فرهنگ و هنر

نگاهی به شانس‌های اصلی اسکار بین‌المللی

شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۴ شاهد رقابت فیلم‌های منتخب جشنواره‌های مهم کن، برلین و ونیز و .. خواهد بود.

به گزارش مخبران، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار به تازگی فهرست ۸۸ فیلم واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی نود و ششمین دوره این جوایز را اعلام کرده و فهرست ۱۵ نامزد اولیه این شاخه روز ۲۱ دسامبر اعلام می‌شود.

رای‌گیری نهایی برای انتخاب نامزدهای نهایی  از ۱۱ تا ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴ انجام می شود و نامزدهای رسمی اسکار در تمامی شاخه‌ها روز ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴ اعلام می شوند. رای گیری نهایی نیز برای انتخاب برندگان در از ۲۲ تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ صورت می‌پذیرد و در نهایت مراسم اعطای جوایز ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) برگزار خواهد شد.

اکثر مدعیان اولیه رقابت برای اسکار بهترین فیلم بلند بین المللی از جشنواره‌های معتبر خارجی معرفی می شوند. از میان نامزدهای اسکار سال گذشته، «دختر آرام» در برلین به نمایش درآمد. «نزدیک» و «EO» به ترتیب جایزه بزرگ و جایزه هیات داوران جشنواره کن را برنده شدند، «آرژانتین ۱۹۸۵» در ونیز به نمایش درآمد و برنده نهایی یعنی فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» در تورنتو برای اولین بار به نمایش درآمد.

از زمانی که جایزه بهترین غیرانگلیسی در سال ۱۹۵۶ ایجاد شد، آکادمی علوم و هنرهای تصویری متحرک از صنعت فیلم هر کشور دعوت می‌کند تا فیلم منتخب خود را برای رقابت در این شاخه که اکنون بهترین فیلم بلند بین المللی نامیده می شود، ارسال کند. برای جوایز اسکار ۹۶، فیلم‌های ارسالی باید ابتدا در سینماهای کشور مربوطه خود بین ۱ دسامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ اکران شده باشند.

فیلم باید عمدتا حاوی دیالوگ‌های غیرانگلیسی باشد، به همین دلیل است که فرانسه سرانجام فیلم «آناتومی سقوط» ساخته «ژوستین تریه» برنده نخل طلای کن با بازی «ساندرا هولر» را به دلیل دیالوگ‌های انگلیسی بیشتر انتخاب نکرد.

نگاهی به شانس‌های اصلی اسکار بین‌المللی
فیلم طعم چیزها

فیلم ارسالی فرانسوی، درام «طعم چیزها» ساخته «تران آنه هونگ» با بازی ژولیت بینوش است که جایزه بهترین کارگردانی کن را به ارمغان آورد. این فیلم یادآور  «بوی پاپایای سبز» از همین کارگردان است که در سال ۱۹۹۴ به شکل غافلگیرانه‌ای به جمع نامزدهای نهایی اسکار غیرانگلیسی راه یافت.

فیلم هولوکاستی «جاناتان گلیزر» کارگردان بریتانیایی با عنوان «منطقه مورد علاقه» با بازی «سندرا هولر» که توسط بریتانیا ارسال شده نیز جایزه بزرگ جشنواره کن را کسب کرده است. «اتاق معلمان» که اولین بار در برلین به نمایش درآمد و جوایز فیلم آلمان را به خود اختصاص داد، نماینده آلمان در اسکار پیش رو خواهد بود، در حالی که «ویم وندرس» کارگردان مطرح آلمانی با فیلم «روزهای عالی» که برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن شد، سینمای ژاپن را در این رقابت‌های نمایندگی می‌کند.

نگاهی به شانس‌های اصلی اسکار بین‌المللی
منطقه مورد علاقه

فیلم ارسالی اسپانیا با عنوان «انجمن برف» به کارگردانی «خوان آنتونیو بایونا» برای اولین بار در ونیز به نمایش درآمد. درام مهاجرتی ساخته «ماتئو گارونه» با نام «من کاپیتان« هم برنده شیر نقره‌ای ونیز و همچنین جایزه بهترین بازیگر جدید مرد شد که نماینده ایتالیا، پرافتخاترین کشور در تاریخ اسکار بین‌الملی است.

جای تعجب نیست که کمدی رمانتیک «برگ‌های افتاده» از «آکی کوریسماکی» که برنده جایزه هیات داوران کن در سال ۲۰۲۳ شد، نیز نماینده سینمای فنلاند در اسکار ۲۰۲۴ باشد.

نگاهی به شانس‌های اصلی اسکار بین‌المللی
برگ‌های افتاده

از دیگر شانس‌های مهم شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار پیش رو می‌توان به «راهب و تفنگ» ساخته «پاوو چوینینگ دورجی» از بوتان اشاره کرد که دنباله‌ای بر فیلم فیلم نامزد اسکار این کارگردان با نام «لونانا: گاومیشی در کلاس درس» و فیلم دانمارکی «سرزمین موعود» ساخته «نیکولای آرسل» با بازی «مدس میکلسون» است.

شانس‌های اصلی شاخه بهترین فیلم بین‌المللی از نگاه ایندی وایر:

 • «۲۰ روز در ماریوپل» (مستیسلاو چرنوف، اوکراین)
 • «بزهکاران» (رودریگو مورنو، آرژانتین)
 • «برگ های افتاده» (آکی کوریسماکی، فنلاند)
 • چهار دختر (کوثر بن هنیه، تونس)
 • «من کاپیتان» (متئو گارونه، ایتالیا)
 • «مادر همه دروغ ها» (اسما المودیر، مراکش)
 • «روزهای عالی» (ویم وندرس، ژاپن)
 • «سرزمین موعود» (نیکولای آرسل، دانمارک)
 • شهرک نشینان (فلیپه گالوز، شیلی)
 • «انجمن برف» (خوان آنتونیو بایونا، اسپانیا)
 • «طعم چیزها» (تران آن هونگ، فرانسه)
 • «اتاق معلمان» (ایلکر چاتاک، آلمان)
 • «توتم» (لیلا آویلس، مکزیک)
 • «ردیابی» (دوبراوکا توریک، کرواسی)
 • «منطقه مورد علاقه» (جاناتان گلیزر، بریتانیا)

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا