علمی و پزشکیمطالب برتر

نحوه استفاده از کودهای طبیعی برای رشد بهتر درختان آلبالو

اگر به عنوان مقاله دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که برای رشد و بازدهی هر چه بیشتر درختان آلبالو شما باغدار عزیز نباید فقط به یک نوع کود یا ماده معدنی و آلی اکتفا کنید؛ چرا که نهال میوه علی الخصوص ارقام نهال آلبالو نیازهای غذایی بسیار متنوعی دارند که با رفع کردن تمامی آنها می‌توان انتظار محصول دهی خوب در تناژ بالا داشت؛ در غیر این صورت با خرید نهال آلبالو و کاشت آن به منظور احداث باغ نمی‌توان گفت که این باغ محصول دهی خوبی خواهد داشت.

برنامه کوددهی | بهترین زمان کود دهی

بنا بر تحقیقات گسترده‌ی کارشناسان حیطه کشاورزی و باغداری، تاکید شده است که همواره برای دریافت بازدهی بیشتر و رشد اصولی‌تر نهال آلبالو در کنار کودهای شیمیایی از کودهای طبیعی نیز استفاده شود و این فرآیند کوددهی نیز طبق نیاز درخت در زمان‌های سازگار و مناسب صورت گیرد تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

اعتماد به مراکز معتبر فروش نهال

همانگونه که می‌دانید درختان آلبالو همواره در حال رشد هستند و اصطلاحا نفس می‌کشند پس می‌توان گفت که موجودات زنده‌ای هستند که برای ادامه حیات خود به مواد غذایی نیاز خواهند داشت. مواد غذایی مورد نیاز برای درختان آلبالو افزون بر آب، انواع کودهای طبیعی و کودهای شیمیایی هستند که از مراکز فروش نهال آلبالو نیز می‌توانید اقدام به تهیه آنها نمایید، حتی در این مراکز کارشناسانی وجود دارند که می‌توانند به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهند و شما را در این مسیر یاری رسانند.

انجام آزمایشات قبل از خرید نهال

یکی از مهم‌ترین اصولی که قبل از فرآیند کوددهی به درختان آلبالو باید مورد سنجش قرار گیرد؛ آن است که وضعیت عناصر غذایی موجود در خاک و همچنین بافت خاک طی آزمایشاتی اصولی مورد آزمایش و سنجش قرار بگیرد.

در این آزمایشات الزامی است تا علاوه بر میزان ph  و میزان شوری خاک، میزان مواد آلی و معدنی و عنصر میکرو و ماکرو نیز سنجیده شود تا دریابیم که این خاک برای این که مناسب‌ترین بستر برای رشد بیشتر و بهتر ارقام نهال آلبالو باشد چه مواد مغذی کم دارد. حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که اگر سالانه به صورت منظم اقدام به کوددهی نهال آلبالو نکنیم چه اتفاقی میافتد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که کود ندادن به درختان آلبالو نه تنها باعث افت کیفیت محصولات درختان خواهد شد بلکه تاثیر به سزایی در تناژ باردهی خواهند داشت و پس از مدتی نیز در ظاهر درختان خبری از شادابی و سرزندگی نخواهد بود و عمر اقتصادی گونه نیز به شدت افت خواد کرد.

عوامل موثر بر کود دهی درخت آلبالو

گفتیم که کودهایی که برای درختان آلبالو مورد استفاده قرار می گیرند باید حاوی عناصر و مواد مغذی باشند که نیازهای مختلف گونه را رفع کنند. البته ناگفته نماند که این مورد که باغدار از چه نوع کودی و در چه میزانی و حتی در چه زمانی برای درخت استفاده کند تا گونه بازدهی لازم را در فصل محصول دهی داشته باشد علاوه بر سن درخت به عوامل محیطی نیز بستگی دارد، حتی در موارد بسیاری مشاهده شده است که نحوه کوددهی به درختان تا چه حد بر رشد بهتر درختان آلبالو تاثیر گذار بوده است.

برای مثال توصیه می‌کنیم که باغداران عزیز به منظور افزایش قدرت رشد درختان آلبالو و رشد بیشتر شاخه و برگ درختان از عنصر مغذی نیتروژن استفاده کنند و در صورتی که قصد افزایش مصونیت درختان در برابر آفات و بیماری‌های رایج را دارند از عنصر غذایی ماکرو پتاسیم بهره بگیرند.

برنامه کوددهی | بهترین زمان کود دهی

اصولا در اوایل فصل بهار توصیه می‌شود که به خاک عنصر فسفر یا کودهای حاوی فسفر افزوده شود؛ چرا که به شکوفایی بیشتر گل‌های درخت در فصل بهار کمک خواهد کرد و تاثیر آن در رشد عمودی ریشه ها و گستردگی آن در خاک را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

چرا خواهان کودهای طبیعی زیاد شده است؟

در سال‌های اخیر مشاهده شده است که همزمان با بالارفتن قیمت نهال آلبالو، قیمت‌ کودهای مورد نیاز این نهال نیز دچار نوسانات بسیاری شده است و این امر باعث شده تا افراد بسیاری به فکر تهیه کودهای طبیعی خانگی بیافتند که بسیار مغذی و مقرون به صرفه نیز هستند. کودهای طبیعی که برای درختان آلبالو مناسب و سازگار هستند، کودهای پوسیده دامی هستند که شامل فضولات حیوانات اهلی همچون گوسفند، مرغ، گاو ‌و … است و باید به بهترین شکل به حالت کمپوست ( کمپوست کردن فضولات حیوانی فرآیندی است که در طی آن فضولات حیوانات در شرایط خاصی هوادهی می‌شوند و پس از دریافت گرما به کمپوست تبدیل خواهند شد)، درآیند و به صورت چالکود در فاصله‌ی معینی از ارقام نهال آلبالو حفر شوند.

بهترین روش کوددهی را بشناسید

کوددهی نهال آلبالو به شکل چالکود علاوه بر این که تاثیر سریع‌تر و بهتری در رشد درختان خواهد داشت، از رشد علف‌های هرز اطراف درخت نیز ممانعت می‌کند. فرآیند کوددهی به درختان آلبالو از همان سال‌ اول کاشت نهال شروع می‌شود و سال به سال با توجه به میزان باردهی، قدرت رشد درخت و همچنین در نظر گرفتن شرایط محیطی منطقه می‌تواند نوع کود و نحوه کوددهی تغییراتی کند.

 استفاده از تفاله چای و قهوه، پوست موز و تخم مرغ نیز یکی از طبیعی‌ترین روش‌های کوددهی به درختان آلبالو خواهد بود که بسیار مغذی و مقرون به صرفه است.

برنامه کوددهی | بهترین زمان کود دهی

کلام آخر

در مقاله حاضر توضیحات مختصری در مورد استفاده از کودهای طبیعی بیان کردیم، با این حال نباید تاثیر نهال سالم را در سلامت و رشد درخت فراموش کرد، توصیه می‌شود که خرید نهال آلبالو را از مراکز معتبر که زیر نظر جهاد کشاروزی فعالیت دارند انجام داد،‌ یکی از مراکز معتبر و شناخته شده در ایران شرکت پالیز نهال است برای ارتباط با کارشناسان این مجموعه از راه‌های ارتباطی زیر استفاده کنید.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا