اقتصادی

چانه‌زنی پالایشگاه‌های هند برای خرید نفت با روپیه

بانک مرکزی هند، از پالایشگاه‌های دولتی بزرگ این کشور خواست تامین‌کنندگان نفت خلیج فارس را تحت فشار قرار دهند تا در سال مالی آینده، حداقل ۱۰ درصد از پول خرید نفت را به روپیه قبول کنند.

به گزارش مخبران، مدیران آگاه به بلومبرگ گفتند: هدف از این اقدام، تقویت جایگاه روپیه در تجارت بین‌الملل و کاهش وابستگی به دلار است. دولت، نگران است که تقاضای رو به رشد هند برای انرژی، روپیه را تحت فشار نزولی قرار دهد و می‌خواهد از رشد مصرف به عنوان اهرمی به نفع خود استفاده کند.

سه شرکت بزرگ پالایش نفت شامل ایندین اویل، بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم، این موضوع را با صادرکنندگان مطرح کرده‌اند اما تامین کنندگان به دلیل ریسک ارزی و هزینه تبدیل، مخالفت کرده‌اند. بانک مرکزی از پالایشگاه‌های هندی خواسته است بخشی از هزینه‌های تراکنش را بر عهده بگیرند اما این پالایشگاه‌ها در برابر این پیشنهاد به دلیل آسیب دیدن حاشیه سودشان، مقاومت کرده اند.

هند، سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است و پیش‌بینی می‌شود پیشران بزرگ رشد مصرف جهانی نفت در دهه جاری باشد. اکثر معاملات جهانی نفت به دلار است اما چین، در استفاده بیشتر یوان از برای پرداخت پول واردات، موفقیت‌هایی کسب کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت ایندین اویل در اوت گذشته، بخشی از پول خرید یک میلیون بشکه نفت از شرکت ملی ابوظبی (ادنوک) را به روپیه پرداخت کرد. با این حال، از آن زمان، هیچ معامله‌ای به این ارز نداشته است. پالایشگاه‌های این کشور از ارزهای دیگر شامل درهم امارات برای پرداخت پول نفت روسیه استفاده کرده‌اند.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا