علمی و پزشکیمطالب برتر

لیست لوازم آشپزخانه صنعتی

معرفی مهمترین لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی

عبارت تجهیزات آشپزخانه صنعتی گاها با تجهیزات آشپزخانه خانگی اشتباه گرفته می شود. به همین منظور به تشریح لیست تجهیزات آشپزخانه رستوران خواهیم پرداخت تا اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. این تجهیزات جهت استفاده در رستوران ها، کترینگها، هتل ها و آشپزخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. جنس بدنه قدرتمند، کارکرد صنعتی و عالی، ظرفیت بالا، ماندگاری قابل توجه، قابلیت پخت در طعم‌های متنوع و لذیذ و…، همه و همه از جمله مزایای این لوازم و دستگاه ها بشمار میرود.

 

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی را میتوان در دسته های مختلفی تقسیم بندی نمود. دسته بندی هایی از جمله:

 • تجهیزات آماده سازی
 • تجهیزات پخت غذا
 • تجهیزات سرو غذا
 • تجهیزات شست و شو و نظافت
 • تجهیزات فست فود
 • تجهیزات نگهداری مواد غذایی
 • لوازم لاندری
 • دستگاه های برودتی
 • لوازم و تجهیزات صنعتی کافی شاپ
 • تجهیزات سلف سرویس و…

جنس بدنه تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 تجهیزات آشپزخانه صنعتی به دلیل استفاده صنعتی باید از متریال خاصی ساخته شوند تا بتوانند برای مصارف بالا مورد استفاده قرار بگیرند. بطوریکه هم عمر بیشتری داشته باشند و هم از لحاظ بهداشت و ایمنی در سطح بالایی قرار بگیرند. اغلب این وسایل دارای بدنه ای از جنس استنلس استیل 304 می باشند. گاهاَ نیز برای کاهش هزینه ها و سبکی، از متریال گالوانیزه با لایه روکشی ضدزنگ استفاده میشود. تجهیزات ایمنی و اجزای صنعتی دیگری نظیر: شیرآلات صنعتی، ترموکوپل، ترموستات و… نیز از دیگر متریالهای صنعتی درست شده اند. (پلیمر پلی اتیلن، فولاد، abs و…)

گروه صنعتی ناب زیست به عنوان یکی از تولید کنندگان برتر تجهیزات آشپزخانه صنعتی با دریافت انواع استاندارد های بین المللی و داخلی، همواره سعی در برآورده نمودن تمامی درخواست های متقاضیان این محصولات داشته است. بطوریکه مدتهاست با به روز کردن تولیدات خود، در زمره‌ی بزرگترین و خلاق ترین سازندگان کشور قرار میگیرد.

اهداف طراحی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، مکانهایی همچون رستوران ها و فست فودها جایگزین سرو غذای خانگی شده اند. در همین راستا طبیعتا تجهیزات مورد نیاز جهت آماده سازی، طبخ ، شست و شو و… در رستوران ها و مکان هایی که غذا سرو میشود، باید ارتقا پیدا کند. رقابت شدید برای خدمات دهی متنوع و خاص، دیگر عاملیست که موجب شده تا هتلها و فست فودها به سراغ خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بروند.

درنتیجه میتوان گفت که سه هدف اصلی طراحی تجهیزات صنعتی فست فود و رستوران به شرح زیر می‌باشد:

 • کاربری و سرعت بیشتر در چرخه پخت
 • افزایش کیفیت و تنوع پخت
 • ایمنی کامل

هر تولید کننده جهت طراحی و تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید این سه مولفه را در محصولات خود لحاظ کند تا مورد اقبال متقاضیان قرار بگیرد. با توجه به اهمیت غذا، مهندسین اقدام به تقسیم بندی بخش های مختلف یک آشپزخانه صنعتی نموده و عملکرد هرکدام را جداگانه بررسی می کنند. چنانکه برای هر بخش متخصصین مخصوص را بکار برده‌اند تا بتوانند تجهیزات مربوطه را طراحی و تولید کنند. چنین تقسیم بندی هایی باعث افزایش پیشرفت در تجهیزات آشپزخانه صنعتی شده است.

اگر بخواهیم به صورت کلی تجهیزات هرکدام از بخش ها را برای شما علاقمندان و متقاضیان معرفی نماییم، به ترتیب زیر خواهد بود:

تجهیزات نگهداری غذا

1. سردخانه صنعتی (سردخانه بالای صفر و سردخانه زیر صفر)

 انواع سردخانه صنعتی، از جمله‌ی خاص ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی به شمار می روند. سردخانه‌های صنعتی در انواع مدلهای: سردخانه بالای صفر، زیرصفر، کانکسی، ثابت و متحرک دسته بندی میشوند.

منجمد نمودن موادغذایی در این سردخانه‌ها امکانپذیر است. زیرا دمای داخلی این مدلها در محدوده دمایی منفی 10 تا منفی 24 قابل تنظیم می‌باشد. امکان نگهداری بلندمدت از انواع مواد لبنی، گیاهی، میوه و سبزیجات، گوشت و حبوبات و… در انبارهای زیرصفر فراهم است.

دمای نگهداری از مواد غذایی در این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی، بین مثبت یک تا مثبت پنج درجه سانتیگراد می‌باشد. بنابراین چندان برای نگهداری مواد غذایی در زمان طولانی مناسب نیستند. زیرا امکان منجمدسازی مواد غذایی در آنها وجود ندارد و نهایتاَ تا دو هفته میتوان مواد اولیه را در آنها انبار نمود.

این مدل سردخانه های صنعتی قابلیت ارائه هر دو کارایی بالای صفر و زیرصفر را دارا می باشند. البته بایستی به دو نکته مهم توجه داشته باشید. اول آنکه برای تعویض حالت سردخانه دومداره، ابتدا باید موادغذایی ذخیره شده در حالت بالای صفر را خارج کنید و به شستشو و ضدعفونی نمودن مخزن بپردازید. سپس مواد غذایی زیرصفر را جایگزین کنید و یا بالعکس. دوم آنکه چنانچه بخواهید در سیستمهای دومداره، دو انبار مجزای بالای صفر و زیرصفر طراحی کنید، هزینه زیادی روی دستتان خواهد ماند.

2. یخچال صنعتی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 وجود یخچال صنعتی در هر فضای رستورانی و فست فودی بسیار واجب است. درواقع مکانیزم عملکرد این دستگاه ها به گونه‌ی «بالای صفر» طراحی میشود. بنابراین مخصوص بکارگیری و تازه نگهداشتن مواد غذایی در فواصل زمانی کوتاه هستند. این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی در مدلهای:

طراحی میشوند. مدلهای یخچال صنعتی زیرگریلی مخصوص فضاهای کوچک هستند و با ارتفاع کم خود، میتوانند بدون اشغال فضای خاصی، خدمات گسترده ای را ارائه کنند. یخچال‌های عمودی و ایستاده نیز برای جلوگیری از فساد مواد غذایی و نگهداری از آنها بکار گرفته میشوند. یخچالهای ایستاده بخصوص برای نگهداری نوشیدنیها و دسترسی راحت مشتریان، کاربردهای عالی دارند.

بلحاظ ظاهری، انواع یخچال صنعتی در دو مدل «تک و دو درب» طراحی میشوند. مشخصاَ قیمت یخچل های دو درب با توجه به ظرفیت بیشتر، فراتر خواهد بود. البته جنس بدنه هر دو مدل از متریال استنلس استیل ضدزنگ می باشد.

3. فریزر صنعتی

عملکرد و طراحی ظاهری بسیار پرشباهتی به انواع یخچال صنعتی دارند. با این تفاوت که مناسب برای نگهداری مواد غذایی در محدوده‌های دمایی زیرصفر هستند. به‌بیان دقیق‌تر، هرگاه نیاز به نگهداری منجمد و طولانی مدت‌تر مواد غذایی پراستفاده باشد، از فریزر صنعتی استفاده میشود.

4. یخچال کبابی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 مهمترین تفاوت انواع یخچال کبابی با یخچال صنعتی رستورانی، در «نوع هوادهی و سیستم برودتی» دستگاه است. برخلاف مدلهای رستورانی صنعتی، در یخچال کبابی از تکنولوژی برودتی «فن تیوب» استفاده نمیشود. چراکه با به جریان انداختن شدید هوا، موجب سیاه شدن گوشتهای کبابی میشود. بسیاری از رستورانها و کبابی‌ها همواره به دلیل شلوغی بیش از حد، مقدار زیادی گوشت آماده (مواد خورده) را در یخچال کبابی ذخیره میکنند تا به هنگام دریافت سفارش، سریعتر به آماده سازی کباب اقدام کنند. درنتیجه بهترین گزینه برای ذخیره سازی بدون فساد کبابها، استفاده از یخچال کبابی خواهد بود.

5. چلیک حبوبات

چلیک حبوبات درواقع ظرفی برای نگهداری حبوبات مختلف در آشپزخانه‌های صنعتی می باشد. نوعی ظروف درب دار که از جنس استیل هستند و درب دار بودن آنها، دو مزیت مهم را فراهم می‌آورد:

 • مانع از ورود حشرات و جانوران موذی به حبوبات میشود.
 • از نم آوردن و رطوبت گیری حبوبات جلوگیری میکند.

6. قفسه بندی استیل تجهیزات آشپزخانه صنعتی

وجود قفسه های استیل در آشپزخانه های صنعتی بسیار موثر و واجب خواهد بود. درواقع یکی از مهمترین عناصر نظم دهنده در هر فضای رستورانی و کترینگ، کشوها و قفسه بندی ها می باشد. این قفسه های استیل به صورت مشبک طراحی میشوند و قابلیت تولید در:

 • اندازه ها
 • ظرفیت ها و
 • تعداد طبقات مختلفی

را دارند. پرفروشترین مدل قفسه بندی استیل رستورانی، مدلهای 3 طبقه می باشد. قفسه های استیل 3 طبقه دارای 100 سانتیمتر عرض، 180 سانتیمتر ارتفاع و 129 سانت طول هستند.

7. سکوی نگهداری برنج استیل

سکویی مشبک از جنس استیل و بسیار کم ارتفاع است که برای ساماندهی و نگهداری گونی های سنگین برنج و حبوبات بکار گرفته میشود. این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی باتوجه به مصرف بالای برنج در رستورانها، میتواند انتخابی مناسب بشمار بیاید. جنس سکوی نگهداری برنج از استیل ضد اکسیداسیون میباشد و تنها 10 سانتی متر ارتفاع دارد. از جمله مزایای این سکوها میتوان به:

 • جابجایی راحت برنجها و
 • عدم نفوذ آب به آنها در هنگام شستشوی فضاهای رستورانی،

اشاره نمود.

تجهیزات آماده سازی غذا در آشپزخانه صنعتی

1. استفاده از میز کار در آشپزخانه صنعتی

میزکار صنعتی از واجبترین ادوات برای راحتی کار تیم های آشپزی محسوب میشود. روی میزهای کار صنعتی تقریباَ تمامی امور مربوط به پاک کردن، برشکاری و بطورکلی آماده سازی مواد غذایی صورت میپذیرد. غالباَ در فضای زیرین میز کار صنعتی، یک سطح مشبک (میله میله) ایجاد میشود تا بتوان روی آن چندین بشقاب یا موارد دیگر را قرار داد. جنس این میزهای کار تجهیزات آشپزخانه صنعتی میتواند از:

 • استیل،
 • صفحات پلیمری
 • و یا چوب،

انتخاب شود. همچنین بدلیل کاهش قیمت ساخت، میتوان در پایه های این تجهیزات از فولاد روکش دار و یا دیگر متریالهای فلزی لعابدار استفاده نمود.

2. چرخ گوشت صنعتی

چرخ گوشت صنعتی یکی دیگر از دستگاه‌های لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی است. دستگاه چرخ گوشت صنعتی در دو مدل کلی «تسمه ای» و «گیربکسی» طراحی و تولید میشود. اما از هرکدام از این مدلها در چه شرایطی باید استفاده نمود؟!. جالب است بدانید که:

چرخ گوشت گیربکسی از چرخ‌ دنده و گیربکس پرفشاری بهره میبرد و به همین دلیل برای خردسازی و ریزریز کردن قطعات گوشت عالی عمل میکند. درسوی مقابل ممکن است شما بری پخت غذاهای متنوع نیاز به چرخ کردن ترکیبی داشته باشید. مثلاَ ترکیب گوشت با پیاز، سیر، سبزیجات آب‌دار معطر و یا میکس سسهای آماده به مواد اولیه. اینجاست که عملکرد چرخ گوشت تسمه ای میتواند عالی تر باشد.

بسته به نوع سفارش، نوع استفاده و محدودیتهای فضایی رستورانها، ساخت این دستگاه‌ها میتواند به دو گونه‌ رومیزی و ایستاده (بدون چرخ و با چرخ کمکی) انجام شود. ظرفیتهای این تجهیزات نیز میتواند متفاوت باشد.

3. کابینت استیل تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 از مهمترین ادوات لیست لوازم آشپزخانه‌های صنعتی است. بدلیل تماس دائمی با آب، جنس بدنه کابینت صنعتی از استیل می باشد. تجهیزات کابینت استیل آماده سازی غذا، در 2 مدل کلی قابل تقسیم بندی هستند:

بلحاظ مشخصات فنی، ارتفاع این کابینتها 85 و عرضشان 50 سانت است. طول کابینت استیل نیز بسته به سفارش کارفرمایان و میزان فضای آشپزخانه‌ها، میتواند هر عددی باشد. ضخامت بدنه کابینت استیل 1 میلیمتری است و لبه های 5 سانتیمتری نیز برای حفظ مواد غذایی دارد. این کابینتها میتوانند به عنوان یک تقسیم کننده فضایی برای رستورانها به شمار روند. مدل های زمینی میتوانند به همراه آبچکان نیز طراحی شوند.

نصب کابینت‌های استیل دیواری مشخصاَ بر روی دیوارها انجام میگیرد. به‌همین دلیل میتوانند برای فضاهایی که با محدودیت متراژی روبرو هستند، مناسب باشند. این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی هم دارای کشو هستند و هم میتوان بر روی صفحه صاف آن، به آماده سازی موادغذایی پرداخت.

4. جایگاه ترولی در لوازم آشپزخانه صنعتی

 نقش ویژه‌ی ها را در خدمات دهی به مهمانان و مشتریان را نمیتوان انکار نمود. ترولی ها تجهیزاتی هستند که با نیروی دست پرسنل به جهات مختلف هدایت میشوند و قابلیت حمل انواع بار، لوازم و ظروف غذا را دارند. جهت هدایت هرچه بهتر، 4 عدد چرخ، یک شاسی فولادی و ترمز برای این تجهیزات تعبیه شده است. بعنوان مثال با استفاده از ترولی نوشیدنی و ترولی کیک، میتوان به حمل نوشیدنی یا کیک اقدام کرد.

پرفروشترین مدلهای ترولی، ترولی‌های جمع آوری موادغذایی در فروشگاه ها و ترالی های رستورانی چند طبقه می‌باشد. جنس بدنه اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی، از استیل است تا هیچگاه دچار زنگ زدگی نشوند. همچنین از متریالهایی مانند چوب، پلیمرها و ABS نیز در ساخت این ترالی ها استفاده میشود. بیاد داشته باشید که این تجهیزات صنعتی با اندکی خلاقیت میتوانند با:

 • محفظه های شیشه ای،
 • در چندین طبقه،
 • دارای فر و شعله های گرمکن

و یا همراه با دیگر امکانات طراحی شوند.

5. ترولی حمل ظروف تمیز

گونه ای دیگر از ترولی های رستورانی و در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی است که امکان حمل ظروف تمیز را فراهم می آورد. همچنین مدلهای دیگری نیز برای حمل دیگ، حمل ظروف کثیف و حمل بارهای غذایی طراحی و تولید میگردد. جنس بدنه این دستگاه ها نیز از استنلس استیل ضدخش می باشد.

6. کاربرد پاتیل خیساندن برنج در تجهیز آشپزخانه‌های صنعتی

پاتیل خیساندن برنج یکی دیگر از اجزای آماده سازی غذا در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد. دهانه این پاتیل ها بزرگ است و حجم زیادی برنج برای خیسانده شدن در آن جا میگیرد. غالباَ دهانه پاتیل خیساندن برنج از 60 تا 95 سانتیمتر در نظر گرفته میشود.

اهرم متصل به ظرف، امکان تخلیه مناسب برنج های خیس شده را در دیگهای پخت فراهم میکند. بنابراین بخش مهمی از دغدغه‌های تیمهای آشپزی برای پخت حجم زیادی از برنج برطرف خواهد شد. فشار کمتر به کمر پرسنل و حفظ سلامت جسمی تیمهای آشپزی، از دیگر ویژگیهای استفاده از این ظروف محسوب میشود. بطورکلی مزایایی نظیر:

 • استفاده از اهرم
 • قابلیت جداسازی آسان اجزا (شستشو و نظافت)
 • تعبیه چرخ برای حمل آسان
 • جنس بدنه ضدزنگ و قدرتمند
 • کاهش ضایعات و هدررفت برنج
 • قابلیت آماده سازی برنج در ظرفیتهای زیاد و…،

موجب شده تا خرید اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی با استقبال گسترده ای روبرو شود.

تجهیزات سرو غذا

1. نقش کانتر سرد در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 در رابطه با ساختار و ویژگیهای کانتر سرد میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. انواع کانتر سرد اکثراَ در مدلهای 4، 6، 8 و 10 لگن طراحی میشوند. مثلاَ در مدلهای 6 لگنه، میتوان 6نوع مواد غذایی متنوع را در ظروف بنماری کانتر سرد قرار داد.
 2. مواد غذایی مختلفی همچون: سبزیجات، ترشیجات، انواع سالادها، میوه و… را میتوان در هریک از لگنهای کانتر سرد جایگذاری کرد تا از فساد و خراب شدن مواد غذایی جلوگیری شود.
 3. درون دستگاه (در بخش زیرین)، کندانسورها و کمپرسورهایی تعبیه شده تا سرمای موردنیاز برای نگهداری مواد غذایی را فراهم آورد. درواقع این سیستمها علاوه بر تولید هوای سرد، وظیفه‌ی چرخاندن برودت را نیز بر عهده دارند.

2. کانتر گرم تجهیزات آشپزخانه صنعتی

به‌مانند انواع کانتر سرد، کانترهای گرم نیز قابلیت استفاده در کاربریهای رستورانی، سلف سرویس و کترینگ‌ها را دارند. کانتر گرم ساختاری شبیه به کانترهای سرد دارد. با این تفاوت که دارای سیستم گرمازا و حرارتی در بخشهای پایینی خود است. بایستی بدانید که درون هریک از لگنها، انواع خورشت، قطعات غذای با طبع گرم، مرغ و… قرار میگیرد. بنابراین هم غذاها گرم می مانند و هم امکان دسترسی راحت به خوراک وجود خواهد داشت.

3. کانتر قاشق و چنگال

باکسهایی برای قرارگیری قاشق، چنگال، قاشقهای سالاد و چاقو است. گاهاَ برخی از صاحبان رستورانها وجود چنین لوازمی را در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی، تشریفاتی تلقی میکنند!! اما بخاطر داشته باشید که وجود کانتر قاشق و چنگال، شدیداَ میتواند بر روی نظم‌دهی فضایی موثر باشد. چه بر روی میزهای غذا، چه در فضاهای آماده سازی غذا و چه در نقاط مشخص قراردهی لوازم سرو در سالن های پذیرایی و تالارها.

4. شف اندیش تجهیزات آشپزخانه صنعتی

شف اندیش یا ظروف شفینگ قادر است که خوراک و غذاهای مختلف را به خوبی گرم نگه دارد. گرمای کم و یکنواخت ظروف شف اندیش موجب میشود تا هم غذاها به مدت طولانی گرم بمانند. و هم کیفیت غذا به هیچ عنوان پایین نیاید. عمدتاَ از این ظروف به صورت آماده استفاده میشود و برای بهره گیری مستقیم مشتریان یا مهمانان، روبروی فضای تجمع افراد، قرار داده میشوند. سیستم حرارتی ظروف شف اندیش به گونه حرارت دهی القایی می باشد.

5. جایگاه وارمر در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

وارمر صنعتی نیز بمنظور گرم نگه داشتن خوراک و غذاها مورد استفاده قرار میگیرد. ساختار کلی این سیستمها بسیار ساده است و حرارت‌دهی کم و مناسبی نیز برای خوراک دارد. جنس بدنه وارمر نیز از استیل می باشد تا درصورت خیس شدن یا ریختن خورشت بر روی آن، زنگ نزند.

6. ظروف بنماری سلف سرویس

ظروف بنماری از جنس استیل بوده و در زمره‌ی ریزقطعات تجهیزات آشپزخانه صنعتی جای دارند. ظرفهای بنماری در داخل لگنهای انواع تجهیزات کانتر سرد، کانتر تاپینگ پیتزا و کانتر گرم قرار میگیرند. ماهیت خاص این تجهیزات موجب میشود تا به راحتی حرارت یا برودت ایجاد شده در انواع کانتر خطوط سلف سرویس را دریافت کرده و به مواد غذایی و خوراکها انتقال دهند.

7. ترالی حمل غذا گرمخانه دار

گونه ای دیگر از ترالی هاست که در فضاهای رستورانی بزرگ و با حجم سفارش زیاد، کاربرد دارد. درحقیقت هنگامی که حجم سفارشهای یک رستوران بسیار باشد و کار سرویس دهی به مشتریان با کندی و وقفه روبرو شود، استفاده از این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی میتواند گزینه ایده آلی باشد. زیرا هم بسیار زیباست و هم با سیستم حرارتی خاص خود، میتواند غذا را گرم نگه دارد. مدلهای فردار و شعله دار ترولی ها نیز وجود دارد.

تجهیزات شست و شوی آشپزخانه‌های صنعتی

1. جایگاه ماشین ظرفشویی صنعتی در لوازم آشپزخانه صنعتی

بی شک بعنوان یکی از مهمترین اجزای لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی شناخته میشود. بخصوص برای رستورانها و هتلها که حجم زیادی از ظروف کثیف را در طول روز تولید میکنند. برای درک هرچه بیشتر میزان اهمیت انواع ماشین ظرفشویی، کافیست رستورانی را درنظر بگیرید که بطور روزانه دارای 1000 مشتری است. برای آماده سازی غذای هریک از افراد، تعدادی از ظروف پخت غذا، ظرف سرو اصلی غذا و ظروف مخلفات کثیف میشود. حالا چه تعداد کارگر را باید به شستن حجم بسیار زیاد ظروف اختصاص داد؟!. حالا بماند که قطعاَ فرآیند شستشو نیز ساعتها طول خواهد کشید!!.

اما تمام این دغدغه ها با خرید ماشین ظرفشویی صنعتی برطرف خواهد شد. بطوریکه این ماشینها در ظرفیت های 540 تکه، 1200 تکه و یا 2000 بشقاب طراحی میشوند. درنتیجه بسته به نوع دستگاه، فقط 50 ثانیه تا 3 دقیقه طول میکشد که هر سبد ظرف کثیف شسته شود!!. مثلاَ ماشین ظرفشویی تونلی در بازه زمانی 50 ثانیه ای، میتواند یک سبد کامل ظروف کثیف را بشوید. درمقابل برای شستشوی همین مقدار ظرف در ماشین ظرفشویی زیرکانتری، زمانی در حدود 180ثانیه لازم است که باز هم به هیچ عنوان زیاد نیست.

همچنین بسته به متراژ و نوع معماری فضای رستورانی، میتوان از ماشین ظرفشویی ایستاده نیز استفاده نمود. این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارای دربهایی خاص هستند که به سمت بالا گشوده میشود. مدلهای زیرکانتری برای فضاهای محدود آشپزخانه ای، گزینه ای بسیار عالی محسوب میشود. ماشین‌های ظرفشویی تونلی و ریلی، میتوانند به‌صورت خشک کن دار و بدون خشک کن طراحی و تولید گردند.

2. نقش سینک صنعتی در آشپزخانه‌های صنعتی

حجم شستشوی مواد غذایی و آبکشی سریع ظروف در هتلها و رستورانها بسیار بالاست. بنابراین از انواع سینک صنعتی تک لگن، دو لگن یا سه لگن استفاده میشود. مدلهای سینک صنعتی دو لگن استیل، پرفروشترین محصول در میان تمامی انواع این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی است.

بیاد داشته باشید که نوع تولید این سینک ها میتواند شدیداَ در کیفیت و ماندگاری آنها موثر باشد. به‌همین علت همواره بازار مقایسه میان دو مدل «سینک صنعتی لگن جوشی و پرسی» شدیداَ داغ است:

 • سینک لگن جوشی: درقیاس با مدلهای لگن پرسی، از زیبایی کمتری بهره می برند. همچنین آب بندها و اتصالات مدلهای سینک لگن جوشی ضعیفتر است و احتمال خرابیهایشان بالاست. مهمترین میزایای این نوع سینک ها، امکان ساخت در انواع سایزها و ابعاد است.
 • سینک صنعتی لگن پرسی: اندازه های این نوع سینک قابل تغییر نیست. یعنی شاسی و قالب پرس شده‌ی این تجهیزات از خارج وارد کشور میشود و امکان اعمال تغییرات ابعادی بر روی آن وجود ندارد. درنتیجه نمیتوان آمدلهای سینگ لگن پرسی را در ابعاد سفارشی تولید نمود. اما بسیار باکیفیت، بسیار زیبا و شیک و البته شدیداَ ماندگار هستند.

3. وان شستشو تجهیزات آشپزخانه صنعتی

وان استیل صنعتی کاربردی شبیه به سینک ها دارند. یعنی میوه ها، سبزیجات و حتی ظروفی که نیاز به شستشوی آنی و یا ماندن در مواد شوینده و ضدعفونی کننده دارند، در وان استیل شستشو قرار میگیرند. ابعاد بزرگ، تک لگنه بودن و عمق بیشتر، مهمترین تفاوتهای وان صنعتی با تجهیزات سینک صنعتی می باشد. چنانکه امکان شستن ظروف بزرگی همچون دیگه و قابلمه‌ها، به راحتی با وان شستشو فراهم است.

تجهیزات وان ضنعتی استیل غالباَ دارای ابعاد استاندارد 30 (ارتفاع)* 50 (عرض) * 80 (طول) می‌باشد. ضمناَ وانهای شستشو همراه با 4 پایه قابل تنظیم فلزی یا پلیمری طراحی میشوند.

4. آبچکان تجهیزات آشپزخانه صنعتی

آبچکان صنعتی یا کابینت آبچکان، دیگر عضو کاربردی فضاهای رستورانی بشمار میرود. بدنه آبچکان های صنعتی از جنس استیل می باشد و به‌همین سبب، درمقابل زنگ زدگی مقاوم می‌باشند. اهمیت وجود کابینت آبچکان از چند منظر قابل بررسی می باشد:

 1. فضای سازماندهی شده‌ای برای خشک شدن ظروف شسته شده هستند. بدون اینکه هرگونه لک یا اثری بر روی ظروف باقی بماند.
 2. قابلیت استفاده از سطح رویی این کابینت ها به عنوان میزکار وجود دارد.
 3. 2 فضای پنهان و پیدای متفاوت برای خشک نمودن ظروف دارند.
 4. برخلاف آبچکانهای خانگی که قابلیت تحمل تعداد کمی ظرف را دارند، آبچکان صنعتی بسیار مقاوم است.
 5. آبچکان‌های ایستاده چرخ دار، آبچکان دو طبقه و مدلهای سه طبقه رستورانی، انواع مختلف اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی بشمار میروند.

5. خرید ترولی آبچکان تجهیزات آشپزخانه صنعتی

ترولی آبچکان علاوه بر دارا بودن قابلیتهای ترولی نظیر: چرخ، شاسی و دسته محرک، دارای میله بندی های مشبکی نیز می‌باشد. سطح مشبک این ترالی‌ها امکان آویزان نمودن ظروف و بشقابهای خیس را داراست تا به راحتی خشک شوند. معمولاَ قیمت ترولی آبچکان به علت ساختار ساده آن، کمتر از دیگر مدلهاست.

6. میز شوت زباله

میز جمع آوری زباله یا همان میز زباله دارای سطحی صاف است که براحتی میتوان روی آن امور مربوط به آماده سازی غذا را انجام داد. حفره ای در انتهای این میزها وجود دارد که زیر آن سطح زبله قرار میگیرد. بطوریکه بتوان ضایعات مواد غذایی را خیلی ساده به سطل زباله انتقال داد. اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی از جنس استیل استنلس ساخته میشوند و هرجا که پای زباله و ضایعات مواد غذایی در میان باشد، کاربرد دارند.

از دیگر فواید استفاده از میز شوت زباله، نظم دهی فضایی و تمیزسازی بخش مطبخ رستورانها می‌باشد. طول این میزها میتواند به یکی از 4 ابعاد «100، 120، 150 و 190 سانتیمتر» طراحی میشوند. عرض این میزها نیز 65 و ارتفاعشان بطور ثابت 85 سانت می‌باشد. ضمناَ دارای پاتروکی نیز هستند.

7. چلیک سیخ کباب تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کبابی ها و رستورانها همواره با تعداد بسیار زیاد سیخ برای آماده سازی کباب روبرو هستند. بنابراین قرارگیری این سیخ ها در فضاهای مختلف میتواند موجب زشتی فضا و بی نظمی زیادی شود. چلیک سیخ کباب یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی است که با ظاهری زیبا و بدنه استیل، تمامی سیخها را در خود جای میدهد. باتوجه به آهنی بودن سیخها، جنس بدنه چلیک سیخ کباب باید از استیل نگیر باشد. جهت جابجایی راحت فضایی، 4 عدد چرخ نیز برای این تجهیزات تعبیه شده است.

8. شبکه آبرو استیل

سطوح کاملاَ مشبکی هستند که با ظاهر میله میله، برای تنظیم و هدایت جریانات فاضلابی رستورانها نصب میگردند. بمنظور ارائه کیفیت مناسب و عدم شکستگی در گذر زمان، میله های استیل شبکه آبرو با جوش آرگون به یکدیگر متصل میشوند. جریانات فاضلاب عبوری از شبکه آبرو استیل میتواند شامل:

 • کف‌آب مواد شوینده
 • سیالات چربی
 • روغن ها
 • خونابه مواد گوشتی
 • پساب زباله ها
 • و آب

باشد.

9. سیخ شور تجهیزات آشپزخانه صنعتی

دستگاهی برای شستشوی سریع سیخ ها در رستورانها و کترینگ ها می‌باشد. همانطور که میدانید سیخهای کباب بسیار پراستفاده هستند و بایستی به سرعت مورد شستشو قرار گیرند. ازسویی، استفاده از ماشین های ظرفشویی صنعتی تنها برای شستشوی چندین سیخ، عاقلانه و مقرون بصرفه نمی‌باشد. درنتیجه استفاده از سیخ شور صنعتی اتوماتیک میتواند گزینه جالب توجهی برای راه اندازی سریع کارهایتان باشد.

تجهیزات فست فود در آشپزخانه صنعتی

1. کاربرد فر ریلی پیتزا در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

سرعت پخت فر ریلی پیتزا بسیار بیشتر از مدلهای فر صندوقی پیتزا است. درواقع به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان رستورانها، فست فودها و پیتزافروشی های پرسفارش، ترجیح میدهند از فر ریلی پیتزا استفاده کنند. مهمترین ویژگیهای این دستگاه ها عبارتست از:

 • دارای حرارت دهی یکنواخت و عالی برای پخت لذیذ پیتزا هستند.
 • سیستم های خنک کننده قطعات الکتریکی و گردش هوا در آنها تعبیه شده است.
 • عمر بسیار بالایی دارند و هیچگونه سوختگی را برای پیتزاها بوجود نمی آورند.
 • فرهای ریلی پیتزا، دارای چند طبقه‌ی مجزا برای طبخ پیتزا هستند. درنتیجه با افزایش سفارشها و نیاز به افزایش سرعت تهیه پیتزاها، میتوانید به استفاده از طبقات مختلف دستگاه اقدام کنید.
 • جنس بدنه اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی از استیل می‌باشد. همچنین دمای درونی پخت آنها را از صفر تا سیصد درجه میتوانید تنظیم نمایید.
 • طول این تجهیزات با توجه به کارایی های متعدد فر ریلی پیتزا، نهایتاَ تا 2متر می‌باشد. فرهای ریلی در دهانه های 50 تا 60 تولید میگردند.

2. فر صندوقی پیتزا

فر صندوقی پیتزا از مهمترین اجزای فست فودها در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی است. انواع فر پیتزا صندوقی دارای شعله‌های خطی در بخش زیرین خود هستند. شعله‌های خطی این فرها میتوانند گرمای یکنواخت و غیرمستقیمی را برای طبخ لذیذ تمامی نقاط پیتزا ساطع کنند. بدون اینکه پیتزا سر سوزنی دچار سوختگی گردد. بنابراین با این دستگاه ها قادر خواهید بود که پختی عالی و همسان را برای پیتزا به ارمغان بیاورید.

دیگر نکته‌ی جذاب فر صندوقی پیتزا، قابلیت آماده سازی همزمان چندین ظرف پیتزا توسط این دستگاه‌ها خواهد بود. چراکه در انواع مدلهای 9 و 18 بشقابی طراحی میشوند (مثلاَ پخت همزمان 9 پیتزا). این مسئله بخصوص برای رستورانها و فست فودهای شلوغ و پرسفارش بسیار مهم خواهد بود. میان جداره های بدنه استیل و جداره های داخلی این تجهیزات از عایق‌های پتویی استفاده شده است. دلیل استفاده از عایقهای قدرتمند میان جداره ها، عدم اتلاف گرمایی فر صندوقی می‌باشد.

3. استفاده از دستگاه کباب ترکی در تجهیز آشپزخانه صنعتی

دستگاه های کباب ترکی در مدلهای مختلفی بر مبنای:

 • تعداد سیخ (کباب ترکی تک سیخ تا 6 سیخ)
 • مبله یا رومیزی و یا ایستاده
 • تعداد محور پخت کباب ترکی
 • ظرفیت پخت (مقدار پخت x کیلوگرم گوشت در ساعت)
 • جنس بدنه استیل یا گالوانیزه روکش دار ضدزنگ،

و…، طراحی و تولید میشوند. چرخ دنده های این تجهیزات بصورت محرک و چرخان می باشد و سیخ‌های پخت کباب ترکی را به خوبی می چرخاند تا حرارت بطور یکسان به تمامی زوایای گوشت سیخ شده برسد. کابینت جاداری نیز در زیر اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی طراحی شده تا انواع لوازم و ظروف مخلفات در آن قرار گیرد. همچنین غالباَ دستگاه کباب ترکی با تعدادی لگن طراحی میگردد تا ظروف بنماری مختلفات در آن قرار گیرد.

4. جایگاه کانتر تاپینگ پیتزا در آشپزخانه‌های صنعتی

وجود کانترهای تاپینگ پیتزا از چند جهت حائز اهمیت هستند:

 1. به‌عنوان میز کاری برای امور آماده سازی غذا و پیتزا استفاده میشوند.
 2. ظاهری زیبا برای سازماندهی فضای طبخ پیتزا فروشی ها دارند.
 3. دارای تعدادی لگن (4، 5، 6، 8، 10 و 12 لگن) برای قراردهی مخلفات و مواد غذایی هستند تا کار تهیه اولیه پیتزا راحت تر شود. مثلاَ در تاپنگ پیتزا 8 لگن، 8 نوع مواد غذایی مختلف برای دسترسی راحت تیم‌های آشپزی قرار میگیرد.
 4. درون این لگنها، ظروف بنماری مواد غذایی جای داده میشود. فضای زیرین ظروف بنماری دارای سیستم برودتی است تا مواد غذایی را خنک نگه دارد و از فاسدشدن این مواد جلوگیری کند.

5. خمیر پهن کن صنعتی

تهیه پیتزا با بهره گیری از خمیرگیری دستی، بسیار خوش طعم تر و مطلوب تر خواهد بود. دستگاه خمیر پهن کن صنعتی پیتزا میتواند خمیرهای مورد نیاز برای پخت این خوراک را با سرعت و کیفیتی باورنکردنی فراهم آورد. بنابراین دیگر نیازی نخواهد بود که ساعات طولانی و انرژی زیادی را صرف تهیه خمیر پیتزا کنید.

اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارای دو غلطک جداگانه هستند تا خمیر به خوبی ورز داده شود. امکان تنظیم ضخامت یکسان برای خمیرهای پیتزا، یکی دیگر از مزایای استفاده از خمیر پهن کن صنعتی می باشد. بنابراین وزن خمیرها یکسان شده و نه حق مشتری و نه هزینه های صاحبان رستورانها ضایع نمیشود. ضمناَ به پخت یکنواخت و یک شکل تمامی پیتزاها کمک میکند.

6. کاربرد خمیر گیر در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

خمیرگیری انواع پیتزا، نان و شیرینی‌جات برایتان سخت و وقتگیر است؟!. برای حل این مشکل کافیست به سراغ خرید انواع خمیرگیر صنعتی بروید. دستگاه خمیرگیر صنعتی از ظرفیت 8 تا 180 کیلوگرم، بسته به نیاز رستورانها طراحی و تولید میگردد. بدنه انواع خمیرگیر از متریال استیل ضداکسیداسیون می باشد.

اندازه های کوچک این دستگاه ها یکی از مزایای خمیرگیر صنعتی می‌باشد. بخاطر داشته باشید که مهمترین تفاوت مدلهای صنعتی و خانگی، راندمان بالا و ظرفیت ویژه خمیرگیر صنعتی است. شستشوی این دستگاه ها نیز بسیار آسان خواهد بود.

7. نقش میکسر صنعتی در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تهیه غذاهای لذیذ و متنوع در گروی ترکیب سازی مناسب مواد غذایی مختلف است. مهمترین کاربرد میکسر صنعتی نیز همین ترکیب سازی عالی انواع گوشت، صیفی جات، میوه، ادویه و سس ها می‌باشد. درحقیقت میتوان گفت که تمامی ترکیبات موردنظرتان را میتوانید با میکسرهای پرقدرت صنعتی بوجود بیاورید. چرخ دنده‌های تعبیه شده در میکسرهای صنعتی با قدرت ویژه‌ی خود، میتوانند به خوبی تمامی مواد غذایی را در هم مخلوط کنند. بدون اینکه ذرات بزرگی در ترکیب نهایی و آماده شده دیده شود.

طراحی میکسر صنعتی به دو اصل و نیاز کلی بستگی خواهد داشت:

 • ظرفیت میکس سازی مواد غذایی
 • نوع ترکیب سازی. (مخلوط مواد غذایی در جهات مختلف عمودی، افقی، چرخان و…)

8. استفاده از شوتینگ سیب زمینی در رستوران

دستگاه هایی از جنس استیل هستند که در فست فودها و مرغ‌های کنتاکی کاربرد گسترده ای دارند. دستگاه شوتینگ سیب زمینی یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی است که بمنظور گرم نگه داشتن سیب زمینی های سرخ شده بکار گرفته میشوند. فست فودها و فودکورت ها همواره دارای مصرف سیب زمینی سرخ کرده‌ی بالایی هستند. بنابراین ابتدا در حجم های زیادی، سیب زمینی سرخ کرده آماده میشود. نهایتاَ بمنظور عدم سرد شدن سیب زمینی‌های سرخ شده از شوتینگ سیب زمینی استفاده خواهد شد.

9. نقش فر کامبی در رستوران

فر رشنال یا فر کامبی یک دستگاه پخت و پز ترکیبی است. غذاهای تهیه شده توسط فر کامبی بسیار لذیذ و با طعم های خاص خواهد بود. چراکه از سیستم طبخ با حرارت یکنواخت هوای داغ و یا حرارت دهی بخار استفاده میکند. همچنین میتوان بصورت همزمان از هر دو روش پخت بخارپز یا هوای داغ استفاده نمود. راجع به سیستم های حرفه ای تعبیه شده در فر کامبی میتوان گفت که:

اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارای سیستمهای چرخاننده هوای قدرتمندی هستند. فر های رشنال همچنین از سیستم شستشوی خودکار بهره میگیرند و تنها با لمس یک دکمه، شستشوی داخلی فر کامبی بطور اتوماتیک صورت میپذیرد.

چند مرحله ای بودن روند پخت غذا با استفاده از فر کامبی صنعتی، قابلیت تنظیم:

 • قدرت و سرعت فن
 • نحوه پخت یک کاره یا ترکیبی
 • تنظیم دما
 • و البته میزان رطوبت

را فراهم می آورد. تمامی این تنظیمات با استفاده از پنل تاچ این تجهیزات، قابل دسترسی آسان خواهد بود.

10. گریل ذغالی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

گریل ذغالی گونه ای دیگر از تجهیزات فست فود است که با استفاده از آن، قابلیت پخت بسیار خاص، لذیذ و متفاوتی برای انواع استیک و فرآورده های گوشتی فراهم میشود. گریل ذغالی بسته به نوع آن، دارای یک یا دو شعله زیرین می باشد. بالای این شعله ها، ذغال مصنوعی قرار داده میشود و سپس سطح مشبک گریل قرار گرفته است.

سیستم کار گریل ذغالی بدینگونه است که شعله ها حرارت خود را به ذغال مصنوعی انتقال میدهند. سپس ذغالها نیز حرارت دریافت شده را به سطح مشبک گریل هدایت میکنند تا پخت گوشت و استیک با طعم تنوری صورت پذیرد. بدین ترتیب حرارت یکسان و غیرمستقیمی به گوشت رسیده و طعم لذیذ و یکنواختی در سراسر نقاط استیک حس میگردد. صفحه مشبک گریل ذغالی، حالت خط خط جالبی را نیز بر روی سطح گوشت ایجاد می‌نماید. پخت با این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی و فست فود، بدون استفاده از روغن و کاملاَ سالم است.

11. استفاده از گریل روغنی رومیزی در طراحی آشپزخانه صنعتی

گریل های روغنی یا تخت دارای صفحه ثابت و کاملاَ صافی هستند. روی این صفحه صاف، روغن ریخته میشود و با حرارت غیرمستقیم، طبخ فرآورده‌های گوشتی و استیک ممکن میگردد. صفحه صیقلی این تجهیزات عمدتاَ از جنس چدن لعابدار و ضدزنگ می‌باشد. همچنین وجود این صفحه صاف کمک میکند که غذاهایی مانند سوسیس بندری و خوراکهای با قطعات ریز نیز به خوبی پخته شوند.

جالب است بدانید که با اینکه در این نوع تجهیزات آشپزخانه صنعتی از روغن استفاده میشود، اما بازهم میزان استفاده از روغن در گریل تخت، بسیار کمتر از دیگر دستگاه‌های پخت است. یک سینی جمع آوری روغن نیز در زیر گریل های روغنی کار گذاشته میشود.

12. گریل ترکیبی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

این دستگاه ها عملاَ برای گریل سازی و ایجاد تنوع طعمی در گوشتها، همه کاره هستند. زیرا دارای دو صفحه مجزا برای پخت به روش:

 • گریل ذغالی و
 • گریلهای تخت یا روغنی

می باشند. گریل‌های ترکیبی نیز به‌مانند هریک از گریل‌های جداگانه روغنی و ذغالی، بصورت مبله و ایستاده در بازار موجودند.

13. فر ساندویچی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نام فر ساندویچی، همواره بعنوان یکی از کاربردی ترین و محبوبترین دستگاه های لیست تجهیزات فست فود صنعتی مطرح میشود. بهتر است یک سوال از شما بپرسیم: از یک دستگاه همه کاره فست فودی چه انتظاری دارید؟!. به جرئت میتوان گفت که فر ساندویچی یک دستگاه همه کاره برای اکثر نیازهای فست فودها و فودکورت ها می‌باشد. چراکه به طور همزمان در فرهای ساندویچی از انواع سیستمهای پخت و امکاناتی همچون:

 • گریل تخت (روغنی)
 • گریل ذغالی
 • سرخکن سیب زمینی و فلافل
 • محفظه نگهدارنده سیب زمینی
 • و شعله برنر،

بهره گرفته شده است.

14. سرخ کن سیب زمینی رومیزی

بی‌شک هر رستوران، فست فود، فودکورت و بریانکده ای، به خرید سرخ کن سیب زمینی نیاز خواهد داشت. استفاده از سرخ کن سیب زمینی صنعتی این امکان را برایتان فراهم میکند که قطعات سیب زمینی را در ظرفیتهای مختلف و حجم بالایی سرخ نمایید. آنهم با تنظیمات دمایی، تایمر هوشمند و البته بدون استرس‌های همیشگی مبنی بر سوختن!

اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارای بدنه استیل بوده و راندمان کاری بسیار بالایی دارند. امکان سفارش سرخ کن صنعتی سیب زمینی در ظرفیتهای مختلف و بصورت مبله، رومیزی و ایستاده وجود دارد. کیفیت طبخ این تجهیزات فست فود نیز بسیار بالاست و تمامی حجم سیب زمینی را یکدست سرخ میکند.

یک توری مشبک نیز در کنار سرخکن سیب زمینی تعبیه شده تا سیب زمینی های آماده شده در درون آن ریخته شوند. و روغن اضافی‌شان به پایین بچکد.

15. نقش خلال کن در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

پیش از سرخ نمودن سیب زمینی در رستورانها، ابتدا نیاز است که به خلال کردن این مواد غذایی بپردازید. خلال سازی و ریز ریز کردن تمامی سیب زمینی ها، وقت زیادی را از تیم های آشپزی خواهد گرفت. بنابراین با استفاده از خلال کن صنعتی، میتوانید به  راحتی و با حداکثر سرعت، به خرد کردن و خلال نمودن سیب زمینی ها (پیش از سرخ کردن) اقدام نمایید.

جنس بدنه این تجهیزات از استیل ضدزنگ بوده و ماندگاری بسیار بالایی هم دارند. همچنین به هیچ عنوان جاگیر نبوده و مناسب برای انواع فضاها می‌باشند. لازم به‌ذکر است که خلال‌کن های صنعتی دارای محفظه ‌ای برای سیب زمینی های خرد شده نیز هستند. (سهولت دسترسی به قطعات موادغذایی)

تجهیزات پخت غذا در آشپزخانه صنعتی

1. اجاق چهار شعله فر دار صنعتی

لقب پرفروشترین دستگاه های پخت و پز رستورانی، قطعاَ برازنده‌ی «اجاق چهار شعله فردار صنعتی» می‌باشد. اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی، هم دارای 4 شعله برای پخت و پزهای معمولی تر هستند. و هم از یک فر قردتمند و صنعتی در بخش زیرین خود سود می‌برند. بطورکلی میتوان گفت که وجود اجاق فر دار، اساس شروع کار رستورانها می‌باشد. بدنه قدرتمند و قدرت پخت بالا، مهمترین مشخصه‌های این دستگاه ها محسوب میشود. بلحاظ ایمنی، طول عمر و بهره وری انرژی نیز وضعیت بسیار مطلوبی دارند.

2. اجاق گریل روغنی صنعتی

اجاق گریل صنعتی یکی دیگر از دستگاه های موجود در لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد. اجاقهای لاوا استون یا گریلی، جهت طبخ انواع مواد غذایی پروتئینی (گوشت، استیک، مرغ، ماهی و سوسیس) کاربرد دارند. حرارت دهی در این دستگاه ها نیز بصورت غیرمستقیم است. بدینگونه که قطعات گوشت یا ماهی بر روی صفحه تخت یا شیاردار مدلهای روغنی یا ذغالی گذاشته میشوند. سپس سطح داغ شده، حرارت شعله های زیرین را به طور غیرمستقیم به ماده غذایی میرساند. درنتیجه بدون اینکه مواد غذایی بسوزد، تمامی نقاط آن به آرامی مغزپخت میشود.

صفحات تخت یا شیاردار اجاق گریل میتواند از جنس چدن یا استیل باشد.

3. کاربرد اجاق پلوپز زمینی در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

دررابطه با انواع اجاق پلوپز زمینی صنعتی، میتوان به نکات متعددی اشاره نمود:

 • حرارت دهی عالی برای پخت برنج دارند.
 • سطح مقطع اجاق پلوپز زمینی بزرگ است. به همین دلیل برای پخت برنج در ظرفیتهای زیاد از این نوع تجهیزات اشپزخانه صنعتی استفاده میشود. (هماهنگ با سایز دیگ های مختلف)
 • از مساجد و هیئات مذهبی و حسینیه ها گرفتـــــــــــــــــه تــــــــــــــا رستورانها، هتلها و آشپزخانه ها، همه و همه از اجاق پلوپز صنعتی برای پخت برنج در حجم گسترده استفاده میکنند.
 • اجاقهای پلوپز زمینی در 6 مدل طراحی و ساخته میشوند. 2 ردیفه ساده، 2 ردیفه کوره دار، 3 ردیفه ساده، 3 ردیفه کوره دار، 4 ردیفه ساده و 4 ردیفه کوره دار.
 • قیمت بسیار مناسبی دارند.
 • تولید اجاق پلوپز صنعتی با استفاده از 3 متریال مختلف صورت میپذیرد. شاسی فولادی، شعله های چدنی و البته بدنه استیل.

4. نفش کباب پز ریلی صنعتی در راه اندازی آشپزخانه صنعتی

 یکی از بهترین انتخابها برای کباب سراهای شلوغ و رستورانهای با حجم سفارش بالا، بدون شک کباب پز ریلی خواهد بود. کباب پز ریلی در ظرفیت های بسیار متنوعی تولید میگردد. یعنی از پخت 500 سیخ کباب تا 1200 سیخ کباب در هر ساعت. البته سه ویژگی عالی در تمامی مدلهای اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی همواره مشاهده میشود:

 • افزایش چشمگیر سرعت پخت؛ بخصوص برای رستورانهای شلوغ و با حجم سفارش بالا
 • حفظ کیفیت و طعم کباب به صورت 100 درصدی
 • کاهش مصرف انرژی و کاهش ایجاد آلودگی جوی و محیطی

نکته جالب دیگر در رابطه با انواع کباب پز ریلی صنعتی این است که با قطع برق، کارکرد دستگاه متوقف نمی شود. بلکه بدلیل تعبیه هوشمندانه‌ی یک باتری قدرتمند در دستگاه، این تجهیزات آشپزخانه صنعتی به کار خود ادامه میدهند. سینی‌هایی نیز در بخش انتهایی دستگاه تعبیه شده تا بتوان به راحتی کباب‌های آماده شده را حمل نمود.

5. استفاده از دیگ خورشت پز صنعتی در رستوران‌ها

هرگونه پخت حجیم و زیاد خوراک های آبکی لذیذ، با استفاده از دیگ خورشت پز صنعتی فراهم است. بطوریکه انواع خوراک های: لوبیا، عدسی، آش ها، حلیم، خورشت های محلی و… را میتوان با دیگ خورشت پز صنعتی به عمل آورد. از مهمترین ویژگیهای این تجهیزات صنعتی رستوران میتوان به پارامترهایی نظیر:

 • شیرهای کنترل تخلیه
 • حجم پخت زیاد
 • طبخ لذیذ و باکیفیت و با سرعت بالا
 • ظاهر زیبا
 • بدنه ضدزنگ و طول عمر بالا
 • عدم اشغال فضای زیاد در آشپزخانه ها
 • قابلیت پخت انواع خوراک. (چندین کاره)
 • عایق بدنه و درب دیگ خورشت پز صنعتی
 • مصرف انرژی پایین و کاهش هزینه ها در گذر زمان
 • تعبیه لاستیک های آب‌بندی بدنه خورشت پز

و… اشاره نمود.

6. استفاده از دیگ چلوپز در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

دیگ های چلوپز صنعتی، ساختار و عملکردی شبیه به انواع دیگ خورشت پز صنعتی دارند. با این تفاوت که بیشتر برای غذاهای خشک بکار میروند. واحد تعیین ظرفیت نیز بسته به سفارشات گوناگون در این دستگاه ها، متفاوت است. یعنی غالباَ در سه ظرفیت:

 • 150 لیتری
 • 250 لیتری
 • و 400 لیتری

طراحی و روانه بازار میگردند. یکی از مزایای پخت با اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی، عدم استفاده زیاد از روغن است. زیرا از طریق مکانیزم بخاردهی، به طبخ برنج کمک میکنند. بدنه دیگ چلوپز صنعتی، از جنس استیل ضد آب و ضد اکسیداسیون می باشد.

7. دمکن برنج تجهیزات آشپزخانه صنعتی

فر دمکن برنج، تقریباَ در محدوده‌ی زمانی 10 تا 20 دقیقه ای، به پخت کامل و باکیفیت برنج در ظرفیتهای مختلف می پردازد. البته پیش از قرار دادن این موادغذایی در فرهای دمکن برنج، بایستی به آبکش نمودن برنج اقدام کنید. این دستگاه ها غالباَ به صورت ایستاده طراحی میشوند.

فرهای دمکن برنج صنعتی نیز به مانند اکثر مدلهای اجاق گونه، دارای شعله خطی حرارت‌دهی می‌باشند. بدنه بیرونی دستگاه از استیل ضدزنگ و بدنه خارجی آن از گالوانیزه خواهد بود.

8. جایگاه گرمخانه گرم و مرطوب در لوازم آشپزخانه صنعتی

انواع گرمخانه صنعتی یا گرمخانه مرطوب، نقش ویژه ای را در گرم نگه داشتن غذاهای طبخ شده، ایفا میکنند. بطوریکه با استفاده از مکانیزم خاص اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی، کیفیت غذا به هیچ عنوان افت نمی کند. گرمخانه صنعتی ساختاری شبیه به یک اتاق کوچک گرم و مرطوب دارد.

البته این تشبیه اصلاَ بیراه نیست. چراکه در بخش پایینی این گرمخانه ها، یک مخزن گرم کننده‌ی آب وجود دارد. گرمای این مخزن به حدی زیاد است که موجبات بخارشدن آب درون مخزن را فراهم می‌آورد. گرمای ایجاد شده در اثر بخار، از طریق مجراهایی به بخش بالای گرمخانه انتقال می یابد.

یعنی همانجایی که خوراک و مواد غذایی طبخ شده قرار گرفته اند. بیاد داشته باشید که با انتقال بخار، کیفیت غذا و میزان آب موجود در غذا حفظ میشود و به نوعی یک حرارت دهی غیرمستقیم بشمار می‌آید. ابعاد این مدل تجهیزات آشپزخانه صنعتی (گرمخانه مرطوب) به شرح زیر است:

گرماخانه مرطوب 6 لگن: 71cm  طول * 50cm عرض * 187cm ارتفاع

اندازه های گرماخانه مرطوب 12 لگن: 71cm طول * 78cm  عرض * 187cm  ارتفاع

9. استفاده از تابه گردان صنعتی در آشپزخانه صنعتی

مهمترین نکات طراحی، تولید و ویژگیهای انواع تابه گردان صنعتی به شرح زیر می باشد:

 • انواع ماهیتابه گردان صنعتی غالباَ در ظرفیت های 80 و 120 لیتری تولید میشوند.
 • تابه گردان استیل دارای ظاهری 4 گوشه است و از 4 عدد شعله خطی بهره میبرد.
 • اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی، شدیداَ میتوانند در آسان سازی پروسه آشپزی، کاربردی باشند. بطوریکه تا 90 درجه به جهت تخلیه نمودن مواد غذایی درون ماهیتابه، امکان چرخش دارند.
 • از جنس استیل استنلس 304 خش دار ساخته میشوند.
 • شاسی آن فولادیست و در این تجهیزات پایلوت گازی تعبیه شده است.
 • پاتیل آن از نوع پرسی و بسیار باکیفیت و زیبا می باشد.
 • عایق های سرامیکی در ساخت تابه گردان صنعتی بکار رفته است. (عدم اتلاف گرما)

10. جایگاه اجاق بنماری در تجهیزات آشپزخانه صنعتی

اجاق بنماری از طراحی جالب توجهی بهره می برد. بطوریکه به جای شعله های اجاق، ظروف بنماری در سطح اجاق دیده میشود. بنابراین نحوه کار با اجاقهای بنماری، احتمالاَ برای همگان قابل حدس خواهد بود. پاسخ روشن است:

مواد غذایی در ظروف بنماری اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی (اجاق بنماری) ریخته میشود و حرارت مدنظر با استفاده از پیچ های تنظیم، کنترل میشود. البته مکانیزم اجاق بنماری کاملاَ با اجاقهای معمولی متفاوت خواهد بود.

بله؛ مکانیزم عملکردی اجاق گاز صنعتی با اجاق بنماری متفاوت است. بطوریکه آبهای درون مخزن دستگاه، به حدی داغ میشود که به بخار تبدیل شود. نهایتاَ نیز با حرارت انتقال یافته از بخار آب داغ، مواد غذایی ریخته شده در ظروف بن ماری، گرم میمانند.

11. اجاق پاستا پز

بمنظور آشنایی هرچه بیشتر و یا خرید اجاق پاستا پز، توجه به ویژگیها و نکات زیر الزامیست:

 • حرارت دهی در این دستگاه ها کاملاَ غیرمستقیم بوده و موجب پخت عالی پاستا میگردد.
 • بسته به نیاز رستوران یا تشخیص کارفرمایان گرامی، اجاق پاستا پز صنعتی در ظرفیت های مختلفی ساخته میشوند. بطورکلی تقاضا برای خرید اجاق پاستا پز 4 سبد، بیشتر از سایر مدلهاست.
 • شیر ورودی آب برای این مدل تجهیزات آشپزخانه صنعتی، تعبیه شده است. با استفاده از این شیرها، مخازن آب پاستا پز صنعتی به راحتی پر میشوند.
 • مدلهای ایستاده با استقبال چندان زیادی در بازار روبرو نمی باشند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که پاستا پز صنعتی رومیزی، به مراتب کاربردی تر است.
 • بدنه این تجهیزات صنعتی آشپزخانه از استیل گرید 304 تولید میگردد.
 • دارای ابعادی حدودی برابر با: 45 ارتفاع، 60 عرض و 59 سانتی متر طول می باشند.

سیستم تهویه تجهیزات آشپزخانه صنعتی

1. نقش هود استیل در تجهیز آشپزخانه صنعتی

هود صنعتی استیل را تقریباَ امروزه در تمامی رستورانها و آشپزخانه های صنعتی میتوان مشاهده نمود. اما دلیل این محبوبیت و بکارگیری های گسترده چیست؟!

انواع فضاهای پخت و پز رستورانی، همواره دارای بخارهای زیاد، دود، حرارت و هوای مرده و نامطبوع هستند. هودهای صنعتی میتوانند با استفاده از کانال های هوا، تمامی هوا و بوهای نامطبوع موجود در فضاهای پخت و پز را به محیط بیرون انتقال دهند. این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که:

این هواهای نامطبوع، دودها، بخار و بوی بد، هم میتواند موجب آزار تیم های آشپزی شود!. و هم ممکن است از فضاهای مطبخ به سالن های اصلی سرو غذا انتقال یابد. درنتیجه استفاده از اینگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی (هود صنعتی)، از هر نظر برای کسب و کارهای رستورانی واجب خواهد بود.

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

برای راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی باید ابتدا موقعیت مکانی و فضای آشپزخانه را مشخص کنید. بعد از آن باید کاربری آشپزخانه، نوع غذایی که می خواهید طبخ کنید و ظرفیت پذیرش را مشخص نمایید. منظور از نوع کاربری، رستوران، کترینگ یا غذای بیرون بر می باشد.

بعد از آن باید به سراغ انتخاب و خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بروید. از مهم ترین و پر استفاده ترین تجهیزات و وسائلی که هر آشپزخانه ای به آنها نیاز دارد، می توان به دستگاه کباب زن و کباب پز صنعتی، دستگاه گرمکن غذا، چرخ گوشت صنعتی، دستگاه سرخ کن صنعتی، دستگاه آبگیری صنعتی، اسلایسر و دستگاه خردکن، دستگاه پوست کن، اجاق گاز صنعتی و فر اشاره کرد.

هنگام خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی حتما به جنس و متریالی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته اند، دقت نمایید. زیرا این لوازم قرار است مدت ها برای شما کار کنند و برخی از آنها ساعت ها روشن می مانند و استفاده می شوند. اکثر این وسائل از ورق استنلس استیل ساخته می شوند. زیرا استیل هم از نظر بهداشتی بهتر و تایید شده است. و هم اینکه در هر شرایط و محیطی، دوام و استحکام دارند. بطور کلی بهترین جنس و متریال برای ساخت و تولید لوازم آشپزخانه صنعتی، استیل می باشد.

مزایای استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی با کیفیت

استفاده از تجهیزات باکیفیت و تولید شده توسط یک شرکت معتبر مزایای زیادی دارد. این مزایا عبارتند از:

 • سطح کیفی پخت و سطح بهداشت آشپزخانه بالا می رود.
 • ضایعات مواد غذایی کم می شود.
 • ظرفیت پخت چند برابر می شود.
 • از فضای آشپزخانه به بهترین شکل استفاده می گردد.
 • نیاز به نیروی انسانی کاهش پیدا می کند.
 • سوخت به صورت بهینه مصرف می شود و غذاها با روشی درست طبخ می گردند.
 • مصرف انرژی پایینی دارند و در هزینه ها به مرور زمان صرفه جویی میشود.
 • زیبا و شیک هستند.
 • تنوع را برای پخت غذاهای مختلف به ارمغان می آورند.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم یا نو؟

تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم کارکرد و کاربری یکسانی با تجهیزات نو دارند. اما ممکن است بعد از مدتی کوتاه دچار مشکل شوند و به درستی کار نکنند. شما هیچوقت نمی توانید از ظاهر لوازم و وسائل دست دوم، سالم بودن یا نبودن آنها را بفهمید و متوجه شوید چند بار تعمیر شده اند.

بنابراین باید قبل از اقدام به خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم، این نکته را بدانید که این لوازم می توانند به راحتی کار شما را مختل و مشتری را ناراضی کنند. نکته مهم بعدی این است که وسائل دست دوم گارانتی و خدمات پس از فروش ندارند. زیرا شما آنها را از شرکت یا تولید کننده نمی خرید و از شخص خریداری می کنید.

تنها مزیت تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم این است که ارزان تر هستند و از نظر قیمتی مقرون به صرفه می باشند؛ همین مورد می تواند شما را برای خرید این لوازم وسوسه کند! اما بهتر است که وسوسه نشوید و صرفه جویی نکنید و همان اول هزینه تجهیزات آشپزخانه صنعتی نو را تقبل کنید زیرا لوازم نو عمر طولانی تری دارند و برای شما بیشتر کار می کنند.

این تجهیزات دارای گارانتی و خدمات پس از فروش که بسیار مهم و ضروری می باشند، نیز هستند. اگر به هر دلیلی مجبور به خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم شدید، به طور مرتب آنها را چک کنید تا دچار خرابی نشوند. درصورت خراب شدن و مشکل پیدا کردن، سریعا آنها را تعمیر کنید و مشکل را برطرف نمایید.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا