اجتماعی

چرا یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی قابل برداشت نیست؟

چرا یارانه 300 و 400 هزار تومانی لغو نمی شود؟

دولت تا ماه گذشته 45 هزار تومان یارانه داده بود. کل بدهی ماهانه مورد نیاز برای پرداخت آن سه هزار میلیارد تومان است. اما رقم جدید معیشت حدود ۷ تا ۸ برابر بیشتر است.

به گزارش مخبران؛ شب گذشته یارانه جدید به سرپرستان خانوار واریز شد. اما پس از مدتی مشخص شد که برداشت امکان پذیر نیست.

300 و 400 هزار تومان یارانه به سرپرستان خانوار واریز می شود و اقساط وام کرونا نیز از این سپرده کسر شده است اما مبلغ واریز شده قابل برداشت نیست.

بر اساس پیامکی که بانک مرکزی به بانک ارسال کرده است، وجه سپرده قابل استرداد نیست. شاید دلیل اصلی این باشد که بانک مرکزی همچنان نمی تواند اعتبار لازم را برای بانک هایی که برای واریز یارانه فعالیت می کنند، تامین کند.

روند واریز یارانه ها بر اساس لیست مشمولان توسط وزارت کار و سازمان هدف تعیین می شود، بانک مرکزی اعتبار مورد نیاز را تامین و در اختیار بانک های عامل قرار می گیرد و مبلغ آن به حساب های سطح بعدی مردم می رود.

تنها فرضی که اکنون می توان مطرح کرد این است که یارانه جدید برداشت نشده و وام مورد نیاز ارائه نشده است.

اعتبار 25000 میلیارد تومان

دولت تا ماه گذشته 45 هزار تومان یارانه داده بود. کل بدهی ماهانه مورد نیاز برای پرداخت آن سه هزار میلیارد تومان است. اما رقم جدید معیشت حدود ۷ تا ۸ برابر بیشتر است. یعنی دولت برای پرداخت این یارانه به حدود 25 هزار میلیارد تومان پول نقد نیاز دارد. اعتباری که وجود ندارد یا از قبل برنامه ریزی نشده است.

تصمیم دولت برای افزایش و تجمیع یارانه ها ناگهانی بوده است. البته از سال گذشته تاکنون بارها و بارها دولتمردان از تجمیع و پرداخت یارانه 400 هزار تومانی صحبت کرده اند اما احتمالاً فاز اجرایی آن ناگهانی بوده است.

چرا که معاون اقتصادی دولت تنها یک روز قبل از سخنان رئیس جمهور اعلام کرد که پرداخت یارانه ها در حال بررسی است و کارشناسان هنوز رقم نهایی یارانه ها را اعلام نکرده اند.

اما ظرف 24 ساعت کارشناسان به نتیجه رسیدند و روش اجرا و میزان یارانه مشخص شد. این ناهماهنگی نشان می دهد که دولت به یکباره تصمیم به پرداخت دیه 300 و 400 هزار تومانی گرفته است و شاید دلیل پذیرش آن نیز نداشتن بدهی باشد.

دکمه بازگشت به بالا