم به رسمیت شناختن بین المللی، به عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی شناخته شد.دوگانگی تأثیر یونانی و ترکی بر شخصیت ملی قبرس نهادینه شده است. مرکز اصلی مالی و جمعیتی کشور در نیکوزیا قرار دارد و تنها شهر اروپایی تقسیم شده از زمان فروپاشی دیوار برلین است. نیکوزیا ک به گونه‌ای قرار دارد که خط سبز سازمان ملل مستقیماً از آن عبور می‌کند و دو بخش یونانی و ترکی را تشکیل می‌دهد.

Comparison of North and South Cyprus

شرایط زندگی در قبرس

جزیره قبرس به خاطر سواحل افسانه‌ای خود مشهور است اما با کوه‌های خیره‌ کننده و دره‌های کوچک پر از تاکستان‌ها، باغ‌های پرتقال و باغ‌های زیتون، مردم را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشاند. زندگی در قبرس می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. زندگی در قبرس آرام است و فرصت‌های بیشتری برای گذراندن وقت در خارج از منزل وجود دارند.

جمهوری قبرس یک کشور عضو اتحادیه اروپا است. این کشور دارای اقتصاد پویا، امکانات عالی برای مهاجران است. هزینه زندگی در قبرس به طور کلی پایین است، مالیات‌ها کم است و قیمت ملک معمولاً ارزان‌تر از کشورهای بزرگ اروپایی است. سبک زندگی معمولاً مدیترانه‌ای است که با سرعت آرام و نگرش لذت بردن از لحظه را تداعی می‌کند. میوه، سبزیجات، ماهی و غذاهای دریایی مختلفی را می‌توان در تمام طول سال به صورت تازه خریداری کرد.

امنیت جزیره قبرس

قبرس یکی از امن‌ترین نقاط اروپا است. که شمااگر قصد تحصیل در این کشور را دارید میتوانید در دانشگاه مدیترانه شرقی به راحتی تحصیل کنید همچنین میزان جرم و جنایت بسیتر کم میباشد. با وجود تقسیم قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی، این کشور مکانی بسیار امن برای گردشگران و مهاجران است. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، جرم و جنایت کمتری در این کشور وجود دارد. البته مواردی از جنایات خیابانی غیرخشونت آمیز نیز وجود دارد اما مشکلی خاصی محسوب نمی‌شود. اما در کل، قبرس مکانی امن و آرام برای زندگی است.

مزایا و معایب زندگی در قبرس

اگرچه این جزیره مکان مطلوبی برای بسیاری از مهاجران است اما مهاجرت به قبرس هم مزایا و هم معایب مخصوص به خود را دارد. در ادامه به جوانب مثبت و منفی مهاجرت به قبرس اشاره می‌کنیم:

جوانب مثبت

 • هوای فوق العاده و روزهای آفتابی زیاد، روشن و طولانی
 • فرصت‌های زیادی برای یک سبک زندگی فعال در فضای باز (زمین‌های گلف عالی، کوهپیمایی خیره کننده به ویژه در قبرس شمالی)
 • سواحل بسیار زیبا برای انتخاب یک روز در کنار دریا
 • بسیاری از مردم محلی به اندازه کافی انگلیسی بلد هستند. بنابراین، یادگیری یونانی یا ترکی غیر ضروری باشد.
 • مالیات کم و هزینه‌های زندگی کمتر، مزیت فوق العاده‌ای محسوب می‌شود. این امر به ویژه در صورتی که قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید، صادق است. این بخش از قبرس ارزان از بخش جنوبی است.
 • کشوری بسیار مهاجرپذیر است.

جوانب منفی

 • ژانویه و فوریه اغلب باران می‌بارد و می‌تواند بسیار سرد باشد.
 • جولای و آگوست می‌توانند به طور غیر قابل تحملی گرم باشد، بنابراین تهویه هوا ضروری است.
 • قبرس انتخاب خوبی برای پروازهای مستقیم به سایر کشورهای اروپایی نیست اما تعداد زیادی از پروازهای مستقیم به برخی از کشورها وجود دارد.
 • اینترنت با سرعت کمتر و هزینه بیشتر
 • کالاهای وارداتی از هر دو طرف (قبرس شمالی و جنوبی) گران هستند.

تفاوت قبرس جنوبی و قبرس شمالی

این جزیره محل زندگی دو کشور جمهوری قبرس و جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) است. همچنین یک منطقه حائل به نام خط سبز بین دو کشور وجود دارد که توسط سازمان ملل ایجاد شده است. هر دو جمهوری، کشورهای باثباتی با میزان جرم و جنایت نسبتاً پایین هستند. هر دو منطقه شمالی و جنوبی از مهاجران استقبال می‌کنند و دارای جوامع مهاجران بسیار بزرگی هستند.

هزینه زندگی در شمال به میزان قابل توجهی کمتر است. اگر می‌خواهید یک مقصد ارزان قیمت یا محیط زیبای مدیترانه‌ای داشته باشید، قبرس شمالی می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. وبسایت فوربس (Forbes) قبرس شمالی را به عنوان بهترین مقصد برای خریدهای ساحلی در سال 2021 رتبه بندی کرد.با این حال، اقتصاد قبرس جنوبی با ثبات‌تر است و مقررات شفاف‌تر و مطابق با اتحادیه اروپا را ارائه می‌دهد. همچنین، اگر می‌خواهید یک کسب ‌و کار راه‌ اندازی کنید یا از مزایای سیاست‌های مالیاتی ملایم در یک حوزه قضایی معتبر در لیست سفید استفاده کنید، جمهوری قبرس جنوبی بهتر است. خارجی‌ها می‌توانند در قبرس شمالی و جنوبی با مجوز ملک خریداری کنند.

هر کسی می‌تواند از مرز بین قبرس شمالی و جنوبی در هر دو جهت عبور کند، به شرط اینکه قوانین ویزا را رعایت کند. شهروندان اتحادیه اروپا برای عبور از مرز بین کشورها آزاد هستند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید شرایط ویزا را رعایت کنند. گزینه‌های خرید و سرگرمی در قبرس جنوبی فراوان‌‌تر هستند، در حالی که طبیعت و مکان‌های تاریخی اصلی قبرس در بخش شمالی این کشور است.

هزینه زندگی در قبرس جنوبی

متوجه خواهید شد که هزینه زندگی در قبرس جنوبی به طور کلی با سایر کشورهای جنوب اروپا برابری می‌کند. اگر محصولات محلی بخرید، خرید روزانه بسیار ارزان است. همچنین می‌توانید یک ملک ساحلی زیبا را با قیمت مناسبی خریداری کنید. متوجه خواهید شد که خوردن غذا در بیرون ارزان است. نیکوزیا به عنوان پایتخت قبرس جنوبی ممکن است مانند گران‌ترین شهرهای اروپا به نظر برسد و این یکی از دلایلی است که مهاجران ترجیح می‌دهند در مکان‌های دیگری غیر از اروپا زندگی کنند.

با این حال، اگر تمام پیچیدگی‌های زندگی شهری را می‌خواهید و ازدحام گردشگران زیادی در تابستان آزرده خاطر می‌شوید، ارزش آن را دارد که برای زندگی در نیکوزیا کمی بیشتر بپردازید. قابل توجه‌ترین پس انداز در هنگام مهاجرت به قبرس، ناشی از شرایط مالیاتی عالی برای مهاجران است. حداکثر نرخ مالیات بر درآمد بر درآمد شخصی در قبرس، در حال حاضر 35 درصد برای درآمد بیش از 60 هزار یورو تعیین شده است.

خدمات درمانی در قبرس جنوبی

«Gesy» یک سیستم مراقبت بهداشتی همگانی است که برای شهروندان رایگان است (با پرداخت‌های خیلی کم برای خدمات خاص). کارمندان، مستمری بگیران و افراد دارای درآمد، 2.65 درصد از درآمد خود را در سیستم بیمه سلامت ملی، کارفرمایان 2.9 درصد و افراد خود اشتغال 4 درصد با سقف مالیات بر درآمدهای بالای 180 هزار یورو پرداخت می‌کنند. مزایای مراقبت‌های بهداشتی شامل یک سبد استاندارد از خدمات پزشکی، از جمله بستری شدن، جراحی، داروسازی، مراقبت‌های پزشکی عمومی و تخصصی و خدمات آزمایشگاهی می‌شوند. سقف پرداخت‌های مشارکتی حداکثر 300 یورو در سال است.

زندگی در قبرس شمالی (TRNC)

مزیت اصلی زندگی در قبرس شمالی، دریافت تمام مزایای سبک زندگی مدیترانه‌ای با قیمت بسیار پایین است. با توجه به اینکه بخش شمالی جزیره فقط توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است، از نظر اقتصادی به اندازه قبرس جنوبی قوی نیست و همچنان از تحریم‌ها رنج می‌برد. با این حال، هزینه زندگی و ملک در قبرس شمالی بسیار کمتر از اکثر کشورهای اروپایی است.

بسیاری از مهاجران از این مزیت استفاده می‌کنند و در قسمت شمالی قبرس ساکن می‌شوند تا بتوانند از یک زندگی خوب بهره مند شوند. بخش شمالی جزیره نیز بدون شک زیباترین قسمت قبرس است که دارای قلعه‌های صلیبی دراماتیک، دهکده‌های استعماری سفید رنگ و مایل‌ها سواحل شنی دست نخورده است. همچنین به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت تحصیلی بین بسیاری از مردم کشورهای همسایه باب گردیده است.

هزینه زندگی در قبرس شمالی

قبرس شمالی قطعا یکی از کم هزینه‌ترین کشورها برای زندگی در امتداد سواحل مدیترانه است. در مقایسه با هزینه زندگی در انگلستان، قبرس شمالی از نظر هزینه‌ها ارزش پس انداز زیادی دارد. خرید و اجاره ملک بسیار ارزان‌تر از هر جای دیگری در مدیترانه است. اگر خرید از بازارهای محلی میوه و سبزیجات برای شما خیلی ارزان تمام می‌شود. با این حال، محصولات وارداتی گران هستند زیرا فقط از طریق ترکیه قابل تحویل می‌باشند و مشمول مالیات‌های سنگینی می‌شوند. غذا خوردن در بیرون از منزل نیز ارزان است، به خصوص اگر بتوانید رستوران‌های محلی کوچکی را دور از مناطق توریستی پیدا کنید.

شرایط زندگی در قبرس شمالی

شما بسته به میزان درآمدی که دارید، تقریباً می‌توانید هر سطحی از سبک زندگی که می‌خواهید را در جزیره داشته باشید. ،سینما، کلوب، کافه و مجموعه‌ای باورنکردنی از رستوران‌ها وجود دارند که همه سلیقه‌ها و همه بودجه‌ها را برای کسانی که در قبرس شمالی زندگی می‌کنند، ارائه می‌دهند. کازینو، دیسکو، انجمن‌ها و باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های ورزشی عمومی، اسپا و کلوپ‌های ساحلی نیز وجود دارند.

علاوه بر این، از آنجایی که میانگین دستمزد محلی نسبتاً متوسط ​​است، هزینه زندگی خوب در شمال می‌تواند به راحتی در دسترسی باشد. شما می‌توانید به پزشکان و دندانپزشکان آموزش دیده بین المللی در قبرس شمالی دستمقایسه قبرس شمالی و جنوبی همیشه یکی از اصلی ترین سوالات متقاضیان مهاجرت به قبرس می باشد ، در همین ابتدا باید خدمت شما عرض کنیم ، اگر چه دو کشور در همسایگی همدیگر قرار دارند ، اما تفاوت های بسیار زیادی با همدیگر داشته که دانستن آن ها قبل از هر تصمیمی ضروری می باشد.

قبرس جزیره ای در وسط آب های مدیترانه می باشد که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود و قسمت شمالی ترک نشین و تحت سلطه کشور ترکیه قرار دارد و قسمت جنوبی یونانی نشین و تحت سلطه یونان است که این جدایی بعد از جنگ دو قبرس اتفاق افتاده است و قبل از آن یک قبرس متحد بوده است.

قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟

وقتی صحبت از جزیره زیبای مدیترانه ای قبرس می شود، اغلب بین مسافران بحث می شود که آیا شمال یا جنوب بهترین سمت برای کاوش است. هر دو منطقه جذابیت و جذابیت منحصر به فرد خود را دارند، و این تصمیم برای هر کسی که قصد بازدید از آن را دارد دشوار است.در شمال، جمهوری ترک قبرس شمالی را خواهید دید، کشوری که تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است. این منطقه دارای تاریخ غنی، مناظر زیبا، و سرعت زندگی آرام تر است.

از سوی دیگر، جنوب کشور جمهوری قبرس شناخته شده بین المللی است که شهرهای شلوغ، سواحل خیره کننده و زندگی شبانه پر جنب و جوش را در خود جای داده است.در حالی که هر دو طرف ویژگی های متمایز خود را دارند، در نهایت به آنچه در ماجراجویی قبرس خود به دنبال آن هستید بستگی دارد. آیا به دنبال آرامش و غوطه وری فرهنگی هستید یا به دنبال تفریحات پر جنب و جوش و استراحتگاه های مجلل هستید؟ هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و مهم است که قبل از تصمیم گیری آنها را به دقت بسنجید و شما میتوانید بامراحعه به وب سایت آداکنت اطلاعات دانشگاهی که مد نظرتان است با خبر شوید.

دکمه بازگشت به بالا