اجتماعی

کشف مخدر «زامبی» در سیگارهای الکترونیکی قاچاق در انگلیس

پس از کشف برخی از اقلام قاچاق مصادره شده حاوی ماده مخدر «زامبی» در انگلیس، کارشناسان به افرادی که از سیگارهای الکترونیکی حاوی «تتراهیدروکانابینول» (THC) استفاده می‌کنند، هشدار داده‌اند که با خطر استنشاق ماده بسیار خطرناکی به نام «زایلازین» مواجه هستند.

به گزارش مخبران، دامپزشکان برای آرام سازی و بی‌هوش کردن حیوانات بزرگ از زایلازین استفاده می‌کنند. این ماده ضربان قلب و تنفس را تا اندازه خطرناکی کاهش می‌دهد و وقتی تزریق می‌شود می‌تواند باعث ایجاد تکه‌های بزرگ بافت مرده شود و به این دلیل داروی زامبی نامیده می‌شود. استفاده از آن ممکن است برای انسان به قیمت جانش تمام شود.

ماده زایلازین تاکنون در بازارهای زیرزمینی در برخی کشورهای غربی عمدتا با مواد مخدر قوی مثل هروئین یا فنتانیل مخلوط می‌شد. اما کارشناسان می‌گویند اکنون انواع جدیدی از محصولات غیرقانونی زایلازین وارد بازار انگلیس شده است.

علاوه بر ویپ‌های خطرناک، قرص‌های حاوی زایلازین هم کشف شده که به عنوان کدئین، دیازپام یا والیوم عرضه می‌شود.

تتراهیدروکانابینول (THC) ماده اصلی روانگردان ماریجوانا است. این سیگارهای الکترونیکی حاوی روغن در انگلیس غیرقانونی است.

تاکنون دستکم یک مورد مرگ و چندین مورد بستری کودکان و نوجوانان مرتبط با زایلازین در بریتانیا به ثبت رسیده است و بیم آن می‌رود که سوء مصرف آن مانند آمریکا افزایش یابد.

بر اساس گزارش پزشکی قانونی، فردی که در انگلیس پس از مصرف این ماده مخدر درگذشت، کارل واربرتون نام داشت. او سابقه مصرف مواد مخدر غیرقانونی داشت و بارها به مراکز خدمات ترک اعتیاد معرفی شده بود. در معاینات پس از مرگ او هروئین، فنتانیل و کوکائین و همچنین زایلازین در بدنش یافت شد.

به گزارش بی بی سی، اداره غذا و دارو آمریکا می‌گوید استفاده از این ماده مخدر با سایر آرام‌بخش‌های قوی ممکن است باعث عوارضی چون مشکل در تنفس، افت فشار خون، کاهش ضربان قلب، زخم‌های عفونی، اعتیاد و در نهایت مرگ شود.

تزریق زایلازین همچنین موجب ایجاد قطعاتی از بافت مرده و پوسیده می‌شود که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به قطع عضو شود.

زایلازین در اوایل دهه ۲۰۰۰ در بازار مواد مخدر غیرقانونی در پورتوریکو ظاهر شد و از آن زمان عمدتاً در شرق ایالات متحده و در کانادا هم یافت شده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا