حوادث

موج سرد قطبی و بارشی جدید در راه اصفهان

مخبران/اصفهان مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه موج سرد قطبی از شمال آمده و سبب شده همزمان شاهد کاهش دما و بارش باران و برف در همه نقاط استان باشیم، گفت: کلیه محورهای جاده‌ای استان اصفهان باز است اما مجددا سیستم بارشی دیگر جنوبی و شمالی از روز سه‌شنبه تا آخر هفته در استان استقرار پیدا می‌کند.  

منصور شیشه‌فروش، در گفت‌وگو با مخبران، با اشاره به وضعیت جوی استان اصفهان، اظهار کرد: کلیه محورهای جاده‌ای استان اصفهان باز است و تردد در آزادراه‌ اردستان به اصفهان، گردنه زنجیرگاه، گردنه نیه با کندی صورت می‌گیرد، روستاهای کلوسه هم در فریدونشهر به دلیل شدت بارش راه ۷ روستای آن مسدود است و تلاش برای بازگشایی ادامه دارد.

وی افزود: در این چند روز اخیر، موج بارشی که وجود داشت، جنوبی بود اما موج کنونی، موج سرد قطبی است که از شمال آمده و بیشتر مناطق شمال استان را فرا گرفت و سبب شده همزمان شاهد کاهش دما و بارش باران و برف در همه نقاط استان باشیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه این سامانه تا اواخر وقت امروز در استان مستقر است، تصریح کرد: با ورود این سامانه قطبی، از امروز بین ۱۰ تا ۱۵ درجه کاهش دما به ویژه در مناطق شرقی از جمله نایین و خوروبیابانک را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی این سامانه تا آخر شب با شدت و ضعف در مناطق مختلف استان فعال است، ادامه داد: مجددا سیستم بارشی دیگر جنوبی و شمالی از روز سه‌شنبه تا آخر هفته در استان استقرار پیدا می‌کند.  

شیشه‌فروش خاطرنشان کرد: همه تیم‌های امدادی استان تا آخر هفته در حالت آماده‌باش هستند، در این زمینه ۴۷۰ تیم امدادی و خدمات‌رسان ثابت و سیار در مناطق در معرض خطر، محور های جاده‌ای، روستایی و شهری، پایگاه‌ها، راهدارخانه‌ها به همراه تجهیزات و ماشین آلات در ۲۰۰ پایگاه ثابت و سیار اورژانس، ۴۴ راهدارخانه، ۴۶ پایگاه امداد جاده‌ای هلال احمر و نیز پاسگاه‌های پلیس راه و واحدهای خدمات شهری و آتش نشانی ۱۱۴ شهرداری استقرار یافتند.

وی با اشاره به میزان بارش برف و باران در ۴۸ ساعت گذشته در استان بیان کرد: اصفهان ۲۴ میلی‌متر باران، نایین ۸.۶ باران و ۱۴ سانتی‌متر برف، کاشان ۴۲ سانتی‌متر، اردستان ۳۸، نطنز ۳۶ و آران و بیدگل ۳۹ سانتی‌متر برف گزارش شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در خصوص تمهیدات اندیشیده شده، توضیح داد: ستاد مدیریت بحران در تمام شهرستان‌ها تشکیل شد و در ۱۶ شهرستان اعمال محدودیت انجام شد و مدارس غیرحضوری و با تأخیر آغاز شد، در نطنز به علت شدت بارش و یخ‌زدگی مدارس و ادارات آن تعطیل شد فردا هم خوروبیابانک به علت کاهش دما و مصرف بهینه گاز ادارات تعطیل و مدارس آن غیرحضوری برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در محور اردستان- اصفهان به دلیل قیچی کردن یک دستگاه تریلی محدودیت‌های ترافیکی برقرار شده است، گفت: در گردنه نیه نطنز به دلیل یخ زدگی جاده، خودروهای بسیاری در ترافیک مانده‌اند. با وجودی که اعلام کردیم از سفرهای غیرضروری پرهیز شود و در صورت لزوم تجهیزات زمستانی همراه داشته باشید اما مردم توجه نکردند و بدون هیچ امکاناتی وارد جاده شدند.

شیشه‌فروش اضافه کرد: خودروها نباید در محورهای برف‌گیر به ویژه اتوبان‌های شرق و نطنز و کاشان و گردنه‌ها وارد شوند و در صورت لزوم حتما با زنجیر چرخ تردد کنند. روز گذشته انفجار مواد محترقه در اصفهان ۴ مصدوم به همراه داشت و ۲ نفر نیز از گاز گرفتگی مصدوم شدند که از ابتدای سال تاکنون ۱۵ نفر به دلیل مسمومیت گاز دی اکسیدکربن در استان فوت کردند. در ۴۸ ساعت گذشته عوامل امدادی به ۴۲۰ خودرو و ۷۸۰ نفر امدادرسانی کردند و ۵۰۰ نفر نیز اسکان اضطراری داشتند.

وی با بیان اینکه تیم‌های شهرداری‌ها برای برف روبی کمک کردند، ادامه داد: حدود ۱۰۰ تیم در شهر اصفهان از شب گذشته اقدام به نمک‌پاشی و شن پاشی و برف روبی کردند و چند مورد آب گرفتگی و پس زدگی فاضلاب و فرونشست زمین به علت تجمع آب را در اصفهان داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اعلام کرد: همچنین محدودیت‌هایی برای مصرف گاز در صنایع فولادی و سیمانی استان و به جهت تامین گاز خانگی اعلمال شده است، البته رعایت اصول ایمنی دراستفاده از وسایل گرمازا و گاز سوز با کنترل ایمنی در نصب و استفاده از بخاری‌ها و اطمینان از باز بودن مسیر خروج دود از مسیر دودکش در اماکن عمومی، کارگاه‌ها، معادن، مساجد، محل‌های اقامت و نیز صرفه جویی در مصارف گاز در همه بخش‌های مصرف باید مورد توجه باشد.

وی در خاتمه گفت: تلفن‌های امدادی ۱۴۱ برای اطلاع رسانی از وضعیت راه‌ها، ۱۱۲ هلال احمر، ۱۱۵ اورژانس ۱۲۵ اتش نشانی، شهرداری‌ها ۱۹۴ امداد گاز ۱۲۲ امداد آب و فاضلاب ۱۲۱ امداد برق و ۱۱۰ نیروی انتظامی در راستای پاسخگویی به امداد خواهان بصورت شبانه روز ارائه خدمت خواهند کرد.

انتهای پیام

تیم خبری حوادث

نویسنده حوادث با توانایی شناسایی ترندها و انتقال اخبار به زبان ساده هستم. تلاش می‌کنم تا خوانندگان را به روز با ترندهای روز دنیای اخبار نگه دارم.
دکمه بازگشت به بالا