علمی و پزشکیمطالب برتر

مسئولیت های پرستار بچه (هر آنچه که والدین و پرستار باید بدانند)

کودکان از دارایی های با ارزش والدین محسوب می شوند که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند، مراقبت و پرستاری از کودکان کار ساده ای نیست و به عشق و تخصص نیاز دارد. امروزه بسیاری از والدین به دلیل مشغله های کاری، اجتماعی و… توانایی مراقبت و نگهداری از کودکان در منزل را ندارند، از این جهت مسئله نگهداری از کودکان یکی از مهم ترین دغدغه های زوجین طلقی می شود، در این مقاله به بررسی مسئولیت های پرستار بچه پرداخته و شما را با خدمات و وظایف پرستار کودک آشنا خواهیم کرد.

پرستار بچه در زمان مراقبت و نگهداری از کودک چه مسئولیت هایی دارد؟

مراقبت و پرستاری از کودک امری تخصصی است که علاوه بر شیرینی هایی که دارد سختی های بسیاری داشته و مسئولیت های بسیاری را بر دوش پرستار می گذارد، مراقبت درست از کودک در غیاب والدین در امنیت کامل یکی از اصلی ترین مسئولیت های پرستار بچه شناخته می شود.

استخدام پرستار بچه | پرستار بچه

باید توجه داشت که علاوه بر مسئولیت هایی که پرستار در قبال کودک دارد، والدین نیز دارای مسئولیت هایی هستند که در ادامه به آن ها اشاره کرده و تفاوت هر یک را با یکدیگر بیان خواهیم کرد.

نگهداری و پرستاری بچه

همان طور که توضیح دادیم مراقبت و نگهداری از کودکان یکی از اصلی ترین دغدغه های والدین معرفی می شود، مراقبت و نگهداری از کودک در شهرهای بزرگ از دو طریق استخدام پرستار در منزل و سپردن بچه به مهد کودک انجام می شود که هر کدام دارای مزایا و معایب خاصی هستند.

نگهداری از کودک در مهد کودک

مهد کودک یکی از مکان هایی است که بسیاری از افراد برای مراقبت از کودکان شان انتخاب می کنند، مراقبت و نگهداری از کودک توسط مهد محدود به زمان خاصی است و این موضوع می تواند موجب اتلاف وقت والدین شده و از نظر رفت و آمد مشکل ساز باشد.

ضمن این که در مهد یک مربی به صورت همزمان از چند کودک مراقبت می کند، همچنین احتمال انتقال بیماری های مسری در مهد کودک بیشتر از منزل است.

نگهداری از کودک توسط پرستار مجرب

بسیاری از والدین مراقبت و نگهداری از کودکان شان را به پرستار کودک می سپارند، امروزه موسسات خدمات پرستاری معتبری در شهرهای بزرگ فعالیت دارند که والدین می توانند با خیالی آسوده مراقبت و نگهداری از فرزندان شان را به آن ها بسپارند.

این مراکز به صورت کاملا قانونی به ارائه خدمات مراقبت و نگهداری از کودک  در منازل پرداخته و از طریق همکاری با پرستاران متخصصی که به مسئولیت های شان آگاهی کاملا دارند فعالیت می کنند.

مسئولیت های پرستار بچه

از آن جایی که کودک مدت زمان زیادی را در کنار پرستار می گذراند، والدین موظف اند که برای انتخاب و استخدام پرستار کاملا با دقت عمل کنند، والدین باید پرستارانی را استخدام کنند که از وظایف و مسئولیت های شان آگاهی کامل دارند و به آن ها عمل می کنند، در نتیجه پیش از هر کاری توصیه می شود پرستار کودک را از مراکز خدمات پرستاری معتبر استخدام کنید.

استخدام پرستار بچه | پرستار بچه

هنگام استخدام پرستار در رابطه با سوابق و تجربیات پرستار اطلاعات کافی کسب کرده و در رابطه با وظایفی که پرستار در قبال کودک تان دارد گفت و گو کنید تا بهترین پرستار را استخدام کنید.

حفظ امنیت کودک

از آن جایی که والدین جهت حفظ ایمنی فرزندان شان پرستار بچه استخدام می کنند، پرستار موظف است که از طریق ایجاد فضایی امن برای کودک از او مراقبت و نگهداری کرده و به صورت همه جانبه با دقت فراوان حرکات و رفتار کودک را زیر نظر داشته باشد.

بازی کردن یکی از نیاز های اصلی کودکان مطرح می شود، پرستار موظف است که کودک را در بازی ها همراهی کرده و شیطنت او را کنترل کند تا کودک در حین بازی دچار آسیب نشود، پرستاران کودکی که در مراکز قانونی فعالیت می کنند برای مراقبت از کودک در شرایط ایمن آموزش های لازم را فرا گرفته اند و مراقب کودکانند تا در حین بازی دچار مشکل و آسیب نشوند.

 توجه و رسیدگی به تغذیه کودک

یکی از مهمترین موارد تغذیه مناسب کودک است که ضروری است پرستار به آن توجه کند، پرستار کودک موظف است از طریق هماهنگی با والدین برای کودک غذا و میان وعده سالم و مناسب تهیه کنید، در صورتی که پرستار از نوزاد مراقبت کند موظف است که برای او شیر تازه تهیه کند.

پرستار باید برای کودک غذا و میان وعده ی مقوی و سالم تهیه کرده و به کودک بدهد.

مناسب با کودک ارتباط عاطفی

پرستار بچه موظف است که با کودک ارتباط عاطفی مناسب برقرار کند، کودکان در غیاب والدین نباید احساس دلتنگی کنند، پرستار موظف است که جای خالی والدین را برای کودک پر کند و از طریق بازی، آموزش و صحبت کردن با کودک ارتباط عاطفی سالمی را برقرار کرده و در واقع جای خالی پدر و مادر را پر کند.

سرگرم کردن کودکان

کودکان نیاز دارند که به طور مداوم فعالیت داشته باشند، پرستار موظف است که از طریق انجام فعالیت های مفید و آموزشی کودک را سرگرم کند، ضروری است پرستار برنامه مناسبی برای کودک تنظیم کند، کاردستی، نقاشی، سفالگری و… از مهم ترین خدماتی هستند که در ذهن کودک تاثیر داشته و خلاقیت کودک را افزایش می دهند.

توجه و رسیدگی به بهداشت کودک

پرستار کودک موظف است که کودک را دستشویی ببرد، نظافت و پاکیزگی کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در صورت نیاز کودک به حمام کودک را استحمام کنید و بهداشت فردی کودک را رعایت کنید.

در صورتی که پرستار از نوزاد مراقبت و نگهداری می کند موظف است که پوشک کودک را عوض کرده او را تمیز کرده و دوباره پوشک کند.

استخدام پرستار بچه | پرستار بچه

توانایی مدیریت بحران

پرستار بچه باید بتواند شرایط بحرانی را مدیریت و کنترل کند، پرستار باید برای هر نوع وضعیت اضطراری که ممکن است برای کودک پیش بیاید را شناخته و آمادگی های لازم را برای رفع مشکلات داشته باشد، مواردی از جمله گیر کردن چیزی در گلوی کودک، زمین خوردن کودک، استفراغ و… شرایط اضطراری هستند که پرستار باید به آن توجه کند.

پرستار باید بتواند کودک را آرام کند، در صورتی که کودک عصبانی یا ناراحت باشد پرستار موظف است که بتواند کودک را آرام کند.

حل کردن تعارضات بین کودکان

اغلب کودکان نمی دانند که چگونه باید مشکلات شان را حل کنند، پرستار کودک موظف است که روش های حل تعارضات را به کودکان آموزش دهد.

مراقبت از کودکان بیمار

برخی از کودکان دارای بیماری های خاصی هستند از این جهت پرستار باید با بیماری آن ها، داروها، روش های درمان و کنترل بیماری ها آشنایی داشته باشد و از طریق ارائه خدمات تخصصی به کودک از کودک مراقبت کند.

پیشنهاد ویژه برای شما عزیزان

در صورتی که به هر دلیلی تصمیم دارید برای کودک تان پرستار کودک استخدام کنید، توصیه می کنیم این کار را از طریق مراکز خدمات پرستاری معتبر انجام دهید، سپید گستر از مراکز خدمات پرستاری معتبر است که می توانید خدمات پرستاری کودک را از با کیفیت بالا از این مجموعه دریافت کنید.

دکمه بازگشت به بالا