فرهنگ و هنر

کتاب «موقعیت ننه» منتشر شد

اولین کتاب در ژانر طنز «وضعیت مادربزرگ» توسط انتشارات مارج و بوم منتشر و وارد بازار نشر شد.

به گزارش مخبران، انتشارات مرزبوم که در حوزه های مختلف اجتماعی اقدام به تولید و انتشار کتاب و ترجمه در حوزه دفاع مقدس کرده است، هم اکنون این کتاب را با محتوای طنز منتشر می کند. کتاب های زیادی در ژانر طنز در حوزه دفاع مقدس منتشر شده است اما «وضعیت مادربزرگ» ویژگی های خاصی مانند واقعیت وقایع، بیان ساده روایت ها و گاه لهجه شیرین اصفهانی و از همه مهمتر تجربه اول دارد. این یک نویسنده کمدی است.. با انتشار این کتاب با مرتضی قاضی، رئیس انتشارات مرجبوم و رمضانعلی کاووسی، نویسنده کتاب «وضعیت مادربزرگ» گفت و گو کردیم.

مرتضی قاضی مسئول انتشارات مرزبوم از همکاری مشترک انتشارات مرزبوم با حوزه هنری اصفهان برای انتشار کتاب «وضعیت مادربزرگ» گفت و «وضعیت مادربزرگ» داستانی طنز از رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه نویسنده کتاب، رمضانعلی کاووسی از معلولیت ستون فقرات دفاع مقدس است، گفت: نویسنده کتاب با تمام محدودیت هایی که داشته این سوغات را گردآوری کرده است. بیشتر این خاطرات از نیروهای رزمنده اصفهانی است و در خاطرات طنز با لهجه اصفهانی بازنمایی شده است.

قاضی درباره علت انتشار مرجوبوم در ژانر طنز گفت: باید تصویر درستی از جبهه داشته باشیم، درست است که فضا محل جنگ است و شاید تصویری که از جبهه و جنگ ساخته ایم. معنویت بالایی است که سال ها در ذهن ما وجود دارد، باید این را در نظر بگیریم که در اردوگاه ها آموزش می دیدند یا برای عملیات آماده می شدند و عملیات را انجام نمی دادند و به نوعی در داخل جبهه زنده بودند.

وی گفت: طبیعتا زندگی از خنده و شوخ طبعی گرفته تا خشم و غم دارد. به نظر من لازم است قسمت شیرین و به نوعی طنز جبهه را با این کتاب ها نقاشی کنیم. ما می توانیم زندگی جلویی را با ابعاد بیشتر و دقیق تر به تصویر بکشیم، در واقع ارواح از همه اقشار، با همه گویش ها و با همه فرهنگ ها، با همه روحیات و شخصیت ها وجود دارند.

62 جانباز طنز و استقلال حراست

رمضانعلی کاووسی جانباز قطع نخاع و نویسنده فعال در عرصه دفاع مقدس و جدیدترین «مادربزرگ تیغه های گل سرخ»، «پرواز با بال های شکسته»، «کفش»، «راز راز»، «راز من» سهم عشق» و «بامداد روژ» در «وضعیت» از زاویه ای دیگر به خاطرات رزمندگان اصفهانی پرداخته است. «یک روز آقای قربانی، رئیس ادبیات حوزه هنری اصفهان به من گفت کتاب هایی که می نویسی خیلی خوب است، اما وقتی می گویی جای طنز در کتاب های مقدس خیلی خالی است. خاطرات رزمندگان و جانبازان اینگونه است.» مجموعه بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه طنز نوشتن از زندگی نامه های معمولی دشوارتر است، گفت: در واقع شما باید این نوع نوشته ها را بسیار ظریف بنویسید و موضوع خمیری طنز دارد.

نویسنده کتاب «وضعیت مادربزرگ» درباره نحوه جمع آوری خاطرات در کتاب «وضعیت مادربزرگ» بیان کرد: جانباز ضایعه نخاعی بودم. من ضبط داشتم و وقتی به بنیاد شهید یا سپاه اصفهان رفتم، وقتی رزمنده ای آمد، به او گفتم می خواهم کتابی بنویسم، با من همکاری می کنی و به من می گویی؟ یا دو خاطره طنز؟ در نهایت 72 خاطره از این دوستان جمع آوری کردم.

وی گفت: از این تعداد 10 خاطره به دلیل نداشتن بار طنز حذف شده و کتاب شامل 62 خاطره از جانبازان و آزادگان است.

“بسیاری از مردم فکر می کنند ما رزمندگانی هستیم که فقط زمانی که در جبهه هستیم نماز می خوانیم. ما قرآن خواندیم. همین بود، اما شوخی، صحبت و خندیدن و شادی واقعاً بخشی از زندگی ما به عنوان یک رزمنده نبود و اگر می توانستیم نبود.” کوسی خاطرنشان کرد. در مقابل آتش دشمن مقاومت کنیم ما باید به هر نحوی همدیگر را تشویق می کردیم و همین صحبت ها مثلاً دو، دو دقیقه ای بچه ها را تشویق می کرد.

وی «اشنوک» را یکی از بهترین خاطرات کتاب «وضعیت مادربزرگ» نام برد و گفت: در کل تمام خاطرات این کتاب زیبا و خنده دار است و اگر خواننده این کتاب را شروع کند باید آن را بخواند. اینطور به نظر می رسد.

نویسنده «وضعیت مادربزرگ» با بیان اینکه این کتاب زمانی نیست، می گوید که اگر رزمنده ای خودش کتاب را خواند، بداند که این خاطره مربوط به مأموریت خیبر 1362 است. مثلا.

وی گفت: یکی از ویژگی های من این است که هیچ وقت به متن اصلی دست نمی زنم و همه این خاطرات شبیه واقعیت است که دقیقاً همین اتفاق افتاده است و شاید اگر سرنخی بخواهم وظیفه من است که در نظر بگیرم. اصالت خاطرات، یعنی اطمینان از عدم انجام داستان.

کوسی افزود: از طرفی من اهل مبارزه بودم و می توانستم دست بچه ها را بخوانم، اگر فردی بخواهد اغراق کند یا فیلمنامه خودش را بسازد آن خاطره را نمی آوردم.

وی با بیان اینکه کتاب «مقام مادربزرگ» اولین تجربه من در ژانر طنز است، ابراز امیدواری کرد که مخاطبان از آن استقبال کنند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا