پاکسازی صورت با بخور و اسکراب

 مزایای پاکسازی صورت با دستگاه بخور

قبل از اینکه بخواهیم آموزش پاکسازی صورت با دستگاه بخور را توضیح دهیم، باید با مزایای پاکسازی صورت با بخور آشنا شویم. آیا اصلا پاکسازی کردن پوست با بخور، خوب و مفید است؟ از جمله مزایای پاکسازی صورت با می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انواع پوست

به طور کلی ۴ نوع پوست وجود دارد.

 1. پوست چرب؛ براق و چرب و جوش دارند، ضخیم اند،منافذ باز دارند.
 2. پوست خشک؛ شفاف اند ،منافذ ریز و کوچک دارند، کشیدگی احساس می‌شود،داری لک و مک اند.
 3. پوست خشک و حساس؛ تمام مشخصات پوست خشک را دارند وعلاوه برا آن واکنش پذیرند و ملتهب می‌شوند.
 4. پوست مختلط: نواحی T صورت (پیشانی وچانه چرب) و نواحی U صورت (کناره لب ،زیر چشم) خشک است و کشیدگی احساس می‌شود.

پاکسازی صورت چیست | پاکسازی صورت در ارایشگاه

روش‌های پاکسازی پوست

در کل پاکسازی به دو روش انجام می شود:

 1. با دستگاه بخور
 2. بدون دستگاه بخور

اولین قدم، قبل از مرحله بخور تمیز کردن پوست مشتری از آلودگی ها و مواد آرایشی است که بنا به نوع پوست مشتری، از شیر پاک کن یا تونر استفاده می‌شود. بخور صورت باعث نرم شدن سلول‌های مرده سطح پوست می‌شود و اجازه می‌دهد این سلول‌های مرده راحتر از سطح پوست جدا شوند و جریان خون در زیر پوست بهتر اتفاق بیفتد که به دو روش بخور سرد و بخور گرم انجام می‌گیرد و با توجه به نوع پوست مشتری، زمان بخور و فاصله دستگاه بخور از پوست مشتری متفاوت هست.

برای پوست های چرب از بخور گرم استفاده نمی‌شود؛ چون منافذ پوست باز می‌شود و چربی پوست همچنان ترشح می‌شود. برای پوست‌های خشک، اجازه پاکسازی پی در پی را نخواهیم داشت، چون چربی این پوست کم هست و فقط درحد نرم شدن پوست از فاصله دورتر بحالت رطوبت رسانی بخور گرم داده می‌شود.

مرحله بعدی اسکراب هست که انواع مختلفی دارندو باید به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوست ماساژ می‌دهیم

انواع اسکراب

اسکراب شنی به صورت دانه‌درشت، دانه‌متوسط و دانه‌ریز موجود است و با زمان مختلف روی پوست نم‌دار ماساژ می‌دهیم. البته اسکراب شنی را به دور چشم نمی‌زنیم. اگر پوست چرب هست، از اسکراب دانه‌درشت و اگر پوست معمولی و مختلط هست، از اسکراب دانه‌متوسط و برای پوست خشک از اسکراب دانه‌ریز استفاده می‌شود.

بعد از استفاده از اسکراب پوست آماده است که مواد مغذی و آبرسان را دریافت کند. در این مرحله انواع  ماسک‌ها را با توجه به نوع پوست می‌توانیم به پوست بزنیم.

بعد از ماسک نوبت به آبرسان هاست که بسته به نوع پوست انتخاب می‌شوند و در مرحله آخر از یک تونر استفاده می‌شود که یک محلول قابض است و منافذ پوست رو می بندد و باعث می‌شود به مرور زمان پوست دچار لک نشود. آخرین مرحله از پاکسازی، استفاده از ضد آفتاب هست.

درخصوص پاکسازی بدون دستگاه با توجه به نوع پوست مشتری اسکراب مدنظر را به‌مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوست ماساژ دهید. سپس با آب ولرم بشویید و با کمک یک روغن ماساژ دهید و یک ماسک را روی صورت به مدت ۲۰ دقیقه استفاده قرار دهید. سپس صورت را با آب ولرم شسته و یک آبرسان به صورت بزنید.

چنانچه روغن ماساژ در دسترس نبود، می توانید از روغن بچه جهت ماساژ دادن استفاده کنید.

جهت تشخیص نوع پوست، نیم ساعت بعد از بیرون آمدن از حمام بدون اینکه کرم روی پوست صورت بزنید، یک دستمال کاغذی رو صورت گذاشته، اگر لکه های چربی روی صورت و یا روی دستمال مشاهده شد، پوست شما چرب یا مختلط هست و اگر مشاهده نشد و احساس کشیدگی کردید داری پوست خشک هستید.

جهت پاکسازی آنلاین، برای پوست های چرب افترشیو (لیکویید) را روی صورت بزنید و به‌مدت ۵ دقیقه مکث کنید. سپس با کمک آب و پنبه صورت را تمییز کنید. سپس خمیر ریش را با کمی آب رقیق کنید و به صورت زده و ۵ دقیقه مکث کنید. سپس با کمک آب و پنبه پاک کنید.

خمیر ریش هم برای پوست خشک و هم برای پوست چرب قابل استفاده است

پاکسازی صورت چیست و به چه منظوری انجام می شود؟

پاکسازی پوست در واقع یک روش مراقبت از پوست است که با هدف حفظ زیبایی، جوانی و شادابی پوست انجام می شود. پاکسازی پوست صورت با سه هدف کلی قابل انجام است.

 • هدف اول برای پاکسازی پوست صورت برداشتن سلول های مرده از روی پوست است.
 • هدف دوم، حذف چربی ها، آلودگی ها و مواد اضافی از روی پوست است.
 • هدف سوم نیز برای آبرسانی بیشتر و تغذیه و خونرسانی بیشتر به پوست، می باشد.

کمک به خونرسانی بهتر به پوست

زمانی که از دستگاه بخور برای پاکسازی پوست صورت خودتان استفاده می کنید، شاهد گشاد شدن رگ های خونی و تعریق پوست خودتان خواهید بود که این موضوع باعث بهبود تغذیه در پوست می شود.

با کمک بخور برای پاکسازی صورت، می توانید جریان خون در پوست را افزایش دهید. با افزایش جریان خون در پوست صورت، شاهد تولید بیشتر کلاژن و الاستین هستید و سفتی و استحکام پوست نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بخور پاکسازی صورت، یک گرمای ایده آلی را در صورت فرد ایجاد می کند. به همین خاطر، فرد شاهد احساس بهتر و آرامش بیشتری است. حتی امکان اضافه کردن رایحه و اسانس گیاهان دارویی به دستگاه بخور برای پاکسازی صورت وجود دارد.

در فصل های سرد سال، ممکن است که گرفتگی های سینوسی فرد را اذیت کند. با دستگاه بخور برای پاکسازی پوست صورت، می توان حال افرادی که دارای سردردهای سینوسی هستند را بهبود بخشید.

زمانی که پوست رطوبت خود را از دست بدهد، چربی های روی پوست از روی پوست تبخیر می شوند و شاهد خشک شدن شدید پوست خواهیم بود. بسیاری از افراد در فصل های سرد سال، خشکی بیش از حد پوست را تجربه می کنند. دستگاه بخور به دلیل ایجاد رطوبت در پوست، می تواند باعث حفظ نرمی و جوانی پوست شود.

از جمله مشکلات رایج در پوست می توان به خشکی پوست، درماتیت آتوپیک، خارش و ملتهب شدن پوست اشاره کرد. زبر شدن پوست نیز در اثر خشکی هوا به وجود می آید. دستگاه بخور می تواند علاوه بر پاکسازی پوست صورت، باعث جلوگیری از این مشکلات در پوست شود و حتی این مشکلات را درمان کند.

برخی از باکتری ها، ویروس ها و عفونت ها در سطح رطوبت پایین رشد می کنند. این میکروارگانیسم ها می توانند سلامت پوست را تحت تاثیر قرار دهند و باعث کاهش کیفیت پوست شوند. یک دستگاه بخور می تواند با تنظیم کردن سطح رطوبت اتاق، از گسترش عفونت در پوست جلوگیری کند.

کاهش خطر نفوذ آلرژن ها به پوست

سطوح رطوبت کم، می تواند به عملکرد سد پوستی ضرر برساند. به همین خاطر، افرادی که دارای خشکی پوست هستند، معمولا شاهد حساسیت پوست خودشان نیز می باشند. دستگاه بخور برای پاکسازی صورت، می تواند باعث افزایش رطوبت شود و از خشکی پوست و ورود آلرژن ها به پوست صورت جلوگیری کند.

قبل از پاکسازی صورت با بخور چه کارهایی انجام دهیم

تا به اینجای مقاله در مورد مزایای پاکسازی صورت با بخور آشنا شدید. اما قبل از اینکه بخواهیم در مورد آموزش پاکسازی صورت با دستگاه بخور در خانه صحبت کنیم، باید بدانیم که قبل از شروع این فرآیند باید چه کاری انجام دهیم. حتما قبل از شروع پاکسازی صورت با بخور، باید دستگاه بخور را تمیز کنید تا هیچ آلودگی در دستگاه بخور وجود نداشته باشد. بنابراین، مخزن دستگاه بخور را کاملا تمیز کنید تا آب تمیز درون دستگاه ریخته شود و بخار تولید شده نیز عاری از آلودگی های مضر باشد.

سعی کنید که قبل از پاکسازی صورت در خانه با دستگاه بخور، یک دوش آب گرم بگیرید. با این کار هم منافذ پوست صورت شما باز می شوند و هم اینکه پوست شما به گرمای بخور عادت می کند.

حتما قبل از پاکسازی صورت با بخور، صورت خود را با یک شوینده مناسب تمیز کنید تا هیچ آلودگی یا مواد آرایشی روی صورت شما باقی نمانده باشد. بهتر است که حتما پس از شستشوی صورت، از فیس براش هم استفاده کنید. این کار بسیار اهمیت دارد، چرا که وجود آلودگی یا لوازم آرایشی در پوست، مانع از نفوذ رطوبت دستگاه بخور می شود.

لوازم مورد نیاز برای پاکسازی صورت با دستگاه بخور

برای اینکه با ما در آموزش پاکسازی صورت با دستگاه بخور همراه باشید، باید در ابتدا لوازم مورد نیاز برای این کار را آماده کنید. به طور کلی، می توان به جای استفاده از دستگاه بخور، از یک قابلمه دارای آب در حال جوش برای رطوبت رسانی پوست استفاده کرد؛ اما در صورت داشتن دستگاه بخور خانگی گرم، بهتر است که وسایل زیر را نیز آماده کنید.

 • فیس براش برای تمیز کردن پوست پس از پاکسازی
 • صابون گلیسیرین و یا سایر صابون های نرم کننده پوست
 • یک حوله برای خشک کردن پوست در صورت نیاز
 • لوسیون و یا روغن نرم کننده برای استفاده پس از پاکسازی صورت

آموزش مرحله به مرحله پاکسازی صورت با دستگاه بخور

حالا که لوازم مورد نیاز برای پاکسازی صورت با دستگاه بخور را آماده کردید، نوبت به آموزش پاکسازی صورت با دستگاه بخور می رسد. برای اینکه این کار را انجام دهید، باید مطابق با مراحل زیر پیش بروید.

 • در مرحله اول، لازم است که آب را به دستگاه بخور اضافه کنید. دقت داشته باشید که آب معدنی و یا آب مقطر، بهترین گزینه برای حذف میکروارگانیسم های مضر از دستگاه بخور هستند.
 • در مرحله دوم، دستگاه بخور را به برق بزنید. باید چند دقیقه صبر کنید تا دستگاه بخور، بخور مورد نیاز را تولید کنید.
 • در فاصله 15 سانتی متری از دستگاه بخور آب گرم قرار بگیرید. می توانید در صورت نیاز زیر دستگاه بخور دراز بکشید تا رطوبت به پوست شما نفوذ پیدا کند.
 • چند دقیقه ای روبروی دستگاه بخور خانگی بمانید تا در نهایت پوست شما رطوبت مورد نیاز خودش را دریافت کند.
 • شما می توانید پاکسازی صورت با بخور خانگی را 2 الی 3 بار در هفته طبق توضیحات داده شده، انجام دهید.

بعد از پاکسازی صورت چه کنیم؟

حالا که با آموزش پاکسازی صورت با دستگاه بخور آشنا شدیم، باید بدانیم که بعد از استفاده از دستگاه بخور باید چه کاری انجام دهیم. به طور کلی، استفاده از دستگاه بخور می تواند باعث حفظ رطوبت پوست شود، اما قادر به حذف سلول های مرده از روی پوست بدون دخالت فیس براش نیست. پس سعی کنید که پس از گذشت 5 دقیقه از بخور پاکسازی برای صورت، از فیس براش استفاده کنید تا تمامی سلول های مرده از روی پوست برداشته شوند. بخار باعث نرم شدن پوست شده و شما می توانید با کمک فیس براش، تمامی سلول های مرده را از روی پوست بردارید.

پس از اینکه از فیس براش برای حفظ سلامتی پوست استفاده کردید، نوبت به آن می رسد که پوست خود را با یک صابون ملایم و نرم کننده مانند صابون گلیسیرین بشویید تا پوست شما نرم شود و تمامی سلول های مرده نیز از روی پوست حذف گردند.

در نهایت پس از تمام شدن کار، از یک روغن یا لوسیون نرم‌کننده استفاده کنید تا شاهد نرمی پوست خودتان پس از پاکسازی صورت باشید.

دکمه بازگشت به بالا