عمومی

نیاز به فرهنگ نقد و انتقادپذیری اخلاق‌محور

این دیدارها بسیار مفرح و امیدوارکننده بود، زیرا با وجود کمبودهای ویرانگر و سوء استفاده های جانکاه در کشور، نشانه هایی از نشاط و رنج مردم آگاه را نشان می داد. سه کنفرانس علمی که به طرق مختلف با موفقیت در آنها شرکت کرده ام و گامی در جهت توسعه فرهنگ نقد بوده است، برای نویسنده این مقاله بسیار خوشایند و لذت بخش بوده است.

جلسه اول بررسی مجموعه پنج جلدی «تاریخ شفاهی حوزه» (ویژگی های جلد اول عبارتند از: فلاح زاده، احمد، تاریخ شفاهی حوزه؛ طرح جامع، زیر نظر دکتر محسن الویری، کوم: دانشگاه بکیرالعلوم 1400) روز یکشنبه 21 آذر 1400 از ساعت 18 الی 20، استاد بزرگوار دکتر. با حضور داریوش رحمانیان، منتقد و دبیر علمی، دکتر احمد فلاح زاده با او راه افتاد. (نویسنده اصلی کتاب) توسط دانشگاه بکیرالعلوم تنظیم شده است. گزارش مختصری از این نشست در برخی خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی از جمله خبرگزاری حورا به نشانی زیر منتشر شده است:
تاریخ شفاهی حوزه های علمیه در تاریخ شفاهی جریانات مؤثر است

دومین جلسه نقد و بررسی کتاب «شیعه و تمدن اسلامی» (شرح کتاب: الویری، محسن، شیعه و تمدن اسلامی، (کتاب درسی)، کم: مرکز ترجمه و نشر العالمیه المصطفی، 1396، باب 2، 1400) با حضور سید رضا مهدی نژاد به عنوان داور و جناب آقای علی احمدی امین به عنوان دبیر علمی، معاونت پژوهشی و تولیدی دانشگاه مجازی المصطفی (ص) میزبان این مراسم روز سه شنبه 23 آذرماه بود. 1400 از ساعت 8 صبح تا 10 شب.

گزارش این نشست در برخی خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی از جمله خبرگزاری قرآنی به نشانی زیر منتشر شده است:

سومین نشست با عنوان «تاریخ و غیبت» در تاریخ 24 آذر 1393 در مرکز تحقیقات تاریخ اسلام به دبیری دکتر کلی برگزار می شود. به دبیری حمیدرضا مطهری برگزار شد. در یادداشت قبلی این کانال توضیح داده شده است. اساتید و دانشجویان محترم حاضر در این جلسه انتقادات و سوالاتی را مطرح کرده اند و باید در جلسه ای جداگانه به آنها پاسخ داده یا به بحث و تبادل نظر بپردازند.

جنبه کلی هیجان انگیز و غنی این سه نشست، تکیه آنها به نقد است. در هر سه جلسه در ابتدا اشاره کردم که جامعه و جامعه علمی ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقد و رواج فرهنگ نقد و نقد اخلاق مدار است و لازم است گفتگو را مرور کرد و آداب گفت و گو را فرا گرفت. . رواج روزافزون گفت وگو و انتقاد، فضای ارتباطی بین حوزه و نخبگان دانشگاهی را تقویت می کند که در حال حاضر کاملاً متفاوت است.

نمی خواهم بگویم که توصیه می کنم مادر منفعل بماند. اینجانب وظیفه خود می دانم که صمیمانه از تمامی کسانی که برای گسترش فرهنگ گفتگو در کشور و به ویژه مراکز سه گانه دانشگاه بکرالعلوم، دانشگاه مجازی مصطفی و حوزه علمیه پژوهش تاریخ اسلام تلاش می کنند، تشکر کنم.

دکمه بازگشت به بالا