فرهنگ و هنر

نشانه‌های انسانِ الهی/ راز رضایتمندی حضرت زهرا(س) از زندگی

مخبران/گلستان رئیس شورای عالی تفسیر قرآن کریم به نشانه های انسان الهی، سالک و اهل معرفت اشاره کرد و گفت: انسان الهی اهل بازی و بازی نیست.

آیت الله سید مرتضی میرکتولی در بازدید از دفتر خبرگزاری مخبران، با تسلیت فرارسیدن سالگرد شهادت سردار سلیمانی، اظهار کرد: سردار شهید سلیمانی مرد مقاومت، علم و ایمان و این شهید بزرگوار بود. مرد نمادی در برابر استکبار و تبلور جنایت، بی قانونی و وحشیگری یک رژیم تروریستی است.

وی در ادامه اسلامی سازی علوم انسانی را مطرح کرد و افزود: در مجموع این نظریه مطرح است، آیا می توان علوم انسانی را در ذیل علوم اسلامی قرار داد یا علوم انسانی را به صورت محلی و ذیل علوم اسلامی قرار داد؟ به نظر می رسد علم و دانش و معرفت را نمی توان از علوم اسلامی و الهی جدا کرد، در واقع هر آنچه انسان در عرصه عقلانیت و علم و دانش به دست می آورد در ذیل علم اسلامی و الهی کمال محسوب می شود. تعریف شده است.

رئیس مجمع عالی تفسیر قرآن کریم با بیان اینکه در حوزه علوم انسانی از افعال خداوند و در حوزه دین از کلام خدا صحبت می کنیم، اظهار کرد: در دانشگاه های دنیا همه علوم مختلف در این زمینه مطرح می شود. محور افعال خداوند است، اما در حوزه دین، حوزه علمیه قم یا حوزه مسیحیت، کلام الله مجید است، همه مطالعات در زمینه علوم حسی، تجربی و انسانی، حوزه خلقت و فعل خداوند است. .

میرکتولی با بیان اینکه مردم از دیدگاه قرآن کریم به دو دسته تقسیم می شوند: دنیا طلبان گرفتار دنیا یعنی تک همسر و حقیقت گرا و کوثری با استناد به آیه 20 سوره حدید گفت: در این آیه خداوند تمام مراحل زندگی انسان را به پنج مرحله تقسیم می کند، مردم دنیا در امور بدهکاری زندگی و زندگی آنها در پنج مرحله خلاصه شده است و هر مرحله هشت سال طول می کشد، مرحله اول دوره در بازی های کودکانه، مرحله دوم بازی و جوانی، مرحله سوم زینت و رسیدن به جوانی، صحنه رجز خوانی و تولید مثل در اموال، فرزندان و غیره است.

وی افزود: مردم دنیا دلبسته دنیا هستند و همه اعمالشان در تولید مثل است. ممکن است فردی در حوزه دینی فعالیت کند اما به تکثیر کار خود نگاه داشته باشد و از تعداد مراجع تقلید خوشحال باشد. انتشار کتابهای او. آنها در دنیا زندگی می کنند، اما مردم بدهکار نیستند.

رئیس مجمع عالی تفسیر قرآن کریم گفت: امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید: «مردم وقتی می میرند نمی آیند». همانطور که در خواب یک کیسه طلا یا مدرک علمی یا یک مقام سیاسی و اجتماعی به ما می دهند، وقتی بیدار می شویم دستمان خالی است.

میرکتولی با اشاره به اینکه قرآن کریم کوثر و گروهی از مردمانی را معرفی می کند که دارای زندگی خوب هستند، یادآور شد: کوثر به معنای جوشش شادی و عشق و دنیایی سرشار از شور و نور و طراوت است، مردم کوثر با برکت زندگی می کنند. اما دلشان را به قرض های دنیوی نمی فروشند و به دنبال حقایق پایدار دنیا هستند.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی (ره) یک عارف سالک بودند و نه فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و نه از شهید سپهبد سلیمانی که در آزادسازی شهر آمرلی در سوریه حضور داشت تجلیل کرد. شخصیت حداقل یک بار اینها نمادهای دیدگاه کوشیری هستند.

رئیس شورای عالی تفسیر قرآن کریم با طرح این سوال که چه چیزی باعث خوشحالی و رضایت حضرت زهرا(س) در زندگی ایشان شد، گفت: خانه چند میلیاردی، سرویس طلای گرانقیمت و… باعث نشد که حضرت باشد. زهرا علیهاالسلام مبارک باد وجودش همه مایه برکت بود. او مردی در اقیانوس عشق الهی بود و این هنر زیبای پرواز در این دنیاست.

میرکتولی خاطرنشان کرد: افرادی که خواهان علم و زندگی خوب هستند، بازی نمی کنند و با کسی بازی نمی کنند. ثروت و قدرت و امتیازات علمی و عناوین سیاسی و اجتماعی مهم نیست، در حقیقت ایمان تمام لذت های دنیا را می خورد. به عنوان یک کافر، اما او خدا را بندگی می کند.

وی با بیان اینکه بزرگان عالم مانند ابراهیم خلیل الله (علیه السلام)، موسی کلیم الله (علیه السلام)، عیسی روح الله (علیه السلام)، حضرت نوح (علیه السلام) و حضرت خاتم الانبیاء (علیه السلام) دیدگاه کوثری داشتند، اظهار داشت: این دیدگاه در این زمینه وجود دارد. : شما دنیا را می بینید که نعمت امروز کشورهایی مانند ایران، لبنان و عراق از منظر شجره و کوشری است، ما در سایه این شجره نشسته ایم و نگاه کوثری به حقایق عالم پیوند خورده است. کیهان و پرواز در فضای باز نمایش عشق خدا. .

رئیس مجمع عالی تفسیر قرآن کریم با بیان اینکه سقف تمدن بشری در جامعه غربی امروزه می توان به عنوان سقف تمدن حیوانی به عنوان رابطه جنسی و اعتیاد به مشروبات الکلی نام برد، گفت: لذات جنسی منحرف نیست، بلکه برخی انسان ها هستند. با گرفتار شدن در ناهمگونی و سایر آسیب های اخلاقی، از مرزهای حیوانی عبور کرده اند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا