اقتصادی

۱۰۰ هزار تن برنج مازاد در گیلان موجود است

مخبران/گیلان استاندار گیلان با اشاره به آغاز خرید برنج مازاد از کشاورزان استان از سوی فروشگاه های زنجیره‌ای گفت: حدود ۱۰۸ هزار تن برنج مازاد داریم که ۳۰ هزار تن در اختیار کشاورزان و بقیه در شالیکوبی‌ها است.

اسدالله عباسی امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سفر دو هفته گذشته وزیر جهاد کشاورزی به گیلان تصمیمات خوبی در ارتباط با خرید برنج مازاد کشاورزان استان گرفته شد که طی هفته جاری اجرایی شده است.

وی با اشاره به خرید توافقی برنج مازاد کشاورزان گیلان از سوی فروشگاه های زنجیره‌ای خاطرنشان کرد: برنج پرمحصول نیز به صورت تضمینی خریداری می شود

استاندار گیلان اضافه کرد: در این استان تنها حدود ۵۰۰۰ تن برنج پرمحصول از نوع شیرودی تولید می‌شود و نوع تولید برنج در گیلان متفاوت است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه ۳۵ درصد برنج مورد نیاز کشور شامل ۷۱۰ تا ۷۵۰ هزار تن در استان تولید می شود، اضافه کرد: حدود یک میلیون تن برنج در مازندران و بقیه در سایر مناطق کشور تولید می شود.

وی بیان کرد: در زمان حاضر، حدود ۱۰۸ هزار تن برنج مازاد در استان داریم که ۳۰ هزار تن در اختیار کشاورزان و بقیه در شالیکوبی‌ها است.

عباسی با اشاره به جلسه روز گذشته بررسی مسائل شالیکاران استان‌های شمالی کشور که با دستور رئیس جمهور و به ریاست معاون اول برگزار شد، خاطرنشان کرد: تصمیمات خوبی در این نشست و همچنین جلسه اختصاصی با وزیر جهاد کشاورزی گرفته شد.

استاندار گیلان ادامه داد: اعلام کردیم که واردات برنج داخلی و خارجی به گیلان از مرز رودبار، اردبیل و رودسر ممنوع است؛ ضمن اینکه واردات برنج نیز تا چهار ماه متوقف خواهد شد.

وی با بیان اینکه در روزهای آینده شرایط خوبی فراهم خواهد شد، اضافه کرد: برنج های موجود در دست کشاورزان و در شالیکوبی ها تا اواخر مرداد خریداری خواهد شد و برنج جدید وارد بازار می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: تمام زنجیره‌ها اعم از تولیدکننده و مصرف کننده برنج را مورد توجه قرار می دهیم.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا