عمومی

ناتوی عبری- عربی و رویاهای رهبران صهیونیست

در سال 2009، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل، پیشنهاد ایجاد ناتوی عبری-عربی برای مقابله با ایران و محور مقاومت را مطرح کرد، اما کشورهای عربی و ایالات متحده از این پیشنهاد استقبال نکردند.
اوضاع منطقه در آن زمان تجاوز نظامی اسرائیل به مردم غزه را تکرار کرد و اصرار نتانیاهو بر گسترش شهرک‌های یهودی در بیت‌المقدس شرقی شکاف بین اسرائیل و باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا را تشدید کرد. کشورهای عربی در موقعیتی نبودند که بتوانند یک مجموعه نظامی یکپارچه به نام ناتوی عبری-عربی با حضور اسرائیل تشکیل دهند و برخی رسانه های عربی پیشنهاد نتانیاهو را کنایه زدند.
زیرا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در آن سطحی نبودند که می خواستند با تشکیل مجموعه نظامی در مقابل ایران و محور مقاومت بایستند. اما جنگ 33 روزه اسرائیل در سال 2006 علیه احزاب لبنانی که منجر به شکست ارتش اسرائیل شد، همچنان در ذهن مقامات اسرائیلی ناتو عبری-عربی باقی ماند زیرا به مقامات اسرائیلی به شدت هشدار داده شد.

در این جنگ اگرچه برخی کشورها آشکارا به نفع رژیم صهیونیستی ایستادند، اما در نهایت پس از 33 روز، ارتش اسرائیل شکستی عظیم را متحمل شد و نتوانست وارد خاک لبنان شود. این جنگ تلفات زیادی را به اسرائیل تحمیل کرد، در حالی که روزنامه اسرائیلی هاآرتص در توضیحی نوشت: «طرفین… برای اولین بار اشک ژنرال های اسرائیلی را درآوردند». سه سال پس از شکست، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از نفوذ مقاومت در منطقه تلاش کرد مجموعه ای نظامی به نام ناتوی عبری-عربی ایجاد کند. اما کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، امارات و بحرین به دلیل نگرانی از واکنش ایران هرگز به سمت چنین گروهی حرکت نکرده‌اند، زیرا معتقدند حمایت نظامی آمریکا برای این رژیم‌ها کافی است.

بنابراین مشکل ایجاد ناتو برای مقامات رژیم صهیونیستی آرزویی دست نیافتنی تلقی می شود و حتی در صورت تشکیل چنین گروهی در آینده در برابر محور مقاومت ذوب می شود. از سوی دیگر، اکنون عربستان سعودی از اعدام وحشیانه ۸۱ جوان سعودی که اکثر آنها شیعیان منطقه شرق عربستان هستند، کاملا جدا شده است و نزدیکی این رژیم به اسرائیل، ریاض را بیش از پیش از هم جدا کرده است.

تنها سر بریدن اهل بیت علیهم السلام قمه زنی این جوانان جنایتکار در صحن علنی شهر و در ملاء عام بود که متاسفانه مدافعان حقوق بشر سکوت کردند. سازمان های حقوق بشری در برابر این جنایت هولناک علیه بشریت سکوت کرده اند و نشان می دهند که حقوق بشر تنها ابزار در خدمت قدرت های غربی است.

* تحلیلگر خاورمیانه * منتشر شده در سایت آرمان ملی

دکمه بازگشت به بالا