عمومی

«ممنون، کیسه نمی‌خوام» – مخبران

صندوقدار پاسخ می دهد: “ممنون، من کیف نمی خواهم، من می خواهم همه مثل شما باشند.”

میوه ها و پیازها و سیب زمینی های خریداری شده را در کیسه توری که آورده می ریزد و دور کیسه کش می بندد و می گذارد.

پاسخ فروشندگان و صندوقداران به خریدارانی که با خود لباس یا کیف توری می آورند جالب توجه است. برخی برای تشویق مشتریان تخفیف و برخی تمجید می کنند و برخی دیگر. با این حال توجه مردم به استفاده از کیسه های پارچه ای قابل توجه است، البته افراد دیگری هم هستند که پس از خرید از فروشگاه های زنجیره ای سعی می کنند چند کیسه اضافی برای زباله های خانگی خود جمع کنند.

علاوه بر استفاده از کیسه های پارچه ای، عرضه کیسه های تجدیدپذیر می تواند محیط زیست را بهبود بخشد، البته هزینه این کیسه ها بیشتر از کیسه های پلاستیکی معمولی است. محصولات تجدیدپذیر قابلیت بازگشت سریع به محیط زیست را دارند، اما همچنان بر محیط زیست تاثیر دارند. ورود میکروپلاستیک ها به چرخه غذایی حیوانات و در نتیجه انسان، آلودگی منابع آب و آب های زیرزمینی، آلودگی خاک و غیره از جمله مسائلی است که در نتیجه مصرف زیاد پلاستیک به وجود می آید.

هر ساله میلیون ها تن پلاستیک تولید شده از سوخت های فسیلی وارد محیط زیست شده و به قطعات کوچکتر و کوچکتر تجزیه می شود. طبق مطالعات انجام شده، میکروپلاستیک ها اغلب در اندام های خاصی از انسان از جمله ریه ها، طحال، کلیه ها و سایر اندام های بدن شناسایی می شوند. اینکه ما این ذرات معلق در هوا را استنشاق می کنیم، شوکه کننده نیست.

به گفته محققان، مصرف مواد پلاستیکی بزرگترین عامل از بین رفتن جانوران دریایی در جهان و 80 گونه مختلف جانوری است، به گفته کارشناسان، تلفات ناشی از بلع این مواد پلاستیکی به سرعت اتفاق نمی افتد و احتمالاً بدون درد و بی دردسر است. راه وحشتناک برای مردن

در حال حاضر بسیاری از کشورها سعی در کاهش استفاده از پلاستیک دارند به همین دلیل در برخی از کشورهای اروپایی درخواست کیسه پلاستیکی از فروشنده با هزینه اضافی همراه است. برای مبارزه با بحران آلودگی، حتی در برخی از کشورها از جمله هند، استفاده از پلاستیک یکبار مصرف ممنوع شده است، زیرا زباله های پلاستیکی منبع اصلی آلودگی در هند، دومین کشور پرجمعیت جهان است. و سالانه حدود 14 میلیون تن پلاستیک در این کشور تولید می شود

سالانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک در ایران تولید می شود. طبق تحقیقات انجام شده، هر ایرانی به طور متوسط ​​روزانه از سه کیسه پلاستیکی استفاده می کند و میانگین عمر هر کیسه تنها 12 دقیقه است. در طبیعت بین یک تا 300 سال طول می کشد تا هر یک از این کیست ها از بین بروند. هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، باعث آلودگی محیط زیست با ماندگاری بیش از 300 سال در محیط زیست می شوند. این کیسه ها با وزش باد حرکت می کنند و وارد رودخانه ها و مجاری آب می شوند و در نتیجه راه های آب را مسدود می کنند و در بسیاری از موارد به دلیل راکد بودن آب، تکثیر انواع حشرات افزایش می یابد. اگر کیسه های پلاستیکی وارد محیط های دریایی شوند وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی می شوند و سالانه هزاران گونه آبزی و پرنده دریایی به طور تصادفی با خوردن این کیسه ها بر اثر خفگی جان خود را از دست می دهند.

بر اساس آمارهای جهانی، ایران یکی از 20 کشور برتر تولید کننده زباله پلاستیکی در جهان است و سالانه حدود 4 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می کند. به گفته زیلا مهدی آقایی، معاون سابق آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست – نیم میلیون تن زباله تولیدی در کشور به کیسه های پلاستیکی اختصاص می یابد، یعنی هر ایرانی به طور متوسط ​​از سه کیسه پلاستیکی استفاده می کند. روز 96 درصد آن مستقیماً به سطل‌های زباله می‌رود و طبق آمار «بررسی دموگرافیک جهانی» در سال 2021، ایران رتبه هفدهم تولید زباله‌های پلاستیکی را خواهد داشت.

در حال حاضر کیسه های پلاستیکی به صورت گسترده در بازارها و مغازه ها عرضه می شود، اما بر اساس آیین نامه کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی، استفاده از کیسه های پلاستیکی در این مراکز ممنوع است و مشتریان برای استفاده از آن باید مالیات بپردازند. انواع کیف

پیش از این، لفاف جایگزین پلاستیک بود و به تدریج به دلیل مقرون به صرفه بودن، پلاستیک جایگزین آن در فروشگاه ها شد.

در حال حاضر ظروف پلاستیکی قابل شستشو بهترین گزینه برای جایگزینی پلاستیک هستند. این ظروف را می توان برای مدت طولانی استفاده کرد و پس از هر بار استفاده قابل شستشو و استفاده مجدد است. همچنین برای کاهش استفاده از پلاستیک می توان از کیسه های پلاستیکی قابل استفاده مجدد استفاده کرد تا میزان کیسه های پلاستیکی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

12 جولای به عنوان روز جهانی بدون نایلکس نامگذاری شده است. به گفته معاون مدیر و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار 12 تیرماه (3 تیرماه) را همزمان با روزهای پایانی روز در ایران به عنوان روز بدون کیسه پلاستیکی در نظر گرفته است. جهان به منظور جلوگیری از استفاده از کیسه های پلاستیکی و ترویج فرهنگ و ارتقای آگاهی در راستای تاریخ جهان معرفی می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا