علمی و پزشکیمطالب برتر

خداحافظی با کورک: درمان قطعی کورک با روش‌های خانگی

خداحافظی با کورک: درمان قطعی کورک با روش‌های خانگی

کورک که در انگلیسی به آن boil گفته می‌شود، عفونت فولیکول مو است که توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس (S. aureus) ایجاد می‌شود. این باکتری به‌شکل معمول در پوست ساکن است و تقریباً یک سوم جمعیت آن در داخل بینی قرار دارد. استافیلوکوکوس اورئوس بی‌ضرر است، اما اگر به بافت‌های عمیق‌تر نفوذ کند، می‌تواند سبب عفونت فولیکول و ایجاد کورک شود. کورک‌ها معمولا دردناک و آزاردهنده هستند، اما در اینجا چند روش خانگی برای درمان کورک معرفی می‌کنیم.

گرم کردن کورک

گرم‌کردن کورک سبب می‌شود جریان خون بیشتری به‌سمت این ناحیه حرکت کند. خون داخل خود دارای گلبول‌های سفید و آنتی بادی است که می‌تواند کورک را بهبود دهد.

برای گرم‌کردن کورک، کمپرس گرم را به‌مدت 10 تا 15 دقیقه روی محل قرار دهید. این کار را سه یا چهار بار در روز و هر روز انجام دهید تا زمانی که کورک از بین برود.

این روش احتمالا بهترین روش خانگی برای درمان کورک است که ساده و مقرون‌به‌صرفه هم هست.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی‌کننده قوی است. از آنجا که کورک مملو از عفونت است، این روغن می‌تواند به درمان آن کمک کند. اما نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که روغن درخت چای را نباید مستقیماً روی پوست بمالید، زیرا بسیار قوی است و سبب سوزش پوست می‌شود. در عوض پنج قطره روغن درخت چای را با یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید و سپس روزی دو تا سه بار روی کورک بمالید.

زردچوبه

پودر زردچوبه حاوی کورکومین است که خواص ضد باکتریایی و ضد‌ التهابی دارد. خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی زردچوبه می‌تواند به درمان کورک و خشک‌کردن چرک آن کمک کند.

زردچوبه را به دو روش می‌توان برای درمان کورک استفاده کرد:

  • مصرف خوراکی: یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را در آب یا شیر بجوشانید، سپس بگذارید خنک شود. مخلوط را سه بار در روز بنوشید.
  • مصرف موضعی: زردچوبه را با آب، زنجبیل یا هر دو مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. خمیر را حداقل دو بار در روز روی جوش قرار دهید. در صورت مشاهده هرگونه واکنش به خمیر یا پودر، استفاده از آن را متوقف کنید.

درمان کورک با روغن درخت چای

روغن کرچک

روغن کرچک حاوی ترکیبی به نام اسید ریسینولئیک است که یک ضد التهاب طبیعی اما قوی است. این ویژگی، به‌همراه خواص ضد باکتریایی بالقوه آن، این روغن را به یک درمان طبیعی عالی برای کورک تبدیل می کند.

حداقل سه بار در روز مقدار کمی روغن کرچک را مستقیماً روی کورک بمالید تا زمانی که از بین برود. در صورت مشاهده هرگونه واکنش نامطلوب به روغن، باید مصرف را متوقف کنید.

روغن چریش (neem oil)

روغن چریش ممکن است دارای خواص ضدعفونی‌کننده، ضد باکتریایی و ضد میکروبی باشد که می‌تواند به درمان عفونت‌های پوستی از جمله کورک کمک کند. این روغن به روغن Indian lilac نیز معروف است.

برای درمان کورک با روغن چریش، سه تا چهار بار در روز روغن را مستقیماً روی محل بمالید. قبل و بعد از استفاده حتما دست‌های خود را بشویید.

پیاز خام

وقتی پیاز خام روی پوست مالیده شود، فواید زیادی برای پوست دارد. تحقیقات 2022 نشان می‌دهد که پیاز دارای اثر ضد باکتریایی است که ممکن است به جلوگیری از عفونت ناشی از جوش باز، کمک کند. همچنین پیاز ممکن است از ایجاد اسکار پس از بهبود کورک جلوگیری کند. براساس یک مطالعه در سال 2018، افرادی که از عصاره پیاز روی جای زخم استفاده کردند، به‌اندازه افرادی که از ژل سیلیکون استفاده کردند، جای زخمشان از بین رفت. کافی است مقدار از آب پیاز را روزی چند بار روی کورک بمالید.

در صورتی‌که کورک خیلی بزرگ باشد و یا درمان خانگی آن، وضعیت را بهتر نکند، لازم است به کلینیک پوست و مو مراجعه کنید و تحت نظر یک متخصص پوست، درمان کورک را انجام دهید.

کلینیک تخصصی پوست و مو دکتر مهرشاد رابط؛ یک کلینیک جامع برای مشکلات پوست و مو است که علاوه‌بر درمان، اقدامات مربوط به زیبایی و جوان‌سازی پوست را هم انجام می‌دهد. حتی اگر نیاز به کاشت مو داشته باشید، می‌توانید به این کلینیک مراجعه کرده و پس از دریافت مشاوره، تحت نظر متخصص، کاشت مو را انجام دهید. همچنین برای درمان کورک نیز می‌توانید به این کلینیک مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا