فرهنگ و هنر

کاظم هژیر آزاد : کاش اول فکری برای حقوق بازنشستگی‌مان می‌کردند!

وقتی برای گرفتن هدیه می رویم باید اخم کنیم که نمی توانیم هدیه را قبول کنیم اما می خواهم اول به فکر حقوق بازنشستگی ما باشند و بعد به ما احترام بگذارند.

قرار است در مراسم افتتاحیه چهلمین جشنواره تئاتر فجر از کاظم هژیرآزاد هنرمند پیشکسوت تئاتر تجلیل شود.

وی در گفت وگو با مخبران در آستانه مراسم بزرگداشت خود فردا پنجشنبه 14 بهمن از دغدغه های معیشتی هنرمندان تئاتر و سال های رفت و آمد آنها گفت و آرزو کرد که کرونا از جهان محو شود. .

سخنان او اگرچه از وضعیت ناخوشایند بزرگان خانواده تئاتر از کوچک تا کوچک و از وضعیت نابسامان این هنر حکایت دارد، اما سخنان خود را با خنده و خنده بیان می کنند و از هرگونه تلخی و زمزمه پرهیز می کنند.

وی گفت: به هر حال باید قدردان این جشن باشیم، اما فکر می کنم اولین فکر افزایش مستمری امثال خودمان است.

هنرمندانی که هشت سال بازنشسته شده اند همچنان به صحبت می پردازند: 50 سال در تئاتر، سینما و تلویزیون، اما مستمری ندارند. البته از هشت سال پیش که بازنشسته شدم این حقوق ها بهتر شده اما هنوز خیلی کم است.

هژیر آزاد با تاکید بر اینکه این اثر حقوق بازنشستگی ندارد، با لحنی طنز اضافه می کند: باید جلوی دوربین برویم یا با عصا روی صحنه! اما امروزه آثار نمایشی بیهوده هستند.

سپس با لحن غمگینی ادامه می دهد: تئاتری را که باید فدا کنم!!! آیا می توانید هنرمندی را پیدا کنید که از طریق تئاتر زندگی کند؟ همه باید در سینما یا تلویزیون کار کنند یا سفر کنند و کارهای دیگری انجام دهند، گاهی اوقات حضورشان در تئاتر احساس می شود.

او به انگیزه این آیین می‌خواهد کرونا از دنیا محو شود و همه چیز عادی شود، «می‌توانیم در سایه این تعمیم صحبت کنیم و ببینیم آیا به تئاتر نیاز داریم یا نه!» الان تماشاگر جرات تئاتر رفتن را ندارد و من هم تئاتر نمی روم. چون قبلاً دو بار درگیر تاج گذاری بودم و این سومین بار است که ممکن است این اتفاق بیفتد.

این بازیگر درباره وضعیت سخت گروه های جوانی که در ایام کرونا چراغ روشن می کردند، می گوید: متاسفم برای جوانانی که در حال مطالعه هستند و از انجام کاری روی صحنه خوشحال می شوند و حالا در این شرایط سخت باید نگران باشند. حضار. این شرایط غم انگیز است، غم انگیز!

کاظم هژیر آزاد: می خواهم اول به فکر حقوق بازنشستگی ما باشند!

حظیری زاد با ابراز تاسف از اینکه دولت دیگری از تئاتر خارج می شود، گفت: دولت بر دوش بخش خصوصی سنگینی می کند زیرا نمی تواند با بودجه کم تهیه کننده تئاتر باشد. سال ها پیش دکتر منتظری که ریاست مرکز هنرهای نمایشی را برعهده داشت، اقدام به تاسیس یک مجموعه تئاتر کرد. پیگیر پیگیری‌هایشان بودند و این توانایی را داشتند، اما بعد با رفتنشان همه چیز رها شد، اما اگر مرکز هنرهای نمایشی نهادی می‌شد، بودجه‌شان تجدید می‌شد و وضعیت بهتر می‌شد.

او ابراز تاسف می کند: «واقعیت این است که در هیچ کجای دنیا که امروز هستیم، وجود ندارد. یوزپلنگ شتری نام تئاتر است و ما از انجام آن خوشحالیم. اما جشن های ما مانند جشن عروسی است که همه چیز را بعد از مراسم پرتاب می کنند و چراغ ها خاموش می شود.

حجی‌آزاد ترجیح می‌دهد دیگر تلخ نباشد و سخنانش را با لحنی طنز به پایان می‌رساند: حالا باید باور کنیم که به جایی رسیده‌ایم که به ما افتخار می‌کنند! ما نیز خوشحال و سپاسگزاریم.

کاظم حاضر آزادزاده در سال 1329 متولد شد و در نوجوانی در کلاس های نمایش در هنرستان آناهیتا زیر نظر مصطفی و مهین اسکویی شرکت کرد. او بعدها به گروه تئاتر آناهیتا پیوست و پس از جدایی از گروه در دهه 60 به همکاری با دیگر هنرمندان این عرصه ادامه داد.

حزیرجاد در طول سالیان متمادی حضورش در تئاتر با کارگردانان مطرحی چون داود رشیدی، علی رافعی، داود میرباقری، قطب الدین صادقی، اکبر زنجانپور، علیرضا کوشک جلالی، محمد رحمانیان، ندار برهانی و مرند همکاری داشته است.

او همچنین هنرمندی با تجربه در عرصه عکاسی است و در آثار کارگردانان مشهوری چون کیانوش عیاری، اصغر فرهادی، حسن فتحی، مهدی فخیم زاده، همایون اسعدیان، خسار معصومی، ابراهیم حاتمی کیا همکاری داشته است. یکی از کارهای اخیر او. ، درام سریال «زخم کار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا