عمومی

همه علیه بی بی! – مخبران

ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد داده و خواستار «آتش بس موقت» در جنگ اسرائیل و حماس و عدم حمله زمینی به رفح شده است.

به گزارش مخبران، آرمان امروز نوشت: این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که در جلسه رای ‌گیری روز سه‌شنبه پیش‌ نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر که خواستار آتش‌بس بشردوستانه فوری است را وتو خواهد کرد. دلیل اعلامی واشنگتن برای وتو این است که قطعنامه پیشنهادی الجزایر می ‌تواند مذاکرات بین ایالات متحده، مصر، اسرائیل و قطر را برای ایجاد وقفه در جنگ و آزادی گروگان‌های حماس تحت‌الشعاع قرار دهد.

واشنگتن تاکنون از به کارگیری واژه «آتش‌بس» در هر اقدام سازمان ملل در مورد جنگ اسرائیل و حماس پرهیز کرده اما به نظر می ‌رسد که متن جدید پیشنهادی واشنگتن همان ادبیاتی را به کار می ‌برد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته در گفت و گو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به کار برده است. بر اساس این متن، شورای امنیت «منوط به اجرای ضابطه آزادی همه گروگان‌ها، بر حمایت خود از آتش‌بس موقت در غزه به محض امکان، تاکید می‌کند و خواستار رفع همه موانع برای ارائه کمک‌های بشردوستانه در مقیاس گسترده است.»

یک مقام ارشد دولت آمریکا، گفت که ایالات متحده برنامه‌ای برای عجله در رای گیری ندارد و قصد دارد برای مذاکرات زمان بگذارد.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل دست‌کم به ۹ رأی موافق نیاز است، آن هم به شرط اینکه تک تک اعضای دارای حق وتو یعنی ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین با آن موافق باشند. متن پیش ‌نویس ایالات متحده «خاطر نشان می‌کند که در شرایط کنونی حمله زمینی گسترده به رفح  منجر به آسیب بیشتر به غیرنظامیان و آوارگی بیشتر آن‌ها چه بسا تا کشورهای همسایه خواهد شد.»

اسرائیل قصد دارد یک حمله زمینی به شهر رفح واقع در جنوبی‌ترین منطقه در باریکه غزه ترتیب دهد. شهر رفح جایی است که بیش از ۱ میلیون فلسطینی آواره از جمعیت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری ساکن کل باریکه غزه به آنجا پناه آورده‌اند و همین موضوع باعث شده تا نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به تشدید بحران انسانی در غزه برانگیخته شود. سازمان ملل هشدار داده است که حمله احتمالی اسرائیل به رفح می‌ تواند منجر به قتل‌عام شود.

پیش ‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده یادآور می‌شود که حمله زمینی به رفح «پیامدهای جدی برای صلح و امنیت منطقه خواهد داشت و بنابراین تأکید می ‌کند که چنین تهاجم زمینی گسترده‌ای در شرایط کنونی نباید پیگیری شود.»

واشنگتن به طور سنتی از اسرائیل در برابر اقدامات سازمان ملل محافظت کرده است و از آغاز درگیری ‌ها از هفتم اکتبر تا به حال ۲ مرتبه قطعنامه‌ های مربوطه در شورای امنیت را وتو کرده است.

اما واشنگتن دو بار هم به این قطعنامه‌ ها رای ممتنع داده که به شورای امنیت اجازه داد تا قطعنامه‌ هایی را با هدف افزایش کمک به غزه و همچنین وقفه در جنگ را به تصویب برساند.

این دومین بار از هفتم اکتبر تا به حال است که واشنگتن درباره غزه متن یک قطعنامه برای طرح در شورای امنیت را پیشنهاد می کند. متن پیشنهادی قبلی توسط روسیه و چین در اواخر اکتبر وتو شد.

متن پیش‌نویس پیشنهادی ایالات متحده درخواست‌های برخی از وزرای دولت اسرائیل برای اسکان شهرک‌ نشینان یهودی در غزه را محکوم می‌ کند و هرگونه تلاش برای تغییر بافت جمعیتی یا ارضی در غزه که ناقض قوانین بین ‌المللی باشد را رد می‌ کند.

این قطعنامه همچنین «هر گونه اقدامی که منجر به کاهش موقتی یا دائمی قلمرو غزه بشود، از جمله ایجاد رسمی یا غیررسمی مناطق به اصطلاح حائل و همچنین تخریب گسترده و منظم زیرساخت‌های غیرنظامی را مردود می‌داند.»

حسن هانی زاده در این رابطه می گوید: با توجه به اینکه در بیش از چهار ماه گذشته به دلیل بمباران وحشیانه رژیم صهیونیستی شهر غزه به ویرانه تبدیل شده است و مردم این شهر به رفح پناه برده اند، نتانیاهو بمباران رفح را در چارچوب نقشه راهبردی رژیم صهیونیستی برای کوچ اجباری آنها به خارج از این دو شهر در دستور کار قرار داده است.

هانی زاده با بیان اینکه صهیونیست ها قصد دارند رفح را به سرنوشت غزه دچار کنند، درباره پیامدهای منفی سکوت جامعه جهانی در برابر تجاوزات آشکار و نسل کشی رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی گفت: جامعه جهانی و کشورهای عربی در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی سکوت اختیار کرده اند؛ آن هم با وجود اینکه شاهدند در شبانه روز گذشته دست کم ۵۰ بار هواپیماها رفح را بمباران کردند و بمباران همچنان ادامه دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد: رژیم صهیونیستی قصد دارد مردم رفح را به کوچ اجباری به کشورهای اطراف و کرانه باختری مجبور کند.

 تردیدی نیست این روند برگرفته از نقشه ای است که نتانیاهو از قبل برای اخراج اهالی غزه از این دو شهر مطرح کرده بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا