عمومیمطالب برتر

نحوه متراژ و اندازه گیری پنجره برای سفارش پرده

طریقه اندازه گیری پنجره برای انواع پرده‌ها

فرآیند اندازه گیری برای تمامی پنجره‌ها و انواع پرده اداری تقریباً یکسان است. تفاوت آنجاست که برای برخی پرده‌ها لازم است مقداری فضای اضافی در نظر گرفت، یا شما ترجیح دهید که بخشی از دیوار توسط پرده پوشانده شود. برای نمونه پنجره‌های بزرگ را در نظر بگیرید که فاصله‌ی کمی تا کف دارند؛ در این مورد ممکن است ترجیح دهید ارتفاع پرده‌ی دوخته شده تا کف در نظر گرفته شود. پس از اندازه گیری و تعامل با همکاران ما در خصوص این موارد، می‌توان به بهترین تصمیم دست یافت.

طول و عرض پنجره کدام است؟

طول و عرض یک پنجره به معنی ابعاد قاب خارجی آن پنجره است. برای برآورد طول پنجره، ارتفاع (یا قد) آن را از پایین‌ترین حد قاب تا بالاترین حد آن در نظر بگیرید. برای به دست آوردن عرض نیز کافی است پهنای آن را از چپ به راست قاب (یا برعکس) در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که حتماً پهنای چارچوب پنجره را در محاسبه‌ی طول و عرض در نظر داشته باشید.

هنگام سفارش و خرید هر یک از انواع پرده،‌ تنها کافی است که اندازه‌های درست قاب پنجره را در اختیار همکاران ما قرار دهید. ایشان بر اساس این اندازه‌ها و مدل پرده‌ی سفارش داده شده، بهترین ابعاد لازم برای پرده را در نظر گرفته و تقدیم شما خواهند نمود. توجه کنید که در صورتی که اطراف پنجره‌ها شرایطی خاص دارد نیز آن را اطلاع دهید. برای مثال دیوار شیب دار باشد یا پنجره در محلی غیر متعارف بوده یا اطراف آن چیزی وجود داشته باشد که باید در نظر گرفت.

 

راهنمای اندازه‌گیری ابعاد پنجره

   روش اندازه‌گیری پرده‌های زبرا و دابل شید

الف) اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده توکار

  • اندازه عرض (پهنا) پرده برابر است با: كمترين اندازه عرض قاب پنجره.
  • جهت اندازه‌گيری عرض پرده، ابتدا عرض 3 نقطه بالا، مياني و پايين قاب پنجره را اندازه بگیرید، 1 سانتی‌متر از كمترين اندازه را کسر نموده (جهت جای‌گیری بهتر پرده داخل قاب پنجره) و آن را به عنوان عرض پرده انتخاب نمایید.
  • اندازه ارتفاع (بلندی یا درازا) پرده برابر است با: بيشترين اندازه ارتفاع قاب پنجره.
  • جهت اندازه‌گيری ارتفاع پرده، ابتدا ارتفاع 3 نقطه راست، ميانی و چپ قاب پنجره را اندازه گرفته و سپس بيشترين اندازه را به عنوان ارتفاع پرده انتخاب نماييد.
  • نکات کلیدی: برای قرار گرفتن پرده داخل قاب پنجره، به بازشو شيشه توجه نماييد، زيرا ممكن است پرده مانع از باز شدن پنجره شود.

ب) اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده روکار

  • اندازه عرض (پهنا) پرده برابر است با: عرض پنجره + اندازه دلخواه.
  • بهتر است عرض پرده، حداقل 10 سانتی‌متر بیشتر از عرض پنجره باشد.
  • اندازه ارتفاع (بلندی یا درازا) پرده برابر است با: ارتفاع پنجره + اندازه دلخواه.
  • بهتر است ارتفاع پرده، حداقل 10 سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع پنجره باشد.

    نکات کلیدی:

    هنگام تولید پرده، جهت جای‌گیری مناسب پارچه داخل ریل، اندازه پارچه پرده 3 سانتی‌متر (از هر طرف 1.5 سانتی‌متر) کوچک‌تر از اندازه ریل پرده محاسبه می‌شود.

    حداکثر عرض قابل تولید پرده‌ها، به صورت تک پارچه‌ای، 270 سانتی‌متر است.

    اگر قصد دارید پرده را به صورت چند تکه (با ریل مشترک) روی یک پنجره نصب کنید، نباید هنگام اندازه‌گیری بین پرده‌های میانی فاصله‌ای ایجاد شود و اندازه پرده دوم، دقیقاً باید بعد از انتهای پرده اول اندازه‌گیری شود (تصویر مقابل).

    اگر پنجره شامل درب هم باشد، عملیات اندازه‌گیری ابعاد همانند روش قبلی انجام می‌شود و نباید میان پرده درب و پرده پنجره فاصله‌ای وجود داشته باشد. برای اندازه‌گیری، لازم است ارتفاع پرده درب از سمت بالا و پایین، 10 سانتی‌متر بیشتر از ارتفاع خود درب باشد.

روش اندازه‌گیری پرده‌های ورتیلاین (زبرا عمودی)

الف) اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده توکار (نصب به صورت سقفی)

    عرض داخل قاب پنجره (قسمت بالای پنجره) را اندازه بگیرید و 2 سانتی‌متر به عنوان خلاصی پرده از اندازه به دست آمده کم کنید.

    برای اندازه‌گیری ارتفاع پرده، از بالای پنجره (محلی که پرده نصب می‌شود) تا کف قاب پنجره را به صورت ثابت (بدون محاسبه خلاصی) اندازه‌گیری کنید.

    نکات کلیدی: جهت جلوگیری از برخورد پارچه با کف یا فرش، 2 تا 3 سانتی‌متر از ارتفاع کم نمایید.

ب) اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده روکار (نصب به صورت دیواری)

    عرض و ارتفاع قاب پنجره را اندازه‌گیری کنید. در صورت وجود فضای خالی، از هر سو 15 تا 20 سانتی‌متر به ابعاد اصلی اضافه کنید.

    نکات کلیدی:

     پرده‌های ورتیلاین در 3 حالت وسط بازشو، بازشو به راست و بازشو به چپ تولید می‌شوند.

    در صورتی که بخواهید عرض کلی دیواری که پنجره در آن قرار دارد را با پرده پوشش دهید، عرض کل دیوار را اندازه‌گیری نموده و 2 تا 3 سانتی‌متر از آن کم کنید.

    در صورتی که بالای پنجره آرک (کناف) وجود داشته باشد، پهنای آن نباید کمتر از 20 سانتی‌متر باشد.

    در پنجره‌های قدی، لازم است ارتفاع پرده از سقف تا کف اندازه‌گیری شود.

    در صورت نصب پرده ورتیلاین به صورت سقفی یا دیواری، ریل پرده باید حداقل 13 سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد. وجود این فاصله به دلیل چرخش 180 درجه این پرده الزامی است.

    در صورت نصب پرده به صورت دیواری، لازم است پایه دیواری 13 سانتی‌متری را انتخاب فرمایید.

    در پنجره‌های نیمه (تصویر مقابل)، در عرض A ابعاد پنجره را اندازه‌گیری نموده و از هر طرف 20 سانتی‌متر به آن اضافه کنید. در ارتفاع نیز از محل نصب پرده (نقطه A)، ابعاد پنجره را اندازه‌گیری نموده و با توجه به سلیقه خود، یکی از موارد B، C یا D را جهت نوع پوشش پنجره انتخاب نمایید.

    در صورت انتخاب مورد D، بهتر است جهت جلوگیری از برخورد پارچه با کف یا فرش، 2 تا 3 سانتی‌متر از ارتفاع کم کنید.

  روش اندازه‌گیری میله و پنل پرده پانچی

الف) اندازه‌گیری میله پرده پانچی

    عرض قاب پنجره را اندازه‌گیری کنید و از هر سو 10 تا 15 سانتی‌متر به ابعاد اصلی اضافه نمایید.

    نکته پیشنهادی: در صورتی که فاصله پنجره تا سقف زیاد است، بهتر است میله پرده را جایی نصب کنید که دو سوم از دیوار خالی بالای پنجره را پوشش دهد.

ب) محاسبه تعداد پنل پرده پانچی

    پنل‌ها نیازی به اندازه‌گیری دقیقی ندارند.

    برای محاسبه تعداد پنل آماده پرده، عرض پنجره را با 1 متر (100 سانتی‌متر) جمع کنید. در این صورت به ازای هر 100 سانتی‌متر به 1 پنل نیاز خواهید داشت.

    در صورتی که به پرده‌های پرچین علاقه‌مندید، عرض پنجره را با 200 سانتی‌متر جمع کنید.

    نکته کلیدی: در صورتی که مقدار عرض پنجره‌ شما خرده دارد، اندازه عرض پنجره را به بالا رند کرده و بنا به سلیقه خود با 1 یا 2 متر جمع کنید.

    مثلاً اگر عرض پنجره شما 160 سانتی‌متر است، به سمت عدد بالا 200 سانتی‌متر (2 متر) رند کنید و عدد 200 را با 100 سانتی‌متر جمع نمایید. در این صورت برای پنجره‌ای با عرض 160 سانتی‌متر، به 3 پنل نیاز خواهید داشت.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا