عمومی

هوای اصفهان در وضعیت قابل قبول/ شاخص زرین‌شهر قرمز شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز دوشنبه بیست و پنجم دی با میانگین ۶۹ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان‌های رودکی و ۲۵ آبان با ۶۴، میدان انقلاب با ۷۲، خیابان پروین اعتصامی و ولدان با ۶۳، پارک زمزم با ۹۳، بزرگراه خرازی با ۸۷، دانشگاه صنعتی با ۸۳، رهنان با ۶۱، خیابان زینبیه با ۹۹، سپاهان‌شهر با ۶۶، خیابان فرشادی با ۵۱، خیابان فیض با ۵۳، بولوار کاوه با ۷۵، کردآباد با ۶۷ و میرزا طاهر با ۵۲ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۰۷ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. همچنین ایستگاه سنجش کیفی هوا در خیابان‌های استانداری قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۳۶ AQI وضعیت پاک و در قهجاورستان با ۶۳، مبارکه با ۶۲ و شاهین شهر با ۵۱ وضعیت قابل قبول و در زرین‌شهر با ۱۶۱ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

فعالیت سامانه ناپایدار و وزش باد به نسبت شدید تا شدید از اواخر هفته گذشته مناطقی از جمله مرکز اصفهان را در بر گرفته و سبب کاهش آلاینده‌های جوی شده است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان این ناپایداری‌ها تا فردا سه‌شنبه ۲۶ دی به صورت بارش پراکنده مناطق غرب و وزش باد شدید در سایر مناطق استان ادامه دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا