ورزشی

نقش المپیاد استعدادهای برتر در کشف و پرورش نخبگان ورزش ایران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، فرامرز کیانی‌زاده در گفتگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان در خصوص المپیاد استعدادهای برتر اظهار داشت: در این دوره از مسابقات ورزشکارانی در رده‌های سنی ١٢ تا ۱۶ سال در حال رقابت هستند که البته هر فدراسیون با صلاحدید خود، این رده سنی را با یکی دو سال اختلاف برگزار می‌کند.

کیانی‌زاده با بیان اینکه این مسابقات در ۵۱ رشته ورزشی برگزار می‌شود، اظهار داشت: از این تعداد ورزشکاران در ۲۹ رشته برای پسران و ۲۲ رشته برای دختران با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

مدیر کل دفتر استعدادیابی و آموزش پایه خاطر نشان کرد: پنج استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و فارس میزبان این مسابقات هستند و در این مسابقات علاوه بر ۳۱ استان شرکت کننده، مناطق آزاد کیش و اروند هم به صورت مستقل حضور دارند.

کیانی‌زاده افزود: این مسابقات از ۱۸ مرداد آغاز شده و تا ۲۷ شهریور ماه سال جاری ادامه خواهد داشت و طبق برنامه‌ریزی قرار بر این است که در روز ۲۸ شهریور ماه با حضور مسئولین کشوری اختتامیه این مسابقات برگزار شود.

وی با بیان اینکه در این مسابقات ۱۲۰۰۰ ورزشکار دختر و پسر و ۲ هزار نفر تحت عنوان مربی و کادر اجرایی حضور دارند، خاطر نشان کرد: در این مسابقات برای برگزاری مسابقات در تمامی رشته‌های ورزشی ناظرینی از طرف ستاد بازی‌ها در نظر گرفته شده که طبق ابلاغی که خدمت این عزیزان داده شده، مکلف به حضور در هنگام برگزاری مسابقات هستند. همچنین این ناظرین قبل از آغاز مسابقات وظیفه بررسی شرایط مساعد استان‌های میزبان را برعهده دارند و حتی پیش از مسابقات شروع به فعالیت کردند.

دبیر چهارمین دوره المپیاد استعدادهای برتر با اشاره به اینکه از هر فدراسیون یک تا سه مربی استعدادیاب برای شرکت و شناسایی استعدادهای جدید در هر رشته ورزشی در این دوره از مسابقات حضور دارند، اظهار داشت: وقتی صحبت از انتخاب استعدادهای برتر از سوی مربیان معرفی شده از سوی فدراسیون‌ها میکنیم صرفا به این معنا نیست که نفرات اول تا سوم آن استعداد مورد نظر هستند بلکه نظر فنی مربیان مربوطه همان رشته مهم است.

کیانی‌زاده در بخش دیگری از صحبتهایش به اولین دوره مسابقات المپیاد استعدادهای برتر کشور اشاره کرد و افزود: دور اول و دوم این دوره از مسابقات در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ برگزار شد و به دلیل شیوع بیماری کرونا در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ این مسابقات برگزار نشد و مجدد علی رغم نگرانی‌هایی که همچنان در زمینه این بیمای وجود داشت اما به واسطه ضرورتی که بر انجام این مسابقات احساس می‌شد، سومین دوره این مسابقات در سال ۱۴۰۱ برگزار شد و سرانجام امسال چهارمین دوره مسابقات استعدادهای برتر ورزش کشور با مشارکت و استقبال علاقمندان در حال برگزاری است.

وی در پایان با اشاره به ثمرات برگزاری این رقابت‌ها برای آینده ورزش ایران گفت: با کشف استعدادها و پرورش این ورزشکاران، مطمئنا سالهای آینده به لحاظ داشتن ورزشکاران نخبه و برتر در رشته‌های مختلف می‌تواند تامین باشد. مهم خواهد بود که استعدادهای برتر پس از کشف، راه درست ورزش حرفه‌ای را در فدراسیون‌ها در پیش بگیرند و بتوانند در سالهای آتی به عنوان یک ورزشکار حرفه‌ای برای ایران عزیز کسب موفقیت کنند.

تیم تحریریه مطالب ورزشی

با تمرکز بر ورزش‌های آبی و آب‌وهوایی، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی تکنیک‌ها و آموزش‌های شنا، اسکوبا و ران‌دوزی می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود مهارت‌های آبی و لذت بیشتر در ورزش‌های آبی قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای ماجراجویی و هیجان در آب‌وهوایی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا