5 علت چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی

چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی یکی از مشکلات شایعی در این دستگاه ها است که کاربران زیادی را کلافه کرده و باعث شده است که نحوه رفع این مشکل سوال بسیاری از افراد باشد .
ماشین لباسشویی ، یک دستگاه مدرن و نسبتا هوشمند است. در حالی که این دستگاه ثابت کار کند، همه چیز در حالت عادی بدون غافلگیری و وقفه در شستشو اتفاق می افتد. با این حال، اگر فرآیند تکنولوژیکی عملکرد ماشین لباسشویی به دلایلی شکست بخورد، ممکن است شستشو توسط دستگاه متوقف شود . در این صورت دستگاه با ایجاد آلارم و هشدار مشکل پیش آمده را هشدار می دهد.
اگر دستگاه دارای صفحه نمایش باشد، می توانید کد خطای مربوط به یک نقص خاص را روی آن مشاهده کنید. اما اگر صفحه نمایش نداشته باشد ، نشانگرهای جداگانه بصورت چراغ های روی صفحه کنترل روشن می شوند که ترکیبی از شاخص های خاص نیز نوعی کد خطا است. به این ترتیب می توانید به سرعت آسیب را شناسایی و تعمیر کنید.

دلایل چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی

 1 . آسیب دیدن کابل برق

در اغلب موارد، اگر کابل برق آسیب ببیند، اتصال ماشین لباسشویی کاملاً قطع می شود و دستگاه اصلا روشن نمی شود. اما اگر آسیب جزئی باشد، می توان ولتاژ را به دستگاه وارد کرد، با این حال، ماشین لباسشویی می تواند با چشمک زدن همه نشانگرها، شما را از خرابی خطرناک مطلع کند. در این صورت باید کابل برق را از نظر آسیب دیدگی و پارگی بررسی کرد و از سالم بودن دوشاخه و همچنین سوکت را بررسی مطمئن شد.
به طور معمول، چنین خرابی ماهیتی مکانیکی دارد، با سایش طبیعی هیچ جزء مرتبط نیست. تشخیص سریع چنین نقصی بسیار مهم است، زیرا ممکن است باعث آتش سوزی شود.  خرابی کابل می تواند با بوی تند سیم سوخته همراه باشد و باعث از کار افتادن دستگاه شود . اگر شاهد چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی بودید باید بلافاصله کابل ها را بررسی و در صورت نیاز فوراً آن را با کابل جدید جایگزین کنید.

 2 . آسیب به برد کنترل الکترونیکی

یکی دیگر از دلایل چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی در صفحه کنترل ممکن است خرابی پیچیده تر و ناخوشایندتر یعنی نقص در برد کنترل دستگاه باشد.  برد الکترونیکی یک قطعه مهم در عملکرد ماشین لباسشویی است. برد ماشین لباسشویی تمام داده ها را از سنسورها دریافت می کند و پس از آن دستوراتی برای انجام عملکردهای مختلف بر اساس داده های دریافتی از سنسورها صادر می کند.
بنابراین، اگر برد معیوب باشد، هرگونه عملیات بیشتر ماشین لباسشویی غیرممکن است، نشانگرهای روی صفحه کنترل روشن می شوند، دستگاه به کار خود ادامه نمی دهد. دلایل اصلی که می تواند منجر به خرابی برد الکترونیکی شود، شبکه الکتریکی ناپایدار یا رطوبت روی برد است.
در حالت اول، برد به دلیل اتصال کوتاه از جمله مدارهای داخلی و همچنین به دلیل افت ولتاژ از کار می افتد.  در این صورت تعمیرکار باید برد را بازرسی کند، مناطق آسیب دیده را شناسایی کند، مسیرها و عناصر سوخته را دوباره لحیم کند. در موارد بسیار شدید، برد باید به طور کامل با یک برد جدید جایگزین شود. در حالت دوم، به دلیل آب بندی و عایق بندی ضعیف کیس، رطوبت می تواند روی برد بنشیند . در این صورت کنتاکت های روی برد ممکن است اکسید شوند که  باید تمیز شوند.

رنگی شدن لباس در لباسشویی نی نی سایت | ریختن سرکه در لباسشویی نی نی سایت

 3 . بارگیری نادرست لباس ها در درام

گاهی اوقات، چشمک زدن نشانگرهای روی صفحه کنترل ماشین لباسشویی ممکن است با خرابی دستگاه همراه نبوده  و ناشی از عملکرد نامناسب دستگاه، یعنی بارگیری نادرست درام باشد .  اگر اضافه بار اتفاق بیفتد، بسته به اینکه چقدر این اضافه بار بیشتر باشد ماشین لباسشویی شروع بکار کند اما ناگهان متوقف شود که در این حالت، لازم است که لباس ها را از درام را تا حدی به حجم های مجاز تخلیه کرده و برنامه شستشو را مجدداً راه اندازی کنید.
همچنین عدم تعادل نیز ممکن است در درام رخ دهد.  بطور معمول تمام لباس ها باید به طور یکنواخت داخل درام قرار گیرند، اگر عدم تعادل رخ دهد و برخی منسوجات به یک طرف درام منتقل شده باشند، ممکن است دستگاه با تکان دادن درام سعی کند این مشکل را به تنهایی رفع کند. اگر دستگاه به خودی خود نتوانست عدم تعادل را برطرف کند، متوقف می شود و ممکن است مشکل چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی ایجاد شود . در این صورت باید درب درام را باز کنید و به صورت دستی عدم تعادل در درام را اصلاح کنید.

 4 . اختلال در برنامه

گاهی اوقات یک خرابی ممکن است به آن بدی که بنظر می رسد نباشد.  عملکرد ماشین لباسشویی مدرن از جمله توسط یک برد الکترونیکی کنترل می شود.  گاهی اوقات به دلایل عینی یا ذهنی، الکترونیک دستگاه ممکن است از کار بیفتد. بنابراین، اگر نشانگرهای قفل، ساعت و غیره چشمک می زند و مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد، اولین تلاش باید سعی در تنظیم مجدد سیستم الکترونیکی ماشین لباسشویی باشد.
انجام این کار کاملاً ساده است، باید با جدا کردن دوشاخه از پریز، ماشین لباسشویی را کاملاً خاموش کنید و 5 دقیقه صبر کنید ، پس از آن دوباره آن را وصل کنید و سعی کنید برنامه شستشو را اجرا کنید تا همه چیز به طور عادی شروع به کار کند. اما اگر دستگاه دوباره هنگ کرد و نشانگرها چشمک زد، باید تشخیص و  عیب یابی دقیق تری انجام شود.

 5 . نصب اشتباه ماشین لباسشویی

اهميت نصب صحيح ماشين لباسشويي به شدت دشوار است. علیرغم سادگی ظاهری این فرآیند، اغلب توصیه می شود برای نصب ماشین لباسشویی از مرکز خدمات کمک بگیرید. دلیل این امر ساده است ، عملکرد صحیح و پایدار دستگاه در آینده تا حد زیادی به صحت کار انجام شده بستگی دارد.
بنابراین، اگر ماشین لباسشویی متوقف شود و نشانگرها روی پانل شروع به چشمک زدن کنند، نصب نادرست را نمی توان رد کرد. به خصوص اگر یک پدیده مشابه در عملکرد ماشین لباسشویی بلافاصله پس از نصب شروع شود.
بیشتر اوقات، علت چشمک زن روی پانل، سازماندهی نادرست تخلیه است. هر تعمیرکار ماهری می داند که شیلنگ تخلیه باید در سطح خاصی قرار گیرد، اگر این سطح نقض شود، تخلیه به درستی کار نمی کند، در این صورت ممکن است دستگاه متوقف و باعث چشمک زدن تمام نشانگرهای ماشین لباسشویی شوند.

لازم به ذکر است که تشخیص خرابی در اغلب موارد نیازمند تجربه و مهارت تعمیرکار مجاز است و باید با مراکز تعمیرگاهی تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا