علمی و پزشکیمطالب برتر

ورزش های افزایش قد که می توانید در خانه انجام دهید

رشد و افزایش قد یکی از دغدغه والدین است، رشد فرزند کودک یا نوجوانشان همواره اهمیت زیادی داشته است. یکی از راه های افزایش قد ورزش است. مثلا افزایش قد با طناب زدن. حرکات ورزشی تنها برای لاغری و سلامتی انجام نمیشوند، بلکه بر افزایش قد نیز تاثیرگذار است. به طور کلی ورزش افزایش قد و تمرینات کششی با تمرکز بر روی عضوهایی که قابلیت رشد دارند مانند پاها و ستون فقرات در افزایش قد موثرند. از سوی دیگر غضروف های متصل کننده نیز در حالت عادی فشرده هستند اما در طی تمرین ها از فشردگی خارج میشوند و قد افزایش می یابد.

نمیتوان حرکات کششی را تنها در افزایش قد موثر دانست بلکه عوامل دیگر مانند وراثت، مواد غذایی و بیماری های زمینه ای نیز موجب افزایش قد میشوند. در ادامه به بررسی این عوامل و آموزش چندین حرکت کششی برای افزایش قد خواهیم پرداخت و خواهیم گفت یوگا یا پیلاتس؟

افزایش قد با اصلاح فرم بدن | افزایش قد در یک ماه

فاکتورهای موثر در افزایش قد

1- ژنتیک

ژن های دریافتی ما از پدر و مادر و یا حتی اجداد مهمترین عامل افزایش قد است. این یک حقیقت است که قد هر کسی تابع ژنتیک اوست و عوامل دیگر برای افزایش قد به نسبت کمتر تأثیرگذار هستند. اما اگر پدر و مادر شما افراد به نسبت کوتاه قدی هستند، به معنی کوتاهی قد شما نیست و چند ژنی مطرح است و ممکن است در ژنتیک شما قد بلندی وجود داشته باشد.

2- تغذیه سالم

رژیم غذایی شما باید متعادل و سرشار از مواد مغذی باشد تا بتواند نیازهای بدن شما را برای رشد فراهم کند. شما باید رژیم سالمی را دنبال کنید که شامل لبنیات، انواع پروتئین ها و سبزیجات است. همچنین باید برخی از مواد غذایی ناسالم همچون مواد قندی و فرآوری شده را نیز حذف کنید.

3- ویتامین‌ها و مواد معدنی

اگر رژیم غذایی کامل ندارید لازم است تا برخی از مواد مغذی را از طریق مکمل ها دریافت کنید. با نظر یک متخصص از مکمل‌ کلسیم و ویتامین D استفاده کنید. مکمل‌ها با تأمین نیازهای تغذیه‌ای به افزایش قد شما کمک می‌کنند. کلسیم و ویتامین‌های A و D از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چون از استخوان‌ها پشتیبانی می‌کند، بنابراین باید به میزان کافی این دو ویتامین را دریافت کنید.

4- نوشیدن آب کافی

سعی کنید یک روتین روزانه برای نوشیدن آب داشته باشید. آب هم مانند غذا برای رشد بدن شما لازم و ضروری است. آب بهترین انتخاب است. اما حتی نوشیدن شیر، آب میوه طبیعی و نوشیدنی‌های ورزشی معتبر، ایده خوبی برای افزایش قد است. حتما به مقدار کافی آب بنوشید. اگر از نظر جسمی فعال هستید و یا هوای بیرون بسیار گرم است شما به آب بیشتری هم نیاز دارید. همچنین خوردن میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند تا مقدار ۲ تا ۳ فنجان از آب موردنیاز بدن شما را تامین کند.

5- خواب کافی

بدن شما هنگام خواب هورمون رشد انسانی (HGH) تولید می‌کند. این هورمون به شما در رشد عضله و رشد قد کمک می‎‌کند. کودکان در سنین مدرسه باید بین ۱۰ تا ۱۱ ساعت بخوابند. نوجوانان و افراد زیر ۱۸ سال باید حداقل ۹ تا ۱۰ ساعت بخوابند بدن شما همچنین موقع خواب خود را ترمیم می‌کند، بنابراین پس از یک خواب کامل شب احساس بهتری خواهید داشت.

6- اصلاح فرم بدنی

برای قد بلند شدن صاف و راست قامت بایستید. نحوه ایستادن شما نه‌تنها قدتان را بلند نشان می‌دهد؛ بلکه روی رشد و افزایش قدتان هم اثرگذار است. حواستان باشد که موقع راه رفتن یا نشستن پشت صندلی حتما فرم بدنی صحیحی داشته باشید. از صندلی و تخت خواب های استاندارد استفاده کنید. این وسایل تاثیر زیادی بر فرم بدن شما دارد و اگر طولانی مدت مینشیند بهتر است حتما صندلی خود را چک کنید.

7- حرکات کششی برای افزایش قد

ورزش منظم به تحریک هورمون رشد کمک می‌کند و رشد شما را تسریع میبخشد. به جز این مورد، ورزش باعث می‌شود مواد مغذی بهتر و بیشتر جذب بدن شما شوند و در نتیجه ورزش به رشد شما کمک می‌کند.

1- حرکت پل (Pelvic Lift)

2- بارفیکس(Hanging From A Bar)

3- حرکت کبری (Cobra Stretch)

4- غلتک پیلاتس(Pilates Roll)

5- کشش در حالت ایستاده (Standing Stretch)

6- سگ سر پایین (Downward Facing Dog Pose)

7- کشش رو به جلو ( Seated Forward Bend )

فاکتورهای موثر در قد بلند شدن

موارد زیادی در قد بلند شدن و رشد قدی وجود دارد. در ادامه تمام این فاکتورها را معرفی می‌کنیم.

ژنتیک

اولین و تاثیرگذارترین عامل موثر در رشد قدی ما، ژنتیک است. ژن‌هایی که از پدر و مادر و اجداد دریافت کرده‌ایم قد نهایی را ما تا حد زیادی مشخص می‌کند. این یک حقیقت است که قد هر کسی تابع ژنتیک اوست و عوامل دیگر برای افزایش قد به نسبت کمتر تأثیرگذار هستند. اما اگر پدر و مادر شما افراد به نسبت کوتاه قدی هستند، لزوما شما هم کوتاه قد نخواهید شد. چون قد یک ویژگی چند ژنی است.

یعنی ممکن است مجموعه ژن‌هایی که از اجدادتان به ارث برده‌اید، باعث شود شما برعکس پدر و مادر خود، تبدیل به یک فرد بلند قامت شوید! خبر خوب این است که کودکان و نوجوانان می‌توانند با رعایت چند نکته کلیدی، رشد قدشان را به حداکثر برسانند. حتی از پدر مادر خود بلندتر شوند! پس نکات و حرکات کششی برای افزایش قد و قد بلند شدن ورزش‌های معرفی شده در این مطلب را به‌خاطر بسپارید.

نکات مهم: توضیحاتی که در ادامه می‌خوانید در شرایطی تاثیر دارد که یک کودک یا نوجوان در حال رشد باشید. اگر صفحات رشد شما بسته شده باشد، دیگر نمی‌توانید قدتان را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

اگر در ماهواره یا اینترنت تبلیغات درباره رشد و افزایش قد تضمینی دیدید، سریعا صفحه را ببندید و خارج شوید. چنین تبلیغاتی فقط پول شما را هدر می‌دهد.

تغذیه سالم برای افزایش قد

یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از مواد مغذی سالم به شما کمک می‌کند تا قوی و سالم شوید و به قد کامل خود برسید. این جمله یعنی از کیک‌ها، نوشابه‌ها و پیتزاها دوری کنید و به جایش بیشتر از سالاد سبزی‌جات، غلات سبوس‌دار‌، گوشت سفید (پروتئین)، میوه‌ها و مواد لبنی کافی بهره‌مند شوید. بسیار مهم است که حتما برنامه غذایی غنی از پروتئین و مواد مغذی داشته باشید.

پروتئین عناصر سازنده قد، قدرت بدنی، استخوان‌ها، غضروف و عضلات است. بنابراین اگر می‌خواهید به نهایت رشد قدی خود برسید خوردن مقادیر کافی از غذاهای پروتئینی ضروری است. اگر نمی‌دانید پروتئین شامل چه غذاهایی است پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله چند غذای پروتئینی با کمترین میزان چربی را بخوانید. قطعا این را می‌دانید که غذا و ورزش مکمل هم برای رساندنِ شما به هدفتان است. پس انجام حرکات کششی برای افزایش قد و ورزش‌های موثر بر قد بلند شدن را فراموش نکنید.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

در ادامه این مطلب با موضوع حرکات کششی برای افزایش قد به توضیح درباره ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌رسیم. پس از پرسیدن نظر پزشک، از مکمل‌ کلسیم و ویتامین استفاده کنید. مکمل‌ها با تأمین نیازهای تغذیه‌ای به افزایش قد شما کمک می‌کنند. کلسیم و ویتامین‌های A و D از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چون از استخوان‌ها پشتیبانی می‌کند.

به‌عنوان مثال دریافت روزانه یک مکمل مولتی ویتامین و کلسیم ایده خوبی است. مهم است که حتما نظر پزشک را در این‌باره پرسیده باشید. اما ویتامین و مواد معدنی را فقط در مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها جست‌وجو نکنید. شما خیلی راحت فقط با روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قرار گرفتن زیر نور آفتاب، می‌توانید ویتامین D کافی به بدن خود برسانید. همچنین یک منبع عالی برای کلسیم، شیر و محصولات لبنی است. با نوشیدن شیر و مصرف پنیر و کره کافی نیاز خود را به کلسیم تأمین کنید.

نکته خیلی مهم: خیلی از افراد برای قد بلند شدن سراغ مصرف مکمل ال آرژنین می‌روند. باید بگوییم که در سن رشد لازم است که حتما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. در نتیجه از مصرف خودسرانه آرژنین خودداری کنید.

 نوشیدن آب کافی

در طول روز مدام آب بنوشید. درست مثل غذا خوردن، نوشیدن آب کافی به رشد سریع‌تر بدن کمک می‌کند. در مواقع تشنگی، آب بهترین انتخاب است. اما حتی نوشیدن شیر، آب میوه طبیعی و نوشیدنی‌های ورزشی معتبر، ایده خوبی برای افزایش قد است. حتما به مقدار کافی آب بنوشید. اگر از نظر جسمی فعال هستید و یا هوای بیرون بسیار گرم است شما به آب بیشتری هم نیاز دارید. همچنین خوردن میوه‌ها و سبزی‌جات می‌تواند تا مقدار ۲ تا ۳ فنجان از آب موردنیاز بدن شما را تامین کند.

خواب کافی برای بلند قد شدن

برای قد بلند شدن بیشتر بخوابید! آیا می‌دانستید که فقط هنگام خواب رشد می‌کنید؟ بدن شما هنگام خواب هورمون رشد انسانی (HGH) تولید می‌کند. این هورمون به شما در رشد عضله و رشد قد کمک می‎‌کند. بنابراین اگر در مورد بلند شدنِ قدتان جدی هستید، باید به مقدار کافی بخوابید. کودکان در سنین مدرسه باید بین ۱۰ تا ۱۱ ساعت بخوابند. نوجوانان و افراد زیر ۱۸ سال باید حداقل ۹ تا ۱۰ ساعت بخوابند بدن شما همچنین موقع خواب خود را ترمیم می‌کند، بنابراین پس از یک خواب کامل شب احساس بهتری خواهید داشت.

اصلاح فرم بدنی برای افزایش قد

برای قد بلند شدن صاف و راست قامت بایستید. نحوه ایستادن شما نه‌تنها قدتان را بلند نشان می‌دهد؛ بلکه روی رشد و افزایش قدتان هم اثرگذار است. حواستان باشد که موقع راه رفتن یا نشستن پشت صندلی حتما فرم بدنی صحیحی داشته باشید. غیر از فرم بدنی، باید صندلی کار و تخت‌خواب خود را چک کنید که در حالت استاندارد باشند و ستون فقرات شما را در رنج و زحمت قرار ندهند. از این حالت‌ها دوری کنید: نشستن با شانه‌های افتاده و خمیده، خم‌کردنِ گردن، گود کردنِ کمر یا قوز کمر. چرا که این حالت‌ها هم ظاهرتان را نازیبا نشان می‌دهد، هم قدتان را کوتاه‌تر می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا