بین الملل

پشت‌پرده سفر جنجالی کیم‌ جونگ‌ اون به مسکو/ تسلیحات چین به اسم کره شمالی وارد روسیه می‌شود؟

مهسا مژدهی: خبر سفر قریب‌الوقوع کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به روسیه رسانه‌های امریکایی را به صدا در آورده است. آنها نگران توافقات امینتی هستند که احتمالا قرار است بین پوتین و اون منعقد شود. نیویورک تایمز می‌گوید که رهبر کره شمالی در ماه جاری میلادی به روسیه می‌رود و درباره امکان ارائه تسلیحات به این کشور برای استفاده در جنگ اوکراین رایزنی می‌کند.منابع این روزنامه آمریکایی مدعی هستند که کیم احتمالاً با قطار زرهی از مبدأ پیونگ‌یانگ به «ولادی‌وستوک» در روسیه خواهد رفت و احتمالا همانجا با پوتین دیدار خواهد کرد.

دولت آمریکا هشدار داده بود که ممکن است پیونگ‌یانگ تسلیحات بیشتری در اختیار روسیه قرار دهد تا در جنگ علیه اوکراین استفاده شوند. جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که آمریکا نگران است که مذاکرات تسلیحاتی بین روسیه و کره شمالی به‌طور فعال پیش برود.

این ادعاها پس از آن مطرح شده که سازمان اطلاعات کره جنوبی روز دوشنبه این هفته مدعی شد که «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در جریان سفری که به پیونگ‌یانگ داشت، پیشنهاد برگزاری رزمایش دریایی مشترک به کره شمالی داده بود.

عبدالرضا فرجی راد استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل در مورد سفر اون به مسکو در ماه آینده میلادی می‌گوید: از زمانی که جنگ اوکراین شروع شد، روس‌ها با کمبود منابع روبه رو شدند. این کمبود هم از نظر نیروی انسانی حاضر در جبهه‌ها و چه از نظر تسهیلات برای روسیه به وجود آمده است. جبهه‌های روسیه هم در شرق و هم در جنوب است و نیرو هم باید در مناطق شمالی که روس ها در حمله به آن موفق نبودند نگه دارند. جمعیت روسیه هم نسبت به وسعتی که دارد کم است. این جنگ، جنگ با تسلیحات و امکانات ناتو است و آنها نمی‌توانند هم از نظر تولید تسلیحات و هم از نظر نیروی انسانی به اوکراین برسند. لذا از همان ماه‌های اولیه که روس ها نتوانستند شمال اوکراین را بگیرند به این فکر افتادند که تسلیحات مورد نیاز را از کشورهای دوست تهیه کنند. حتی به این فکر افتادند که از این کشورها نیرو بگیرند. حتی کوبایی ها اعلام کرده اند گروه هایی که نیرو برای جنگ به جبهه اوکراین میفرستادند را دستگیر کرده اند. قبلا هم روس ها با کره شمالی برای دریافت کمک ارتباطاتی برقرار کرده اند که ظاهرا الان در حال نتیجه دادن است.

پشت‌پرده سفر جنجالی کیم‌ جونگ‌ اون به مسکو/ تسلیحات چین به اسم کره شمالی وارد روسیه می‌شود؟

بیشتر بخوانید:

پوتین از اون سلاح می‌خواهد/ رهبر کره شمالی تصمیم سفر به مسکو دارد

هشدار آمریکا به رهبر کره شمالی درباره ارسال سلاح به روسیه

او در مورد انگیزه های کره شمالی از همکاری با مسکو توضیح داد: کره شمالی به دلیل مانوری که در منطقه از سوی امریکا و کره جنوبی و ژاپن ایجاد شده عصبانی است و هر دو طرف بدشان نمی‌آید همکاری داشته باشند که هم نیازهای روسیه تامین شود و هم کره شمالی این مانور را تلافی کند. به نظر می‌رسد بعد از سفر کیم به مسکو ما شاهد ارسال تسلیحات به روسیه باشیم و شاید هم به توافق برسند که نیرو هم به روسیه ارسال کنند. در کره شمالی مردم با سیل و قحطی موجه شوند و با فروش تسلیحات کیم می تواند مبالغ قابل توجهی برای حل این بحران ها به دست بیاورد.

فرجی راد در ادامه گفت: روس ها مدت هاست که با کره شمالی رابطه داشتند و این مربوط به قبل از فروپاشی شوروی است و این دو همسایه هم هستند. البته کره شمالی بیشتر به چین وابسته است اما در سال های اخیر روس ها هم در این کشور نقش دارند. وقتی جنگ است و پلیس بین‌الملل حکم دستگیری پوتین را صادر می‌کند و او نمی تواند در کنفرانس بریکس در افریقای جنوبی شرکت کند، همکاری با اون در مقایسه با این وضعیت به اعتبار پوتین لطمه نمی زند. او در این جنگ لطمه اصلی را خورده است.

این کارشناس در پایان گفت: کره ای ها بدشان نمی‌آید که غرب و کره جنوبی متوجه شوند که ارتباط پیونگ یانگ و روسیه محکم شده است. در عین حال من احساسی دارم که ممکن است چینی ها نخواهند مستقیم به روسیه کمک نظامی کنند و این کمک نظامی با افزایش تولید در کره شمالی و با واسطه این کشور ارسال می‌شود. یعنی کره تولید خود را با کمک چینی ها بالا ببرد و بعد به اسم خودش به روسیه بفرستد. مساله دیگر این است که کره شمالی هر چیزی که ارز وارد کشورش کند، با آن وارد معامله می شود. این کشور صادر کننده سلاح است و خودش را مجهز کرده و تمام سرمایه های ملی خود را برای تقویت نیروی نظامی به کار برده چون احساس می کند رقبایی مانند آمریکا و ژاپن و کره جنوبی دارد. البته زیر بنای تولیدات نظامی این کشور مربوط به چین و روسیه است. این کشور ارتش منظمی هم دارد که حتی می تواند در حوزه اموزش هم به کار روسیه بیاید و این پول زیادی را به سمت کره شمالی می آورد.

۳۱۱۳۱۲

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا