عمومی

پیامدهای قدرت گرفتن راست افراطی در اسـرائیل

به قدرت رسیدن نتانیاهو می تواند به عنوان یک تهدید بزرگ علیه ایران تعبیر شود. در عین حال می توانند فرصتی بی سابقه برای جمهوری اسلامی باشند. تهران در سیاست داخلی و خارجی خود بازنگری معناداری می کند.

به گزارش مخبران، روزنامه نگاری به نام احمد زیدآبادی در یادداشتی در این روزنامه میهن وی نوشت: بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود اسرائیل، در انتخابات پارلمانی اسرائیل به پیروزی پر و شیرینی دست یافته است، از این پس می توان او را «پادشاه اسرائیل» نامید، زیرا با وجود برخی محدودیت ها، آینده جامعه اسرائیل عمدتاً با اراده او تعیین می شود.

تا لحظه تنظیم این خبر، نتایج نهایی انتخابات هنوز اعلام نشده است، اما طبق پیش‌بینی‌ها، یک جناح راست وفادار به نتانیاهو می‌تواند بین 62 تا 65 کرسی پارلمان را کسب کند. نتیجه با نظرسنجی های روزهای منتهی به انتخابات موافق نبود. اکنون دست نتانیاهو برای تشکیل دولتی به انتخاب خود باز است. او قول داده است که با حضور حزب صهیونیست مذهبی و دو حزب ارتدکس شاس و یهودیت تورات، یک دولت کاملاً راست تشکیل دهد. تشکیل چنین دولتی زنگ خطر را برای همه یهودیان سکولار و میانه رو که طرفدار صلح با فلسطینی ها هستند به صدا در خواهد آورد و به همین دلیل، نتانیاهو ممکن است به دنبال دعوت از احزاب خارج از بلوک راست برای پیوستن به دولت آینده باشد.

احزاب خارج از بلوک راست افراطی قبلاً متعهد شده بودند که در دولت تحت رهبری نتانیاهو شرکت نکنند، اما شاید نگرانی آنها در مورد آینده اسرائیل باعث شود در تصمیم خود تجدید نظر کنند. اگر احزاب خارج از بلوک راست به هر قیمتی با شرکت در دولت تحت رهبری نتانیاهو موافقت نکنند، تا حد قابل توجهی در گروگان حزب افراطی صهیونیست مذهبی خواهند بود.

حزب صهیونیستی مذهبی که به نژادپرستی در میان یهودیان شهرت دارد، حرص و آزمندی لجام گسیخته برای بلعیدن کرانه باختری دارد و بدون شک نتانیاهو را برای گسترش بی‌سابقه شهرک‌های یهودی در قلب سرزمین‌های فلسطینی تحت فشار قرار خواهد داد.

نتانیاهو و حزبی که او رهبری می کند از گسترش شهرک های یهودی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی حمایت می کنند، اما نه به اندازه حزب صهیونیست مذهبی که نسبت به حساسیت های بین المللی در این مورد کاملاً بی تفاوت است.

بنابراین، برای اینکه نتانیاهو رهبران حزب صهیونیستی مذهبی را در کنار خود داشته باشد، ناگزیر باید درخواست آنها مبنی بر الحاق بخشی از کرانه باختری و اعمال حاکمیت اسرائیل بر این مناطق را بپذیرد.

اما چنین اقدامی واکنش شدید کشورهای جهان را در پی خواهد داشت و روابط آنها با اسرائیل را به خطر می اندازد. به همین دلیل، نتانیاهو به یک بحران فراگیر و خطرناک نیاز دارد تا توجه جامعه جهانی را به گوشه دیگری از خاورمیانه معطوف کند و بدین وسیله فشار را از خود دور کند.

همه شواهد نشان می دهد که ایران را برای این منظور در نظر گرفته اند. نتانیاهو که از ابتدای امضای برجام موضع کاملاً سازش‌ناپذیری اتخاذ کرده است، تمام تلاش خود را برای خنثی کردن آن انجام داده و به طور واضح و علنی خواستار دفن دائمی این توافق شده است. وی تنها راه خنثی سازی آنچه را «تهدید هسته ای شدن ایران» خواند، تشدید بی سابقه تحریم ها و طراحی «گزینه نظامی معتبر» می داند و تاکید کرد که در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

از این منظر، به قدرت رسیدن نتانیاهو را می توان به عنوان پایه و اساس یک تهدید بزرگتر علیه ایران تعبیر کرد. در عین حال می توانند فرصتی بی سابقه برای جمهوری اسلامی باشند. تهران در سیاست داخلی و خارجی خود بازنگری معناداری می کند.

حقیقت این است که جناح راستی که از نتانیاهو حمایت می کند ماهیت ملی و مذهبی فاشیستی دارد. سیاست اعلامی او گسترش شهرک‌های یهودی در سرزمین‌های فلسطین، تغییر در سیستم قضایی به‌ویژه عملکرد دیوان عالی و افزایش امتیازات جامعه سنتی مذهبی بود و همه این سیاست‌ها منفور از سکولاریسم، صلح‌طلبی و تساهل بود. یهودیان داخل و خارج از اسرائیل تا آنجا که از دولت آینده نتانیاهو متنفرند. این انزجار بدون شک جناح راست را تشویق به مقابله مدنی و تبدیل خیابان های اسرائیل به تظاهرات ضد نتانیاهو می کند و دولت راست را تحت فشار شدید قرار می دهد.

فشارهای مشابهی از سوی جامعه بین‌المللی به‌ویژه کشورهای عربی، اروپا و آمریکا متوجه دولت نتانیاهو خواهد شد و آن را تا مرز بحران خواهد برد.

همانطور که گفته شد، نتانیاهو برای خنثی کردن این فشارها به دنبال ایجاد بحران در ایران است، اما اگر ایران از یک سو با انجام اصلاحات اساسی، زمینه یکپارچگی همه جانبه ملی را فراهم کند، از سوی دیگر، شرایط متعادل و متوازن ایجاد می کند. نظم موثری داشته و راه را برای گفت و گو با کشورهای منطقه و همه قطب های قدرت جهان بر اساس منافع کشور باز می کند، بی شک نتانیاهو در ایجاد بحران در ایران و بلعیدن کرانه باختری و بلعیدن کوتاهی نخواهد کرد. اورشلیم شرقی، اما او و متحدان فاشیستش هدف مشروع فشارهای داخلی و خارجی خواهند بود و یک بار برای همیشه از صحنه سیاست اسرائیل حذف خواهند شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا