اجتماعی

١۴٠ تصادف اتوبوسی در ٩ماهه اول سال/ کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش اورژانس 

رئیس اورژانس کشور گفت: در 9 ماهه امسال 140 اتوبوس و 120 مینی بوس تصادف کردند. وی گفت: در این مدت 580 هزار عملیات تردد داشتیم و 505 هزار نفر به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گزارش مخبران، دکتر دکتر ضمن گرامیداشت سالگرد انقلاب اسلامی ایران جعفر میادفر گفت: اورژانس کشور قدمتی نزدیک به 40 سال دارد و در سال 1364 در کشور تاسیس شد. در زمان انقلاب حدود 20 پایگاه داشتیم و فقط در چند شهر اورژانس وجود داشت.

وی گفت: خوشبختانه در 40 سال پس از پیروزی انقلاب اقدامات موثری انجام شده است. اورژانس موتوری نیز بخشی از خدمات شهری را ارائه می دهد. ما تغییرات عمده ای در پاسخ 15 ایجاد کرده ایم.

میعادفر در رابطه با این تغییرات اظهار داشت: پرستاران و پزشکان در دیسپاچ اقامت دارند و همواره پاسخگوی سوالات هموطنان خود هستند.

رئیس اورژانس کشور گفت: در سال های گذشته ترانسفرهای ویژه ای برای بیماران قلبی و مغزی ایجاد شده است به گونه ای که علاوه بر حضور پزشک، متخصصان قلب نیز در این محل اعزام می شوند تا در صورت نیاز به بیماری موثر واقع شود. اقدامات، ما می توانیم نوار تماس بگیرید.

وی گفت: سالانه 4.5 میلیون عملیات در کشور انجام می شود و حدود 1200 پایگاه اورژانس شهری و حدود 2 ایستگاه راهداری وجود دارد.

میعادفر در خصوص تعداد نیروهای موتوری اورژانس و فعالیت آنها گفت: بیشتر اورژانس موتوری در تهران فعال است اما برخی شهرهای بزرگ دیگر به این نوع خدمات مجهز هستند. روند تامین و خرید حدود 3 لاین موتوری را در اوایل سال 84 در کلانشهر انجام خواهیم داد. امیدواریم یکی از چالش های ما بخشی از مدیریت زمان ما حل شود.

میعادفر افزود: حدود 200 خط موتور در تهران فعال است که حدود 150 باند آن همیشه فعال و 50 موتور پشتیبانی است.

وی در خصوص توسعه اورژانس هوایی در کشور گفت: در ابتدا که اورژانس هوایی شروع شد، اغلب برای پوشش حوادث رانندگی و مناطق صعب العبور استفاده می شد؛ اورژانس هوایی بسیار کمک کننده است: از ابتدای سال تاکنون بیش از 300 باردار بوده اند. مادران با اورژانس هوایی از مناطق بحرانی به مراکز درمانی منتقل شده اند.

میعادفر ادامه داد: پیش بینی می کنیم در ماه های آینده 70 پایگاه اورژانس هوایی داشته باشیم، البته هزینه های اورژانس هوایی بالاست و نمی توان در هر شهری انتظار اورژانس هوایی را داشت. اورژانس هوایی مانند اورژانس زمینی نیست و شعاع عملیاتی خاص خود را دارد.

رئیس اورژانس کشور گفت: حدود 250 میلیارد تومان برای 50 پایگاه اورژانس هوایی هزینه شده است و از دولت و مجلس می خواهیم بودجه اورژانس هوایی را در نظر بگیرند.

میعادفر ادامه داد: اورژانس از ابتدای سال یعنی در سه ماهه اول بیش از 3 هزار عملیات هوایی انجام داده است که 68 درصد آن مربوط به حوادث ترافیکی و غیرترافیکی است.

وی درباره پیوند عضو پیوندی با اورژانس هوایی گفت: یکی دیگر از ماموریت های اورژانس هوایی بحث پیوند اعضا برای اهدای عضو است که از ابتدای سال تاکنون حدود 50 پرواز برای بحث اهدای عضو انجام شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره چالش بزرگ پیش روی کشور گفت: در اورژانس سه چالش بزرگ داریم، بحث نیروی انسانی، آمبولانس و فضای فیزیکی چالش هایی است که در اورژانس با آن مواجه هستیم.

میعادفر ادامه داد: به دلیل نداشتن اورژانس با کمبود نیرو مواجه هستیم؛ البته امسال دانشگاه های برتر کشور در حال برنامه ریزی برای راه اندازی دوره های فوریت های پزشکی و از همه مهمتر جذب نیروهای بومی در شهرستان ها هستند. به چالش کشیده شد زیرا ما با فرهنگ یا زبان شهر آشنا نیستیم.

وی در خصوص کمبود آمبولانس ادامه داد: حدود 4 سال است که آمبولانس جدیدی به ناوگان اضافه نکرده ایم. 5500 آمبولانس داریم که 3000 آن فرسوده و بالای 14 سال عمر دارند. 350 آمبولانس پنج تا شش ساله است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به فوریت فضای فیزیکی گفت: در کلان شهرها در تامین مسکن مشکل جدی داریم که بخشی از آن توسط دولت و بخشی از آن توسط موسسات خیریه اهدا می شود. و مدارس و بیمارستان ها.» کمک به ساخت پایگاه های اضطراری می تواند بسیار ارزشمند باشد.

میعادفر در خصوص اعطای صحیح وام نیز اظهار داشت: مردم در فوری ترین زمان با اورژانس تماس می گیرند و حتی تعداد این افراد مشخص نیست. در دنیا اعتبارات فوریت های پزشکی بر اساس عملکرد تخصیص می یابد اما در ایران پیشنهادی برای بهبود روند تخصیص بودجه نداریم.

24000 پرسنل فعال در اورژانس وجود دارد که از این تعداد 21000 نفر پرسنل عملیاتی هستند: “سایر نیروهای اورژانس در حال تردد هستند.” بنابراین هزینه اضطراری هزینه اضافی نیست.

وی در خصوص حضور اورژانس در بحث واکسیناسیون گفت: اورژانس خدمات فوریت های پزشکی است اما واکسیناسیون نیاز به جهاد دارد. اورژانس نیز تصمیم گرفت وارد میدان شود. حدود سه ماه است که اورژانس وارد بحث واکسیناسیون شد و پس از بهبود شرایط واکسیناسیون در کشور، با مجوز وزیر بهداشت به فعالیت اصلی خود بازگشتیم و در حال حاضر در بحث واکسیناسیون فعال نیستیم. . البته اکنون در صورت لزوم وارد این بحث می شویم.

میعادفر درباره آمادگی اورژانس در 6 بهمن ماه گفت: 5 بهمن ماه اورژانس آماده است و برای هر برنامه ای که در ستاد کرونا و دولت در نظر گرفته شود، تمهیدات لازم را انجام داده ایم.

وی درباره زمان رسیدن به بالین بیماران یا مصدومان گفت: در شهرهای کوچک 8 دقیقه و در جاده ها 14 دقیقه به محل حادثه می رسیم. در 9 ماهه 580 هزار عملیات تردد داشتیم و 535 هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردیم. استان تهران تصادفات رانندگی بیشتری دارد.

در 9 ماهه سال جاری 140 دستگاه اتوبوس و 120 دستگاه مینی بوس دچار حوادث رانندگی شده اند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا