علمی و پزشکی

وضعیت نامناسب بدن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

آفتاب‌‌نیوز :

 با توجه به وضعیت کنونی افراد، تشویق به فعال ماندن برای سلامت ستون فقرات ادامه دارد و در ذیل مواردی در این مورد و راهکارهای بهتر برای سالم نگه داشتن ستون فقرات ارائه شده است.

پوسچر چیست؟

به نقل از مدیکال، پوسچر روشی است که ستون فقرات یک فرد انحنا پیدا می‌کند و بدن را بالا نگه می دارد. وضعیت غیرفعال به نحوه ایستادن بدن در هنگام استراحت یا خواب اشاره دارد، در حالی که وضعیت فعال می‌تواند ایستایی (ایستادن، نشستن، دراز کشیدن و زانو زدن) یا پویایی (راه رفتن، دویدن) باشد.

به‌طور کلی پوسچر، هم ترازی اعضای بدن در ارتباط با یکدیگر در هر لحظه است. وضعیت بدن شامل فعل و انفعالات پیچیده بین استخوان‌ها، مفاصل، بافت همبند، ماهیچه‌های اسکلتی و سیستم عصبی مرکزی و محیطی است بنابراین پوسچر نحوه نشستن یا ایستادن افراد محسوب می‌شود.

فردی با پوسچر نامناسب ممکن است علائمی مانند شانه‌های گرد، بدن درد، خمیدگی، زانوهای خمیده، خستگی، وضعیت سر به جلو و کمردرد را نشان دهد.

تاثیر نحوه پوسچر نامناسب بدن بر سلامت

اگر بدن ما در حالت نامناسبی قرار گیرد موجب آسیب به بدن می‌شود که شامل موارد ذیل است:

درد

وضعیت نامناسب بدن می‌تواند باعث سردرد، گردن درد و کمردرد تحتانی و فوقانی شود همچنین بر انعطاف‌پذیری فرد تاثیر می‌گذارد و خطر سقوط را افزایش می‌دهد.

خواب ضعیف

زمانی که وضعیت بدنی مناسب نباشد، فرد ممکن است خواب راحت نداشته باشد زیرا ماهیچه‌ها به‌طور کامل شل نمی‌شوند.

ضعف گوارشی

داشتن حالت خمیده می‌تواند به شکم فشار وارد کند و منجر به کندی هضم، رفلاکس اسید، یبوست و بی‌اختیاری ادرار شود.

انحنای ستون فقرات

وضعیت درست بدن به حفظ شکل S طبیعی ستون فقرات ساخته شده از سه منحنی کمک می‌کند با این حال، با وضعیت نامناسب، فشار بیش از حد در موقعیت اشتباه بر این منحنی‌های طبیعی تاثیر می‌گذارد و شکل آنها تغییر می‌کند و خطر آسیب جدی افزایش می‌یابد.

نکاتی برای بهبود پوسچر بدن

برای اینکه بدن شما در وضعیت مناسب قرار گیرد دانستن این نکات ضروری است:

مراقب پوسچر بدن خود باشید

هنگام نشستن، راه رفتن و خوابیدن، مراقب وضعیت بدن خود باشید. تغییر وضعیت نشستن، پیاده‌روی کوتاه و استفاده از پشتیبان مناسب می‌تواند به بهبود وضعیت نشستن شما کمک کند. در حالی که ایستاده‌اید، مطمئن شوید که صاف و کشیده ایستاده‌اید و شانه‌های خود را به عقب برگردانید. خوابیدن به پهلو با بالش می‌تواند به کاهش کمردرد، خروپف و رفلاکس اسید کمک کند.

کفش‌های راحت استفاده کنید

انتخاب کفش راحت می‌تواند به کاهش فشار روی ماهیچه‌ها کمک کند و حالت ایستادن و راه رفتن را بهبود بخشد.

به حرکت ادامه دهید

کاهش زمان نشستن و انجام نوعی ورزش ممکن است به بهبود وضعیت بدن کمک کند. تمریناتی مانند یوگا یا تای چی که بر آگاهی بدن تمرکز دارند می‌توانند کمک کننده باشند. تای چی، نوعی ورزش چینی است که به درمان استرس و سلامت قلب و روح کمک زیادی می‌کند و دارای قوانین و فواید بسیاری است.

وزن مناسب را حفظ کنید

اضافه وزن می‌تواند فشار بی‌مورد بر عضلات شکم، لگن و ستون فقرات وارد و کاهش وزن اضافی می‌تواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا