فرهنگ و هنر

ناگفته‌هایی از یک ارتش انقلابی

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: به مرور زمان نیاز به ثبت و بازگویی حماسه های دلاورمردان نظامی احساس می شود.

به گزارش مخبران، همزمان با دهه مبارک فجر، نشر ارزش های مقدس جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رونمایی از سه کتاب نقش ارتش در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس. و تشکیلات با حضور امیر سرتیپ محمدرضا فولادی.

امیر فولادی در این نشست با یادآوری اینکه ارتش شرکتی هدف بالاتری دارد، تصریح کرد: فرماندهان، رزمندگان و پیشکسوتان ارتش همواره به فکر انجام وظایف محوله هستند. آنها همیشه وظیفه، وظیفه و اقدام نظامی خود را انجام می دهند. از سوی دیگر ارتش در آموزه های خود که از ابتدای حضورش در ارتش آشنا بوده، رازدار و رازدار است. به همین دلیل در دوره های مختلف انقلاب بنا به ملاحظاتی اجازه انتشار یک سری از فعالیت های خود از جمله برخی اسناد را نداشتند.

ثبت بیوگرافی جانبازان نظامی ضروری است

وی ادامه داد: گذر زمان ما را به یک ضرورت اساسی برای ثبت و بازگویی حماسه های دلاورانه ارتش تبدیل کرده است، ای کاش می توانستیم بگوییم در گذشته چه کرده ایم چرا که در برخی کشورها می بینیم که نتوانسته اند. انجام دادن هر کاری.” همه را بساز مثلاً چندین کتاب درباره جنگ داخلی در آمریکا نوشته شده است، اما در تاریخ حماسه و انقلاب شکوهمند اسلامی چنین نکرده ایم. دفاعیات کشور در هر دوره از انقلاب اسلامی متفاوت است و دفاع ما به مرور زمان به حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی و فتح حرم مطهر گسترش یافته است.

رونمایی از سه کتاب ارتش انقلاب/ ایسنا

یک حرکت روایی در ارتش ایجاد شد

رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزش های مقدس ارتش گفت: چند سالی است که نهضت روایت و خاطره در ارتش آغاز شده است و برای حفظ و نشر ارتش، ارزش ها در همه استان ها لازم است. برای ضبط و ضبط زندگی نامه هر هفته.” اعزام کهنه سربازان. زمان می برد، اما برای ما اجتناب ناپذیر است. از سوی دیگر، با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، فضای مجازی را نیز یک فرصت می بینیم و با مهار این فضا می توان با شبهات رسانه های دشمن مواجه شد و حقیقت را به مخاطب رساند.. از این رو برخی از فعالیت های قابل پخش را در قالب های مختلف صوتی و تصویری مرتبط با انقلاب اسلامی، حراست مقدس، شهادت ها و مأموریت ها منتشر می کنیم. خوشبختانه استقبال زیادی از سوی مردم به این رویکرد شده است. ما معتقدیم که باید به همه شبهات و سوالات مردم به ویژه نسل جوان پاسخ داده شود. ما نباید به دیگران و دشمنان اجازه دهیم که حماسه های ما را آن طور که می خواهند روایت کنند، زیرا آنها اهداف خود را دنبال می کنند.

قبل از فتح انقلاب اسلامی، ارتش کمک مردم بود

سردار فولادی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: ارتش یار و یاور انقلاب قبل و بعد از انقلاب اسلامی است و آن را وظیفه خود می داند. پیش از فتح انقلاب اسلامی، بسیاری از سربازان با علمایی همچون رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهید بهشتی، شهید مطهری، آیت الله میلانی و آیت الله طالقانی ارتباط نزدیک داشتند و هر کدام دو هدف عمده را در نهادهای سیاسی و نظامی دنبال می کردند. . یکی عناصر انقلابی در ارتش را شناسایی می کرد و دیگری تأیید امام را می خواست و پیام خود را برای دیگر هسته های انقلابی ارتش می فرستاد. مثلا خلبانانی چون «پورزمه» و «زمانی» دو لشکر پیرو امام خمینی هستند. در امام نجف دو خلبان ارتش برای مأموریت به بغداد رفتند. آنها سیستم قدرت هلیکوپتر خود را دستکاری می کنند تا وانمود کنند که به دلیل یک خطای فنی تاخیر داشته است. پس از یک روز اقامت در بغداد، به نجف می رسند تا از امام تقاضای ادامه خدمت یا خروج از ارتش کنند، سپس با اعلامیه ها، اقدامات و توصیه های امام به بغداد باز می گردند و با هلیکوپتر به ایران باز می گردند.

نقش ارتش در حمایت از نهضت امام خمینی

وی گفت: از دیگر نیروهای انقلابی ما می توان به شهیدان نامجو، فلاحی، آکارباپرست و کلادهوز اشاره کرد که در یگان های حساس و متنوع ارتش، سپاه جاویدان و نیروی زمینی حضور داشتند و هسته ملی انقلاب را پایه گذاری کردند و از ارتش و امام پشتیبانی کردند. . پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهیدان کلادهوج به همراه شهیدان شهرامفر و سید شیرازی، آموزش نیروهای سپاه را برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی آغاز کردند که سوابق آن موجود است. اولین شهید انقلاب و رئیس ارتش، شهید کارنی، به دلیل ارتباط با علمایی چون مرطه مطهری و آیت الله میلانی توسط رژیم پهلوی دستگیر و به دو تا سه سال زندان محکوم شد..

این فرمانده نظامی در 22 بهمن 1357 با اشاره به بیعت تاریخی همرزمانش با امام خمینی (ره) یادآور شد: رادارهای ارتش در اوج انقلاب اسلامی دست به اعتصاب زدند، اما زمانی که امام تصمیم به بازگشت به منزل گرفتند، خدمه در محل کارشان حاضر شدند و پرواز امام را در آسمان ایمن کردند و اولین استقبال را از هواپیمای حامل امام کردند. این عزیزان به امام گفتند که با پریدن از روی دریاچه، وانت در هواپیما بود. در 12 بهمن 57 نفر از دوستان با پله های انقلابی سفر کردند و به عنوان نگینی در حلقه آبی پوش نیروی هوایی حاضر شدند. زمانی که امام خمینی (ره) به دلیل ازدحام و کندی حرکت و فشار جمعیت، پره های هلیکوپتر از ارتعاش و سر و صدا با بالگرد نظامی به بهشت ​​زهرا (س) منتقل شد، نیروی هوایی ایران یک امپراتوری نیست، بلکه هوایی الهی است. نیرویی برای ایران و جهان 7 فوریه 1957 یک روز حماسی برای نیروی هوایی بود. صدها خلبان نیروی هوایی با لباس آبی و با در دست داشتن کارت شناسایی با امام خمینی بیعت کردند و در شگفتی جهانیان، دستگاه شاهنشاهی و یاران و نزدیکان امام بیعت کردند. در 22 بهمن 1357 شورای عالی سران ارتش در ستاد ارتش تشکیل شد و در مجموع 27 نفر از فرماندهان عالی رتبه نظامی حمایت خود را از مردم اعلام کردند و این حمایت از رژیم پهلوی سقوط کرد.

چه کسی شعار انحلال ارتش می داد؟

ظلم شهید محمد نوژه

سردار فولادی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: نیروی هوایی ارتش بر سر قیام نیکاب مورد ظلم و ستم قرار گرفت زیرا خود پرسنل هوانیروز این کودتا را به اطلاع رهبر معظم انقلاب اسلامی رساندند و خوشبختانه فیلم آن موجود است. ” با کمک ارتش، توطئه شکست خورد. ظلم ارتش در این زمینه به این معناست که نام فتنه نیکاب در رسانه های ما نادرست است. در همین حال خلبان «شهید محمد نوزه» در مرداد 58 به شهادت رسید و پایگاهی که در حال خدمت بود به نام وی نامگذاری شد و قیام 1359 در همین زمین برنامه ریزی شد.

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به اعلام انحلال ارتش در ابتدای فتح انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: از این رو هیچ مانعی نمی‌بینند. آنها و سهم آنها از اهداف شوم با سهم خواهی محقق می شود، اما به دلیل اعتقادی که امام این انقلاب به ارتش داشتند از انحلال ارتش جلوگیری کرده اند.

ارتش حمله برق آسای دشمن را شکست داد

ارتش با طرح سوال از امیر سرتیپ فولادی چگونه در هشت سال دفاع مقدس نقش آفرینی کرد؟ وی تصریح کرد: رژیم صدام هفت روز با تاکتیک «جنگ برق آسا» می خواست خود را به تهران برساند، اما تاکتیک دشمن در روز اول و تنها دو ساعت پس از حمله خلبانان ما به عراق ناموفق بود و در روز شصت و هفتم جنگ جمهوری اسلامی ایران توانست پرونده نیروی دریایی عراق را تا پایان جنگ ببندد و نیروی هوایی ما همیشه در زمان جنگ حضور داشت.هیچکس نباید نقش ارتش را در دوران جنگ نادیده بگیرد پاسداری مقدس با الگوی نهضت امام حسین (ع) با دشمن جنگیدیم.

رونمایی از سه عنوان کتاب

وی خاطرنشان کرد: امروز با حضور در خبرگزاری مخبران، دکتر سه کتاب «نیروهای ویژه» اردشیر جوالت، «فرار از دولهتو» سمیه ذاکری خطیر و رضا ذاکری خطیر و «آپولو» از ناصر مولوی را کار می کنیم. در هر یک از این آثار نگاهی داریم به سمت فداکاری ارتش در دوران مختلف انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی. سرتیپ اردشیر جوالت از سال 1348 تا پایان سال 1370 به مدت 13 سال در “تیپ 23” و “لشکر 23 یگان ویژه” نیروی هوایی خدمت کرد. در هشت سال جنگ تحمیلی حماسه سرایی کرد و خاطرات خود را در کتاب یگان ویژه بازگو کرد. در دوران دفاع مقدس باید بدانید که بالغ بر 700 سرباز یگان ویژه ارتش یا کلاه سبزها شهید هستند.

امیر سرتیپ فولادی گفت: در کتاب فرار از دولت، سرهنگ محمد حسین غیاثوند یکی از نیروهای ویژه گمنام به دست یک گروه منحله دموکرات را می بینیم. او بخشی از عمر خود را در اسارت در زندان های دولاتو گذراند.

وی ادامه داد: «آپولو» بر اساس زندگی نامه چند تن از زندانیان سیاسی ارتش در دوران شاه ساخته شده است. در این کتاب در چهار فصل، زندگینامه چهار زندانی سیاسی ارتش که در اثر مبارزات انقلابی علیه رژیم شاه به بند کشیده شده‌اند، آمده است. نیروهای امنیتی تاگوت را از سر گرفته اند.

دشمن سعی می کند شعر را تغییر دهد

در ادامه این مراسم، علی متقیان، مدیرعامل خبرگزاری مخبران، طی سخنانی گفت: ثبت و ضبط خاطرات انقلاب اسلامی و هشت سال پاسداشت مقدس امری ضروری است و شاهدان و نویسندگان باید به آن توجه داشته باشند. برای نسل بعدی.” انقلاب و جوانانی که حماسه‌های پاسداشت مقدس را ندیده‌اند و جنگ تحمیلی را لمس نکرده‌اند، با مطالعه کتاب وقایع دوران مقدس و انقلاب را در زندگی و جامعه خود زنده می‌کنند. گوش دادن به خاطرات حماسه سازان.

رونمایی از سه کتاب ارتش انقلاب/ ایسنا

متکیان با اشاره به مطالب کتاب آپولو که حاوی خاطراتی از مبارزات و شکنجه های ارتش انقلابی در زندان های ستمشاهی است، گفت: در دوران انقلاب به ویژه پس از وقایع 5 آبان 1357 مردم همیشه بهانه های مختلفی می کردند. و در اوج انقلاب اسلامی، مأموران حکومت شاه ده ها دانشجو را که در محوطه دانشگاه تهران برای اعتراض جمع شده بودند، به ضرب گلوله کشتند. به دلیل بسته بودن درهای دانشگاه هیچ، دانشجویان توانستند از آتش گلوله در امان بمانند و این باعث افزایش تلفات آنها شد. همبستگی خود را با مردم و انقلاب تقویت کردند.
وی خطاب به امیر فولادی گفت: کاری که امروز برای حفظ و نشر آثار دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام می دهید در ثبت حماسه ها بسیار ارزشمند است. کارهایی که در امر ترویج حراست مقدس به شما محول می شود، تأثیر بسزایی در روح و روان عمومی خواهد داشت که شما آن را انجام می دهید و آن را به خوبی انجام می دهید و در آینده خواهد گذشت. متأسفانه دشمن با تغییر ادبیات و ارزش‌ها تلاش می‌کند تا کار بزرگ ملت ایران را زیر سؤال ببرد، اما مطمئنم با کمک رسانه‌ها و تلاش‌های خود در این مسیر، دشمن را شکست خواهید داد. مثل همیشه.

در پایان این مراسم از کتاب های «نیروهای ویژه»، «فرار از تولاتو» و «آپولو» رونمایی شد.

رونمایی از سه کتاب ارتش انقلاب/ ایسنا

رونمایی از سه کتاب ارتش انقلاب/ ایسنا

رونمایی از سه کتاب ارتش انقلاب/ ایسنا

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا