علمی و پزشکیمطالب برتر

چهار سم مناسب برای درمان و جلوگیری از سفیدک هلو

امروزه با توجه به این که کشاورزان و باغداران زیادی رو به کاشت و پرورش نهال هلو آورده‌اند و از طرفی با مشکل درگیری با بیماری سفیدک هلو مواجه هستند برای از بین بردن سفیدک هلو تلاش و تحقیق بسیار زیادی را انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که باید از سم و قارچکش‌های بسیار قوی استفاده نمود تا جلوی تولید مثل و افزایش این نوع بیماری تا حد زیادی گرفته شود.

بهترین سم برای سفیدک هلو | بهترین قارچ کش سفیدک پودری

 در گذشته با توجه به این که تکنولوژی و علم پیشرفت چندانی نداشت باعث می‌شد تا خیلی از کشاورزان بعد از بیمار شدن درخت و نهال هلو آن را قطع کنند و در نهایت بسوزانند اما امروزه این چنین نیست و افراد کشاورز و باغدار می‌توانند به راحتی با استفاده از سموم قوی این نوع بیماری که ریشه آن از قارچی است از بین ببرند اما باید بدانند که از چه نوع سمی استفاده کنند تا موثرتر باشد.

 بهتر است هنگام خرید نهال هلو به این موضوع توجه داشته باشید که گیاه شما از هیچ گونه بیماری و آفات سفیدک پودر برخوردار نباشد چرا که تهیه گیاه آن هم به طور سالم می‌تواند از بروز بسیاری از بیماری‌ها و شیوع آن در میان دیگر درختان هلو تا جای ممکن جلوگیری کند.

محلولی شگفت انگیز برای نابودی سفیدک هلو

یکی از تاثیرگذارترین محلول‌هایی که امروزه باعث شده تا بسیاری از این نمونه سفیدک‌ها از بین برود استفاده از گوگرد مایع است که بسیاری از کشاورزان به دلیل این که این ماده طبیعی‌تر است از آن در باغات خود استفاده می‌کنند؛ البته باید توجه داشته باشید استفاده از گوگرد به تنهایی و اسپری کردن آن روی شاخه‌ها موثر نبوده و لازم است که آن را با آب ترکیب کنید و در هنگام آبیاری نهال و درختان هلو این نمونه از سموم را وارد خاک و ریشه درختان کنید که این مورد می‌تواند بخش کوچکی از این خسارت‌ها را از بین ببرد.

 توجه داشته باشید که اگر نهال هلو شما با این بیماری درگیر شده است آن را سریع درمان کنید؛ مزیتی که سموم گوگردی دارا هستند این هست که با پاشیدن آن بر روی درختان و شاخه‌ها می‌توانید این نمونه از قارچ‌ها را از بین ببرید علاوه بر آن محلول گوگرد تاثیر مستقیمی بر بالا بردن میوه هلو داشته و می‌تواند منجر به سوددهی کشاورزان در این امر شود.

بهترین سم برای سفیدک هلو | بهترین قارچ کش سفیدک پودری

سموم عالی برای نابودی سفیدک هلو

  • قارچ‌کش توپاس
  • قارچ‌کش بلیس
  • قارچ‌کش کولیس
  • قارچ‌کش توری لیس

این چهار نمونه از قارچ‌کش و سمومی که در بالا نام برده شد چندی از پرطرفدارترین محصولات مورد استفاده در میان باغداران است، مطلوب‌ترین زمان استفاده از قارچ کش  کولیس زمانی است که در درمان بیماری سفیدک هلو سطحی باشد بهتر است از این محصول برای نابودی بیماری درختان تا 2 نوبت استفاده داشته باشید، مزیت این نوع سم، آن است که استفاده از آن در مزارع برای دیگر جانداران و حشران همچون زنبور عسل مشکلی را ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند از آن با خیال راحت استفاده داشته باشند. این قارچ‌کش به صورت مایع بوده که بعد از استفاده به راحتی به بافت شاخه و برگ درختان و نهال هلو نفوذ می‌کند و از گسترش یافتن سفیدک در میان دیگر شاخه‌ها تا حد بالایی جلوگیری می‌کند.

استفاده از قارچ کش بلیس بهتر است زمانی انجام بگیرد که حدود 50 الی 60 درصد برگ درختان ونهال هلو از درخت جدا شده باشند تا این نمونه از سموم به خوبی تاثیر خود را بر درختان بگذارند لذا نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده از قارچکش بلیس برای انسان و جانوران مضر است پس بهتر است هنگام استفاده از آن از لباس، کلاه و دستکش مناسبی استفاده داشته باشید تا مورد آسیب قرار نگیرید.

توصیه شده است زمانی که از سموم بلیس استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که هوا طوفانی نباشد؛ چرا که می‌تواند منجر شود این سموم به دیگر اطراف مزارع پخش شود و باعث بیماری در بسیاری از افراد شود.

قارچکش دیگری که به آن اشاره داشتیم توری لیس است که مختص برای مبارزه با بیماری سفیدک هلو می‌باشد که امروزه با استفاده از محلول پاش این نمونه از سموم را به صورت مستقیم بر شاخه و برگ درختان و نهال هلو می‌پاشند.

بهترین سم برای سفیدک هلو | بهترین قارچ کش سفیدک پودری

نتیجه گیری:

حتما به این موضوع پی برده‌اید که وجود بیماری‌های قارچی همچون سفیدک پودری می‌تواند منجر به کاهش قیمت نهال هلو و میوه آن شود لذا این امر موجب می‌شود تا کشاورز دچار آسیب‌های جبران ناپذیری شود از این رو در این مقاله با توجه به توضیحاتی که گفته شد بهتر است استفاده از سموم را جدی بگیریم تا جلوی این مشکلات را برای کشاورزان بگیرد.

خوشبختانه نهالستان پالیز نهال با توجه به عملکردی که در این سال‌ها داشته است توانسته است از سموم مختلف برای رفع این نمونه از آفات در نهال هلو جلوگیری کند از این رو اگر شما در حین تهیه و استفاده از این قارچکش‌ها دچار مشکلات شدید مجموعه ما می‌تواند به راحتی شما را راهنمایی کند لذا به این منظور بهتر است از طریق پل ارتباطی و شماره تماسی که در انتها سایت قرار دارد با ما تماس بگیرید تا با ما بهتر آشنا شوید.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا