علمی و پزشکیمطالب برتر

طرز استفاده از پروتز مو

نحوه انجام پروتز مو

پروتز مو چیست؟ آیا با نحوه انجام پروتز مو آشنایی دارید؟ پروتز مو بدون چسب به چه صورت است؟ بهترین کلینیک پروتز مو کجاست؟ با وجود اینکه امروزه روش های بسیار جدید و مختلفی برای ترمیم مو بانوان و آقایان ایجاد شده است، اما همچنان استفاده از شیوه پروتز مو در میان مردم رونق دارد. عللی باعث شده است که پروتز مو از رونق نیفتد که این علل را در بطن مقاله برای شما عزیزان شرح خواهیم داد و مسائل دیگری مانند: نحوه انجام پروتز مو، مراحل ساخت پروتز مو، تفاوت پروتز مو با روش های دیگر، روش قرار دادن پروتز مو بر روی سر و انواع گره ها را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

تعداد افرادی که از مشکل کم مویی، طاسی سر و آسیب دیدن موهای خود رنج می برند در جامعه بسیار زیاد است. از این رو باید روش هایی برای ترمیم مو وجود داشته باشند تا این مشکلات را بتوان برطرف کرد. با ما در موسسه ترمیم مو وان همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

آموزش نصب پروتز مو زنانه | انواع پروتز مو
کاشت مو-ترمیم مو-پروتز مو طبیعی-ترمیم مو وان

پروتز مو چیست؟

پروتز مو روشی است که در میان کاشت مو و کلاه گیس قرار گرفته است و در این روش تارهای موی طبیعی و یا مصنوعی بر روی پروتز های نانویی بسیار ظریف قرار داده می شوند و سپس به همراه این پروتز بر روی سر قرار می گیرند که معمولا این کالا در مراکز فروش پروتز مو عرضه می شوند

تفاوت ترمیم مو با کلاه گیس

پروتز مو زنانه در مقایسه با کلاه گیس روش جدیدتری است و از مزایای بیشتری برخوردار است. همچنین این شیوه در مقایسه روش کاشت مو نیز از مزایایی برخوردار است که از این رو در بسیاری از مواقع افراد ترجیح می دهند تا به جای استفاده از روش کاشت مو، اسکالپ سر و یا کلاه گیس از این شیوه استفاده کنند. از جمله تفاوت های پروتز مو با کلاه گیس عبارت است از:

 • ایجاد ظاهری طبیعی تر و زیباتر
 • پروتز با استفاده از چسب مخصوص بر روی سر ثابت می شود در حالی که کلاه گیس ثابت نیست
 • با استفاده از پروتز مو فرد می تواند به راحتی فعالیت های روزمره خود را انجام دهد
 • از پروتز مو می توان فقط برای پوشاندن یک قسمت از سر استفاده کرد در حالی که کلاه گیس باید برروی تمام قسمت های سر قرار بگیرد
 • امکان تکثیر میکروب و باکتری در استفاده از انواع پروتز مو وجود ندارد در حالی که در کلاه گیس این امکان وجود خواهد داشت.

تفاوت پروتز مو با کاشت مو

علاوه بر تفاوت پروتز مو با کلاه گیس، تفاوت پروتز مو با کاشت مو نیز به صورت زیر است:

 • پروتز روشی کاملا دائمی نیست و در صورت نارضایتی، فرد می تواند به حالت اولیه خود باز گردد.
 • میزان طبیعی بودن و زیبایی پروتز از کاشت مو کمتر است
 • هزینه مورد نیاز برای پروتز مو کمتر از کاشت مو است
 • پروتز مو نیازی به جراحی ندارد
 • روشی بدون درد و خونریزی است
 • نیازی به مراقبت های بعد از پروتز در این شیوه وجود نخواهد داشت
 • و…

مراحل ساخت ترمیم مو چگونه است؟

پروتز از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت پایه و بیس است و قسمت دیگر مو است. در آموزش پروتز مو ابتدا پایه باید با استفاده از یک قالب گچ با اندازه گیری و الگوی مورد نظر ساخته شود. پایه و بیس از جنس تور، مونو، پوست و یا حتی ترکیبی از این مواد ساخته می شوند و پس از آن باید ایمن سازی موها و ایجاد تهویه مناسب برای آنها ایجاد گردد. ایجاد تهویه مناسب مرحله بسیار پیچیده ای است و لازم به ذکر است که برخی از انواع پروتز ها نیاز به صرف زمان و دقت بیشتری برای ساخت هستند. به عنوان مثال: پایه هایی که از نوع پوستی هستند باید یک لایه اضافه تر از پلی شانه شده در قسمت زیرین پایه داشته باشند.

مراحل مربوط به گره زدن پروتز مو بر روی قالب بیس

پس از اینکه مراحل ساخت پروتز مو برای آلوپسی به پایان رسید باید مراحل مربوط به گره زدن پروتز مو بر روی قالب بیس انجام شود. این مرحله بسیار پیچیده است و در برگیرنده رنگ و طول می باشد. پس از آماده نمودن پایه و موها باید گره زدن را شروع کنیم. در رابطه با گره زدن باید بگوییم که این کار نتیجه زیادی بر روی طبیعی شدن نتیجه کار دارد و دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

 • گره تک
 • گره دوبل
 • گره منشعب تک
 • گره منشعب دوتایی

نحوه انجام پروتز مو چگونه است؟

با توجه به نظرات در مورد پروتز مو برای انجام پروتز مو نیازی به طی کردن مراحل بسیار زیاد و طولانی نیست، بلکه پس از اینکه پروتز مو آماده می شود، آن را با استفاده از چسب های مخصوص بر روی سر فرد قرار می دهند. لازم به ذکر است که پروتز های مو در این روش بر اساس میزان طاسی سر فرد و وضعیت او در لابراتوار ساخته می شوند و در ساخت آنها از الیاف طبیعی و یا مصنوعی استفاده می شود.

روش قرار دادن پروتز مو بر روی سر چگونه است؟

برای قرار دادن پروتز بر روی سر از سه روش استفاده می شود. در روش اول برای قرار دادن پروتز مو بر روی سر، آن را به موی سر گره می زنند و در نتیجه با رشد موهای فرد، پروتز مو باید مجددا بر روی سر ثابت شود.

روش دیگری که برای متصل کردن پروتز مو بر روی سر استفاده می شود، بهره بردن از چسب های مخصوص گیاهی و بیولوژیکی است.

در نهایت روش سوم نیز به این صورت است که پروتز مو را با استفاده از کیلیپس به موی سر متصل می کنند که این خصوصیت در فروش پروتز مو موثر است.

برای استفاده از پروتز مو مراحل زیر را انجام دهید

 • ابتدا تور اضافی پروتز را قیچی کنید. تمام موهی پروتز را به سمت عقب داده و با احتیاط تور را از لبه ی خط رویش قیچی کنید.
 • در صورتی که میخواهید پروتز را روی موهای خودتان نصب کنید میتوانید از شانه های کوچک باز و بسته شونده استفاده کنید. با فشار آوردن لبه ها از دو طرف شانه ها باز و بسته میشوند شانه ها را باز کرده،به موی خودتان گیر داده و ببندید.
 • در صورتی که از چسب دو طرفه استفاده میکنید ابتدا پوست خود را با آب و صابون بشویید سپس پوست را با مقداری الکل تمیز کنید تا چربی های موجود روی پوست از بین بروند و بعد یک طرف از لایه محافظ چسب را جدا کنید چسب را به پوست خود چسبانده و لایه اضافی دوم را نیز جدا کنید،سپس لبه پروتز را روی چسب قرار دهید حال با کمک سشوار به چسب گرما بدهید تا چسب نرم تر شود با نوک انگشتان دست روی تور فشار دهید تا چسبانده شود.
 • در صورتی که از چسب مایع استفاده میکنید پس از شستشوی پوست خود و تمیز کردن پوست با الکل یک خط باریک از چسب را به کنار رستنگاه پیشانی خود بزنید حال قسمت توری کلاه گیس را روی چسب قرار داده و با نوک انگشتان فشار دهید، چند دقیقه سر خود را ثابت نگه دارید تا چسب خشک شود. همچنین میتوانید تا خشک شدن چسب از یک هدبند برای ثابت نگه داشتن پروتز روی سر کمک بگیرید.
 • پس از استفاده برای در آوردن پروتز از سر،قسمت توری را که با چسب به پیشانی چسبانده اید را به آرامی و احتیاط بکشید تا کنده شود،سپس برای از بین بردن آثار چسب میتوانید از ریموور مخصوص استفاده کنید.

روش شانه کردن پروتز مو:

همیشه قبل و بعد از استفاده موها را از پایین تا بالا بصورت پلکانی شانه یا برس کنید،دقت کنید که تمامی قسمت ها بخصوص کف پروتز شانه شود تا از گره خوردن موها در کف پروتز جلوگیری شود.

روش شستشو پروتز مو:

ابتدا مو را طبقه طبقه از قسمت پایین تا بالا به صورت پلکانی برس کنید مقداری شامپو بچه و آب ولرم را در یک ظرف میکس کنید مو را درون آن قرار دهید و با کف دست با آرامی شستشو دهید سپس زیر آب ولرم پروتز را آبکشی کنید موها را شانه کرده و آویزان کنید تا بطور طبیعی خشک شوند توجه: هنگامی که پروتز خیس است سشوار،اتو یا بابلیس نکنید.

دکمه بازگشت به بالا