عمومیمطالب برتر

چگونه کفش ورزشی را گشاد کنیم؟

برای همه زمان‌هایی پیش آمده که پس از خرید کفش والیبال احساس تنگی و فشار را به روی پاهای خود احساس می‌کنند و به دنبال راه‌های برای گشاد کردن کفش والیبال تنگ خود هستند. خرید در هنگام صبح، افزایش وزن به علت بارداری، تورم پاها به علت دیابت، بین سایز بودن پاها از جمله عواملی هستند که باعث تنگ شدن کفش‌ها می‌شوند. اما نگران نباشید، با استفاده از راهکارهایی ساده می‌توانید کفش‌های دوستداشتنی ولی تنگ خود را بپوشید و از آن‌ها لذت ببرد.

حتما در هنگام خرید این جمله را از فروشندگان شنیده اید که می‌گویند پس از مدتی کفش جا باز می‌کند. اگر کفش شما تنگ می‌باشد، برای سرعت بخشیدن به این روند، جوراب ضخیمی را بر پا کرده و در خانه راه بروید تا فرم پای شما را بگیرد.

استفاده از روزنامه  و یا جوراب

برای گشاد کردن کفش تنگ، چند ورق روزنامه و یا جورابی را مرطوب و سپس گلوله کرده و در درون کفش تنگ قرار دهید تا فضای کافی برای آن‌ها ایجاد شود.توجه کنید که اگر شکل کفش بدفرم شد، آن‌ها بیرون آورده و پس از خشک شدن کفش، مجددا روزنامه خشکی را در درون آن ها قرار دهید.

اگر کفش خشکی را دارید می توانید روزنامه نمداری را در دورن کفش قرار دهید و یا جوراب نمداری را بپوشید. پس از پر کردن کفش با روزنامه و یا پوشیدن جوراب، سشواری را برروی قسمت هایی که در آن‌ها پای شما را می‌زندگرفته تا شروع به نرمی کنند.دقت کنید که پس از نرم شدن و خاموش کردن سشوار پا و یا روزنامه را از درون کفش در نیاورید و اجازه دهید تا کفش خشک شود.

استفاده از دانه های جو یکی از روش‌هایی است که در دیرباز برای گشاد کردن کفش‌های تنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. این روش که برای کفش‌هایی چرمی کاربرد دارد، پس از پر کردن کفش با دانه‌های جو، روی آن‌ها آب ریخته و یک شبانه روز را به آن‌ها فرصت می‌دادند. دانه‌های جو دراین مدت آب را جذب کرده و بدین ترتیب کفش تنگ ، گشاد می‌شود.

نکته: به بانوان باردار در هنگام خرید توصیه می‌شود کفشی بزرگتر از سایز پای خود تهیه کنند. در هنگام بارداری وزن افزایش یافته و بدنبال تورم پاها، کفش تنگ‌ می‌شود. استفاده از آب و الکل یکی دیگر از راهکارهایی است که جهت گشاد کردن کفش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این منظور، مقداری آب و الکل را با یکدیگر ترکیب کرده و بر روی کفش در داخل و خارج اسپری نمایید. در صورتی که با این روش، کفش گشاد نشد، می‎توانید اینکار را چند بار تکرار کنید.

اگر در جلو و پنجه پای خود احساس تنگی می‌کنید، سیب زمینی را متناسب با ابعاد کفش خود برش زده و آن را داخل پنجه کفش قرار دهید. یک شبانه روز فرصت دهید تا سیب زمینی در درون کفش شما باقی بماند. این روش علاوه بر کمک به گشاد شدن کفش، بوی نامطبوع پا و کفش را نیز از میان می‌برد.

نکته قبل توجه: پای افراد دیابتی در صورت قرار گرفتن در کفش‌های تنگ، در معرض فشار و زخم قرار می‌گیرد. و کفش‌های با پنجه پهن از کفش‌هایی هستند که به افراد دیابتی توصیه می‌شود.

How to widen sneakers

استفاده از کیسه یخ و یا فریز کردن کفش

یخ زدن کفش باعث منبسط شدن و گشاد شدن کفش می‌شود. اگر تنگی را در جلوی پنجه پای خود حس می‌کنید، مقداری یخ را در جلوی پنجه قرار دهید. اگر این تنگی در کناره‌ها و کل پای شما حس می‌شود، کل کفش را با یخ پر کرده و اجازه دهید تا یخ‌ها آب شده و سپس کفش خود را امتحان نمایید.

ظرفی را در آب قرار داده و اجازه دهید تا به جوش آید. در حالت جوش 3-5 دقیقه کفش خود را برروی بخار آب حاصله قرار دهید. پس از این مدت سریعا کفش را با پا روزنامه و یا پارچه پر کرده و اجازه دهید تا خشک شود.

برخی از مواقع هنگامی که برای خرید کفش به بازار می رویم کفشی زیبا نظرمان را به خود جلب می کند و این جلب توجه سبب می شود که به درستی و با دقت کفش را امتحان نکنیم و کفش را با عجله بخریم. سپس هنگامی که در خانه به امتحان کفش نو خود می پردازیم متوجه می شویم که برایمان تنگ است .احتمالا شما نیز چنین خطایی در خرید کفش داشته اید اما نگران نباشید شما می توانید در خانه با استفاده از روش هایی که در این بخش از دنیای مد ارائه می کنیم کفش تنگ خود را گشاد کنید و به مدت طولانی از آن استفاده نمایید.

موثرترین روش ها برای های تنگ

روش هایی برای بزرگتر کردن کفش های تنگ

روزنامه ی مرطوب

برای گشاد شدن کفش تنگ درون هر دو کفش را با روزنامه های خیس پر می کنیم . دقت کنید شما وقتی کفش را با روزنامه پر کردید کفشتان شکل غیر عادی نداشته باشد و بدشکل نشودبلکه باید ظاهر عادی خود را حفظ کند. هنگامی که کفش و روزنامه ها خشک شدند آن ها را بیرون آورده و کفش را امتحان نمایید.

دانه های جو

استفاده از دانه های جو برای گشاد کردن کفش ها روشی قدیمی است . در این روش کفش ها را با دانه های جو پر می کنند و روی آنها آب ریخته و اجازه می دهند شب تا صبح بمانند . دانه های جو به دلیل جذب آب به خود پر حجم تر می شوند و بدین گونه کفش تنگ شما را گشاد می کنند. بعد از خشک شدن کفش هایتان می توانید آنها را امتحان کنید . این روش برای کفش های چرمی نیز به کار می رود.

استفاده از قالب کفش

قالب کفش دارای جنس های مختلف و شکل پا است که با پیچ هایی می توان آن را از طول و عرض تنظیم کرد و به اندازه پا در آورد. گشاد کردن کفش با قالب زمان بر است و به چند روز زمان نیاز دارد .بسیاری از مغازه ها برای سرعت دادن به گشاد کردن کفش اسپری یا روغن مخصوصی دارند . شما به جای این اسپری ها می توانید از اسپری الکل و آب یا روغن های مخصوص کفش چرم کمک بگیرید .

راهکاری عالی برای گشاد کردن کفش

اگر کفشتان تنگ است آن را اینگونه گشاد کنید

الکل ایزوپروپیل (الکل مالشی)

الکل و آبرا به مقدار 50 درصد از هریک با هم مخلوط کنید و دریک اسپری آبپاش بریزیدو درون کفش ها را اسپری کنید یا اینکه می توانید به جای اسپری به قسمت های تنگ کفش الکل بمالید یا یک جوراب نخی را درون محلول آب و الکل بگذارید تا خیس سپس جوراب را چلانده و همراه با کفش ها بپوشید. اگر کفش شما اندازه نبود این روش را پس از خشک شدن الکل می توانید دوباره تکرار کنید.

گشاد کردن پنجه کفش

اگر کفشتان تنها در یک لنگه و یا یک قسمت مانند پنجه کفش برایتان تنگ است یک شب درون آن جوراب گلوله شده خیس بگذارید تا کفش ها گشاد تر شوند.

آسانترین راه گشاد کردن کفش های تنگ

برای گشاد کردن کفش های اندک تنگ می توانید آنها را در طول روز در منزل با یک جوراب بپوشید و راه بروید تا کفش ها فرم پای شما را بگیرند و به اصطلاح جا باز کنند.

گشاد کردن کفش تنگ با استفاده از زمینی

یک سیب زمینی بزرگ را پوست کنده و درون کفش خود فشار دهید تا کفش تان ورم کند. یک شب اجازه دهید درون کفش تان بماند . این روش نه تنها کفش را گشاد می کند بلکه سبب می شود بوی بد کفش از بین برود .

نکات مهم هنگام خرید کفش

  • در هنگام خرید، سایز پای خود را به طور کامل اندازه بگیرید.
  • هر دو پای خود را اندازه بگیرید و فقط به سایز یک پا بسنده نکنید زیرا برخی افراد سایز دو پایشان متفاوت است.
  • اگر کفش مدنظرتان کمی برایتان تنگ است، یک سایز بزرگتر آن را انتخاب کنید .
  • برخی افراد سایز پایشان رند نیست مثلا می تواند سایز پای یک نفر 38٫5 باشد پس هنگام خرید کفش، این مساله را با فروشنده در میان بگذاریدزیرا مارک های معروف سایزبندی متناسب برای این افراد دارند.
  • در نیمه دوم روز کفش بخرید زیرا در بعد از ظهر پا ورم میکند و سایزش بزرگتر می شود.

کفش هایی با بافت کشی بخرید.

کفش های چرم واقعی و اصل انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پلاستیک و چرم تقلبی دارد پس در صورتی که نمی توانید کفش چرم بخرید آن را دقیقا مطابق با سایز پایتان انتخاب کنید .در نظر داشته باشید تنگی کفش باعث تاول، پینه بستن و و از فرم خارج شدن انگشتان پا می شود.در صورت امکان کفش تنگتان را به فروشنده برگردانید و آن را با سایز بزرگتر تعویض کنید.

نکاتی مهم در گشاد کردن کفش

روش هایی که در آنها برای گشاد کردن کفش از آب و حرارت استفاده می شود اگر بر روی کفش های چرمی اعمال می کنید بعد از اتمام واکس بزنید تا نرمی چرم حفظ شود.در روشی که از جوراب استفاده می شود و در بخش دیگری از دنیای مد نمناک هم در مورد آن توضیح دادیم ممکن است جوراب ممکن است در اثر رطوبت و تماس با کفش رنگ بگیرند.

پس از جوراب های قدیمی استفاده کنید.کفش هایی که در آنها از چسب برای چسباندن قطعات مختلف آن استفاده شده است ممکن است در اثر حرارت از هم باز شوند .کفش های با جنس مواد پلاستیکی، پی وی سی و از این دست را حرارت ندهید زیرا کفش از شکل نرمالش خارج می شود وگاز های سمی تولید می کند.برای گشاد کردن کفش های پارچه ای مراقب باشید، زیرا هر کشش به الیاف آنها صدمه وارد می کند.چرم های مختلف به میزان متفاوتی قابلیت انعطاف پذیری دارند.

کلام آخر:

در هنگامی که قصد خرید کفشی را دارید، زمان کافی را برای انتخاب کفش خود قرار دهید. زمان کوتاه و عجله در هنگام خرید و صرفا توجه به ظاهر زیبای کفش باعث انتخاب کفشی تنگ و نامناسب با پا می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که پاها در بعد از ظهر ورم کرده و سایز آن‌ها کمی بزرگ تر می‌شود. پس تا حد امکان از خرید کفش در صبح پرهیز کرده و خرید خود را به بعد از ظهر موکول کنید تا با کفشی با سایز نامناسب و تنگ مواجه نشوید.

دکمه بازگشت به بالا