اجتماعی

موافقت اعضای شورا با اختیارات شهرداری در نوسازی بافت فرسوده در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری

اعضای شورای اسلامی شهر تهران تبصره هفدهم لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران را تصویب کردند.

به گزارش مخبران، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه عصر و در پی بررسی تبصره های بودجه سال آینده شهرداری تهران، تبصره 17 را در دستور کار خود داشتند. امانی به این منظور تصریح کرد: مابه التفاوت بانکی سود املاک مسکونی ساکنین بافت های فرسوده برای نوسازی بافت ها تا سقف 1080 میلیارد ریال است که پرداخت مابه التفاوت املاک مسکونی محدوده باید تا سقف یک میلیون ریال پرداخت شود. حداکثر 9 درصد با اولویت بازگشایی خطوط.

وی افزود: 50 درصد هزینه نظام مهندسی مربوط به واحدهای مذكور از ردیف اعتباری به ازای هر مورد 50 میلیون ریال است، برای تشویق و ترغیب صاحبان پلاك به تمدید، تسهیل در اجرای پرونده های تمدید. در طرح فرسوده. کمک پرداخت عنوان همچنین شهرداری تهران موظف است درآمد حاصل از زمین نوسازی را با 100 درصد نقدینگی مورد نیاز اعتبارات تخصیص خطوط مربوط به ارائه خدمات در بودجه سال 1401 سازمان نوسازی شهر تهران برای ایجاد فضای سبز استفاده کند. طراحی و اجرای طرح ها و پروژه های پوشیدنی. ایجاد بهبود محیطی در بافت فرسوده.

وی تاکید کرد: بر این اساس شهرداری تهران موظف است برای اجرای مفاد ماده 5 ضوابط اجرایی طرح ملی و اجرای طرح های بازآفرینی شهری پایدار، برنامه اقدام مشترکی را برای سال 1401 تهیه کند. محلات و کمیسیون شهرسازی باید تا اردیبهشت سال آینده هدف گذاری شود. شورا باید ارائه کند و پس از تصویب، سهم 70 درصدی دولت و آثار آن در لایحه اصلاحیه بودجه سال 1401 منعکس شود.

آقامیری یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در مورد این تبصره اظهار داشت: در ردیف 2 این تبصره آمده است که هزینه شرکت مهندسی باید 50 درصد توسط شهرداری و 50 درصد توسط شرکت پرداخت شود. سیستم مهندسی بافت خورنده

وی گفت: بافت های فرسوده ساختمان های 2، 3 و 4 طبقه هستند زیرا در مناطقی که قرار دارند نمی توان آنها را بالا برد. طراحی و نظارت بر عهده نظام مهندسی است که به طیف پایین تری از مهندسان محول می شود. اینها از نظر اقتصادی ضعیف هستند. وقتی چنین طرحی باید 50 درصد تخفیف بدهد و شهرداری باید بخشی از آن را بپردازد، معمولاً به گونه‌ای انجام می‌شود که برای آنها تأمین نمی‌شود و به نوعی طرح را از دست می‌دهند. بنابراین علاقه ای به کار در زمینه طراحی و نظارت ندارند. اما دغدغه ما با بافت های فرسوده این است که در زمان خطر و زلزله انرژی لازم را داشته باشند.

چمران در پاسخ به پیشنهاد آقامیری گفت: البته ما نمی توانیم نظام مهندسی بسازیم. نظام مهندسی آنقدر پول دارد که نمی داند با پولش ساختمان را از کجا بخرد و وضعیتش خوب است.

وی گفت: شهرداری 5 میلیون تومان کمک می کند. نظام مهندسی می تواند به همان اندازه پرداخت کند، اما شهرداری نمی تواند، زمانی که نیاز به کمک دارد. البته باید با نظام مهندسی صحبت کنیم تا در صورت پارگی بیشتر کمک کنند و این در نامه به آنها اعلام خواهد شد.

به گزارش مخبران، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در نهایت با اکثریت آرا لایحه بودجه سال آینده 17 شهرداری تهران را تصویب کردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا