عمومی

۸۰درصد بازار گردشگری سلامت در دست دلالان

کارشناسان معتقدند ما می توانیم سالانه حداقل پنج میلیارد دلار از گردشگری پزشکی درآمد داشته باشیم.

به گزارش مجله مخبران خدایان وی نوشت: گردشگری سلامت و توریسم درمانی پس از صنعت نفت و خودرو سومین صنعت بزرگ جهان است و تاثیر بسزایی بر درآمد ارزی کشورها دارد که این موضوع و همچنین قابلیت های ارزشمند در حوزه بهداشت و درمان بخش در کشور ما بستری ایده آل برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم می کند.به گفته کارشناسان، گردشگری سلامت ایران در رتبه بندی جهانی سال 2020 در بین 110 کشور در رتبه 46 قرار دارد و به گفته وی با توجه به اینکه یک گردشگر سلامت بین 3 تا 5 هزار دلار درآمد دارد. اگر تنها 200 هزار گردشگر پزشکی وارد کشور شوند یک میلیارد دلار درآمد ایجاد می شود.

دلالان جان بیماران را به خطر می اندازند

محمد جهانگیری، رئیس انجمن بین المللی خدمات سلامت در گفتگو با ما در پاسخ به اینکه متولی گردشگری سلامت کدام وزارتخانه است، می گوید: گردشگری سلامت یک خدمت مویرگی است که باید در حوزه های مختلف تعریف شود و به اکوسیستم تبدیل شود. و با در نظر گرفتن این امر به عنوان یک اکوسیستم، وزارت بهداشت، وزارت گردشگری و بخش خصوصی باید دست اندرکاران این خدمات نیز برای ایجاد بستر توسعه این صنعت در کشور تلاش کنند.البته از سال 93 بهداشت و درمان هیئت راهبردی گردشگری برای هماهنگی این صنعت (شامل وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، موسسه میراث فرهنگی، اتاق بازرگانی و سازمان نظام پزشکی) تشکیل شده و انجمن توسعه گردشگری خدمات سلامت نیز به عنوان یک سازمان مردم نهاد زیر نظر اتاق بازرگانی اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی در پیش داریم.

جهانگیری می افزاید: گردشگری سلامت به عنوان یک کار حرفه ای درون سیستمی باید دارای ضوابط مشخص و دقیق باشد و همه تسهیلگران و کارگزاران موظفند زیر نظر سامانه گردشگری سلامت فعالیت کنند تا بتوانند به صورت تضمینی به بیماران خدمات ارائه کنند. متاسفانه گاهی اوقات توزیع کنندگان فقط به فکر کسب درآمد هستند و با ارائه خدمات غیر قابل اعتماد جدای از آسیب رساندن به این صنعت جان بیماران را به خطر می اندازند. بنابراین لازم است کارگزاران و تسهیلگران وارد سامانه شده و آموزش ها و شناسه لازم را دریافت کنند که انجمن از آن ها حمایت می کند تا به صورت حرفه ای در این زمینه به عنوان کارگر گردشگری سلامت فعالیت کنند. بنابراین در حال حاضر حدود 40 شرکت تسهیل کننده سلامت در انجمن بین المللی خدمات گردشگری سلامت عضویت دارند که پس از دریافت شناخت و آموزش های لازم بر اساس اصول و استانداردها در این زمینه فعال هستند. اما متأسفانه حدود 80 درصد کارگران این رشته به صورت غیررسمی کار می کنند و باید این وضعیت مدیریت شود. البته این به معنای کوتاه شدن دست دلالان از این صنعت نیست، بلکه باید با گذراندن آموزش های لازم و اخذ شناسه فعالیت، طبق استانداردهای رسمی تعیین شده در این زمینه فعالیت کنند.

فرآیند ویژه گردشگری سلامت

سید محمد اکرمی رئیس انجمن علمی ژنتیک پزشکی ایران در گفت و گو با ما گفت: حضور بیش از 200 متخصص ژنتیک پزشکی در کشور فرصت طلایی را برای بیماران سایر کشورها به ویژه عراق و عربستان فراهم کرده است. کشورهای عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان، پاکستان و کشورهای مشترک المنافع ایران نیز به دلیل ارزان بودن خدمات پزشکی از کارشناسان ما یاد کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به توسعه علم نوین پزشکی در ایران می گوید: گردشگران سلامت می توانند از 10 خدمات پزشکی شامل خدمات تشخیصی و پیشگیرانه و درمانی مربوط به بیماری های ژنتیکی، درمان ناباروری، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های چشمی بهره مند شوند. . تشخیص و درمان سرطان، جراحی پلاستیک، دندانپزشکی، ارتوپدی، سلول درمانی و ناشنوایی به ایران ارجاع می شود.

اکرمی می افزاید: گردشگری سلامت فرآیندی تخصصی است که نیازمند کار گروهی و برنامه ریزی دقیق است. بنابراین لازم است با ساماندهی توزیع کنندگان در این زمینه و ارائه خدمات آموزشی لازم به آنها گردشگری سلامت را به صورت ویژه در وزارت بهداشت و میراث فرهنگی مدیریت کرد تا این صنعت توسعه یابد.

ترس از نابودی گردشگری سلامت

رضا جمیلی از فعالان حوزه آموزش گردشگری سلامت، تولید محتوا و اطلاع رسانی نیز می گوید: قبل از شیوع کرونا، گردشگری سلامت سالانه یک میلیارد دلار درآمد برای کشور داشت و آمار این بازار امیدوارکننده است.

وی می افزاید: تا اسفند 97 بیش از 400 سازمان گردشگری سلامت در کشور فعال بودند، اما با شیوع ویروس کرونا، اکثر بیمارستان های کشور در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفتند و نتوانستند خدمات گردشگری سلامت ارائه کنند. و این صنعت بیش از 90 درصد دچار رکود شد. در حال حاضر کمتر از 30 سازمان گردشگری سلامت و حدود 20 سازمان خدمات مسافرتی در این بخش فعالیت می کنند. بنابراین در دوران کرونا دو اتفاق بزرگ یعنی انقباض بازار و کاهش تعداد کارگران این صنعت رخ داده و اکنون بیم از بین رفتن آن وجود دارد. تا زمانی که دو وزارت بهداشت و گردشگری به عنوان متولی بخش اداری این صنعت با هم هماهنگ نباشند، آسیب بیشتری به آن وارد می کنند. با ساماندهی و مدیریت این صنعت می توانیم با جذب گردشگر سلامت سالانه حداقل 5 میلیارد دلار درآمد کسب کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا